MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie na Start to początek: „Jeden program nie uratuje mieszkalnictwa w Polsce”. Oto szczegóły rządowego pakietu zmian

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Dopłaty do kredytów, reforma prawa budowlanego i budownictwo społeczne. Znamy szczegóły planu rządu na wsparcie mieszkalnictwa w Polsce.
Dopłaty do kredytów, reforma prawa budowlanego i budownictwo społeczne. Znamy szczegóły planu rządu na wsparcie mieszkalnictwa w Polsce. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Szczegóły dotyczące programu Mieszkanie na Start już znamy, ale pojawia się także coraz więcej informacji o pozostałych elementach pakietu zmian w mieszkalnictwie. Rząd zdradza trzy filary, które będą najważniejsze, aby zwiększyć dostępność mieszkań.

Spis treści

Mieszkanie na Start także dla posiadających mieszkanie

Program Mieszkanie na Start wejdzie w życie w drugiej połowie 2024. Strona rządowa mówi obecnie o jesieni lub IV kwartale br. Główny cel programu to zwiększenie dostępności do preferencyjnych kredytów dla osób, które w warunkach rynkowych nie mogłyby pozwolić sobie na kupno mieszkania na własność. Mieszkanie na Start dostępne będzie dla singli, par, małżeństw i rodzin z dziećmi, jednak nie bez warunków.

Przede wszystkim dopłaty do kredytów dostępne będą wyłącznie dla osób, które wezmą kredyt złotówkowy i nie mają jeszcze mieszkania na własność. Murator Plus przypomina, że w tej kwestii jedynym wyjątkiem jest posiadanie maksymalnie połowy lokalu uzyskanego drogą dziedziczenia lub darowizny. Zatem Mieszkanie na Start dostępne będzie dla:

 • osób bezdzietnych do 35. roku życia;
 • osób z przynajmniej jednym dzieckiem bez limitu wieku;
 • osób posiadających jedno mieszkanie, które mają co najmniej trójkę dzieci.

Program Bezpieczny kredyt miał być programem na lata. Tymczasem jego budżet wyczerpał się już po pół roku, kiedy to został on zawieszony. Mieszkanie na Start ma być programem działającym przynajmniej w 2024 i 2025 roku, choć rząd nie wyklucza, że zostanie on przedłużony. Budżet programu tylko w tym roku sięgnie 500 mln zł.

Kredyt 0 proc. nie dla wszystkich

Ograniczeniem w nowym rządowym programie będzie także kryterium dochodowe. Banki będą brały pod uwagę dochody z ostatnich 6 miesięcy, a ich wartość będzie musiała mieścić się w ustalonych limitach:

 • 1 osoba w gospodarstwie domowym: max. 10 tys. zł dochodu miesięcznie
 • 2 osoby w gospodarstwie domowym: max. 18 tys. zł dochodu miesięcznie
 • 3 osoba w gospodarstwie domowym: max. 23 tys. zł dochodu miesięcznie
 • 4 osoba w gospodarstwie domowym: max. 28 tys. zł dochodu miesięcznie
 • 5 osoba w gospodarstwie domowym: max. 10 tys. zł dochodu miesięcznie

Najwyższa stawka oprocentowania w programie dotyczyć będzie singli i par/małżeństw, bowiem dla gospodarstw domowych liczących 1 lub 2 osoby Mieszkanie na start przyniesie kredyt 1,5 proc. Im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym niższe będzie oprocentowanie kredytu. Stawka 1 proc. dotyczy zatem trzyosobowych gospodarstw domowych, a 0,5 proc. czteroosobowych. Mieszkanie na start oznaczać będzie kredyt 0 proc. dla małżeństw z co najmniej trójką dzieci.

Ostatnie z ograniczeń to kwota kredytu, przy której obowiązywać będą preferencyjne warunki proponowane w programie:

 • gospodarstwa jednoosobowe - 200 tys. zł
 • gospodarstwa dwuosobowe - 400 tys. zł
 • gospodarstwa trzyosobowe - 450 tys. zł
 • gospodarstwa czteroosobowe - 500 tys. zł
 • gospodarstwa pięcioosobowe - 600 tys. zł

Nie oznacza to maksymalnej wartości mieszkania, a jedynie kwotę, dla której obowiązywać będzie obniżone oprocentowanie.

Mieszkanie na Start to początek. Co dalej?

Zwiększenie dostępności mieszkań w Polsce to cel rządu w czasach, gdy ceny mieszkań rosną z miesiąca na miesiąc. Szef resortu rozwoju zapowiada w TVN24 pakiet ustaw, które sięgać będą kilku sektorów:

 • budownictwa społecznego
 • niskooprocentowanych kredytów
 • prawa budowlanego

W kontekście budownictwa społecznego Minister Krzysztof Hetman mówi przede wszystkim o dopłatach dla samorządów, spółdzielni i TBS-ów. Już teraz wiadomo, że budżet wsparcia budownictwa społecznego ma zostać zwiększony z 1 do 5 mld zł. Uchwalenie tych przepisów jest już na finiszu prac.

Kolejny ważny aspekt to także reforma prawa budowlanego, przede wszystkim w kontekście ułatwień w uzyskaniu pozwoleń na budowę. Minister wspomina, że w tej kwestii podaż bardzo zmalała w ostatnich latach, natomiast znacząco zwiększył się popyt.

Walka z patodeweloperką odłożona

Także ustawa dotycząca tzw. patodeweloperki ma wejść w życie z opóźnieniem:

Mam mnóstwo wniosków od samorządowców i Towarzystw Budownictwa Społecznego, aby wydłużyć termin (...), tak by nie spowodować, że rozpoczęte inwestycje musiałyby się zatrzymać (...). Nie dano odpowiedniego vacatio legis, aby inwestorzy mogli się przygotować. Rozporządzenie wejdzie w życie za kilka miesięcy - mówi Krzysztof Hetman.

Przepisy miały wejść w życie 1 kwietnia, jednak już wiemy, że do tego nie dojdzie. Rozporządzenie w tej sprawie reguluje warunki techniczne, jakim mają odpowiadać budynki. Przepisy zakładają przede wszystkim zwiększenie odległości budynków wielorodzinnych o wysokości ponad 4 kondygnacji do 5 m od granicy działki. Dotychczas ta odległość musiała wynosić minimum 3 metry w przypadku ścian bez okien oraz 4 metrów przy ścianach z oknami lub drzwiami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkanie na Start to początek: „Jeden program nie uratuje mieszkalnictwa w Polsce”. Oto szczegóły rządowego pakietu zmian - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski