Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus. 2,5 hektara na 170 mieszkań

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
BGK Nieruchomości zdobyło doświadczenie w budowie tanich domów w ramach programu na wynajem
BGK Nieruchomości zdobyło doświadczenie w budowie tanich domów w ramach programu na wynajem Fot. BGK Nieruchomości
Kraków jest kolejnym miastem, które wskazało tereny pod budowę tanich lokali na wynajem z opcją wykupu.

Około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności może w najbliższym czasie powstać w województwie małopolskim w ramach programu Mieszkanie Plus - informuje spółka BGK Nieruchomości, która odpowiada za realizację rządowego programu.

Autor: Grzegorz Skowron

Do pozyskanych wcześniej gruntów w Skawinie, Trzebini i Chrzanowie w ubiegłym tygodniu dołączyły kolejne nieruchomości w Krakowie, Skawinie i Tarnowie. To efekt listów intencyjnych podpisanych przez prezesa BGK Nieruchomości SA Mirosława Barszcza z wojewodą małopolskim Józefem Pilchem oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.

- Dzięki aktywnej postawie instytucji rządowych, w tym urzędów wojewódzkich i spółek z udziałem Skarbu Państwa, a także jednostek samorządu terytorialnego, dysponujemy już potencjałem budowy około 60 tysięcy nowoczesnych mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach w całej Polsce. Ta liczba cały czas rośnie - podkreśla prezes Barszcz.

Pierwszy krok

- Podpisanie listu intencyjnego jest istotnym krokiem umożliwiającym budowę nowoczesnych mieszkań na gruntach stanowiących obecnie własność Gminy Miejskiej Kraków - mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Zaznacza jednak, że o konkretnej inwestycji będzie można mówić dopiero wtedy, gdy zostanie uchwalona ustawa o Krajowym Funduszu Mieszkaniowym, regulująca zasady przygotowania i realizacji inwestycji w ramach rządowego programu. Na razie gotowy jest tylko jej projekt.

Miasto wskazało dwie potencjalne lokalizacje. Pierwsza to 2,5-hektarowa działka w rejonie ul. Lubostroń i os. Europejskiego. Mogłoby na niej powstać około 170 lokali mieszkalnych. Drugi teren jest znacznie większy, bo ma ponad 13 hektarów, ale za to jest gorzej położony, bo na Rybitwach (w okolicy ul. Strażackiej).

Mirosław Barszcz nie kryje, że dopiero teraz BGK Nieruchomości będzie dokładnie sprawdzać, czy wskazane przez miasto działki spełniają warunki. Zaznacza, że ta przy ul. Lubostroń raczej przejdzie weryfikację. Z drugą mogą być większe problemy, nie tylko z tego powodu, że podczas ostatniej powodzi została zalana. - Budowa w __tym miejscu to odległa perspektywa, trzeba choćby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru - tłumaczy prezes Barszcz. Dziś wolno tam budować tylko domy jednorodzinne, konieczna jest zmiana przeznaczenia terenu na budownictwo wielorodzinne.

Tanie technologie

Prezes BGK Nieruchomości zapewnia, że cena 2-2,5 tys. zł za metr kwadratowy, w jakiej mają być budowane mieszkania na wynajem, jest jak najbardziej realna. Tłumaczy, że koszty obniżane są dzięki zastosowaniu tanich technologii.

Bloki będą stawiane z prefabrykatów. - Nie idziemy w wielka płytę, ale w Polsce naprawdę są dobre firmy, które produkują prefabrykaty i je eksportująza granicę - tłumaczy Miro- sław Barszcz.

Drugi sposób na obniżenie kosztów inwestycji to rezygnacja z niektórych drogich rozwiązań. W budynkach stawianych w ramach rządowego programu nie będzie podziemnych garaży. Spółka BGK Nieruchomości zakłada bowiem, że ich przyszli lokatorzy wywodzą się z grupy, której nie stać na samochód (na marginesie - to błędne założenie, dziś samochód ma prawie każdy, nawet najbiedniejsi). A jeśli budowane będą garaże, to jako osobne, małe budynki obok bloków.

Planowana jest rezygnacja z wewnętrznych klatek schodowych. - Zajmują średnio 15 procent kubatury budynku - argumentuje Mirosław Barszcz. Zamiast wewnętrznych klatek będą więc dodatkowe mieszkania. Wejścia do każdego z mieszkań będzie z zewnątrz, np. ze schodów dostawionych do budynku. -__ Oglądaliśmy wiele takich budynków, to naprawdę wygląda całkiem dobrze - przekonuje prezes BGK Nieruchomości.

„Wkrótce ogłoszony zostanie otwarty konkurs na rozwiązania architektoniczne i technologiczne, którego celem jest uzyskanie optymalnych propozycji układu przestrzennego i koncepcji materiałowo-technicznych dla modelowego zespołu budynków mieszkalnych w ramach programu Mieszkanie Plus” - można przeczytać w komunikacie BGK Nieruchomości.

Spółki w każdym mieście

Na rozstrzygnięcie czeka też sprawa formuły, w jakiej realizowane będą inwestycje.

Wstępnie planowane jest zakładanie spółek, w której udziałowcem będzie BGK Nieruchomości i dany samorząd. Do każdej inwestycji ma być osobna spółka odpowiedzialna za wybudowanie mieszkań, a później zarządzanie nimi. Tylko dla małych projektów możliwe będzie zgrupowanie w jednej spółce kilku samorządów, co pozwoli obniżyć późniejsze koszty zarządzania zasobem.

Ale dla Krakowa ma być to samodzielny podmiot. Przy jego zakładaniu zostanie precyzyjnie określone, na jakich warunkach miasto udostępnia grunt pod budowę mieszkań na wynajem. Może to być np. przyznanie samorządowi części mieszkań, do których trafią osoby czekające na przydział lokalu komunalnego.

Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ubiegłego roku w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W Małopolsce efekty rządowego programu najwcześniej będą widoczne najprawdopodobniej w Skawinie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski