Mieszkanie Plus w Krakowie. Tak będzie wyglądać osiedle na Klinach

Grzegorz SkowronZaktualizowano 
W ciągu 3 lat spółka BGK Nieruchomości chce wybudować na krakowskich Klinach osiedle na 1,1 tys. mieszkań. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na projekt tego osiedla, budowa ma ruszyć w przyszłym roku.

Zespół budynków nazwany jako osiedle „Spacerowa” powstanie na 18 hektarach. Oprócz mieszkań będą tu także biura (budowane niezależnie od mieszkań, jako przedsięwzięcie czysto komercyjne), szkoła, przedszkole, boiska i park (te obiekty powinna wybudować gmina).

- Jesteśmy otwarci na współpracę z samorządem – zapewnia Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK Nieruchomości, spółki realizującej rządowy program Mieszkanie Plus. Chodzi nie tylko o budowę infrastruktury towarzyszącej osiedlu, ale także zapewnienie mu właściwej obsługi komunikacyjnej. BGK Nieruchomości zakłada, że z osiedla będzie kursować komunikacja miejska podwożąca pasażerów do najbliższej stacji kolejowej. Być może w przyszłości udałoby się wybudować dodatkowy przystanek kolejowy – jak najbliżej osiedla.

Osiedle zostanie wybudowane zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez zespół architektoniczny, którego liderem było biuro AMC Andrzej Chołdzyński. Ten projekt wygrał konkurs organizowany przez BGK Nieruchomości przy współpracy Stowarzyszenie Architektów Polskich w Krakowie. - Staraliśmy wpisać budynki w istniejące otoczenie i sprawić, by to miejsce było przyjazne dla przyszłych lokatorów – mówi Piotr Dynowski, jeden ze współautorów zwycięskiej pracy, przedstawiciel biura AMC Andrzej Chołdzyński.

Wiceprezes BGK Nieruchomości zaznacza, że zwycięskie biuro otrzymało prawo negocjacji umowy na szczegółowe projekty, ale jeśli negocjacje zakończą się fiaskiem, do stołu będą mogli zasiąść laureaci kolejnych nagród. Drugie miejsce zajęło biuro Kubatura z Krakowa, trzecie przyznana za prace sygnowaną przez spółki Natkaniec Olechnicki Architekci i Piotr Czerwiński Architekt.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkanie Plus w Krakowie. Tak będzie wyglądać osiedle na Klinach - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
J
Ja

Nikt nikogo nie zmusza ani do mieszkania+ ani do pobierania 500+. Wolna droga i wolny wybór.

zgłoś
S
STARYARCHITEKT

NASZ KOLEGA STANISŁAW N. JEST GŁUCHY, JURORZY ŚLEPI I GŁUSI.
TEN KONKURS KOMPROMITUJE POLSKICH ARCHITEKTÓW.

zgłoś
M
MŁODSZY ARCHITEKT

Szanowni Państwo,
jako młody architekt biję się z myślą, że budynki na 18 hektarach, których projekt powstanie w niecałe pół roku w wyniku konkursu, który trwał zaledwie 3 miesiące zostanie wybudowany w kilka miesięcy, a budynki mają szansę być zamieszkiwane przez najbliższe 3-5 pokoleń. BGKN - rozważniej planujcie Wasze działania i interwencje w przestrzeni. Prawie 30 lat temu skończyły się marzenia o budowaniu w systemach wielkopłytowych / wielkoprzestrzennych w fabrykach domów. Proponuję i sugeruję Państwu, aby opracowania projektowe, sposób przebiegu konkursów i finalnie realizacja tych hurtowych i olbrzymich powierzchniowo inwestycji przebiegały w zgodzie z konstytucyjnym zrównoważonym rozwojem dającym szansę wszystkim użytkownikom przestrzeni(również osobom niepełnosprawnym i z dysfunkcjami). Dodatkowo jako Architekt życzyłbym sobie i mieszkańcom tych terenów umożliwieniem wypowiedzi, sondy, opiniowania i zbierania informacji zwrotnych dotyczących planowanych inwestycji.

Jestem głęboko zaniepokojony faktem nieangażowania lokalnych społeczności, nieangażowania lokalnych architektów i specjalistów z wielu dziedzin w tak szeroko idące zmiany przestrzenne w wielu lokalizacjach w naszym kraju. Jako Architekt chcę także wyrazić zaniepokojenie sposobem przeprowadzania wszystkich konkursów przez BGKN - jakość oceny, krytyki i opiniowania dokonywanej przez jurorów jest tak licha, że nawet studenci pierwszego roku architektury nie mają dobrych i racjonalnie wprowadzanych wzorców prezentowanych przez "BGK Nieruchomości S.A., która jest spółką zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków(cytat za bgkn.pl ). Powyższe słowa potwierdzają mnie w przekonaniu, że tworzycie treść na stronach www, projektujecie wiele działań marketingowych wokół dobrej i cenionej architektury, ale wszystkie Państwa słowa nie są potwierdzone przez działania! CZYNY, NIE SŁOWA!

Zauważam jedynie, że BGKN działa w sposób nagły, szybki, i nieprzewidywalny dla obywateli, na rzecz których BGKN powinno budować nie tylko architekturę i wizerunek profesjonalnej spółki zależnej BGK. Szanowni Państwo, zreflektujcie się i spójrzcie prawdzie w oczy - strategia działania, plany poparte działaniem i realizacja precyzyjnie uszytych na miarę projektów o wysokiej jakości przestrzeni wzmocni nadszarpnięty wizerunek na wskutek wątpliwych działań ukonstytuowanych władz BGKN.

Postuluję za tym, aby:
1. polityka przestrzenna chroniła przestrzeń i umożliwiała dialog pomiędzy użytkownikami przyszłych inwestycji a inwestorami, którzy planują w sposób agresywny i długofalowy zarabiać na nieruchomościach i inwestycjach, które planowane są w sposób nagły, przypadkowy i punktowy podobny do akupunktury przestrzennej.

2. logika planowanych inwestycji mieszkaniowych opracowywana będzie w trybie "slow-life", czyli
-wymagajmy od inwestorów umożliwiania takiej formuły prowadzenia inwestycji, aby to przestrzeń służyła Polsce, a nie mieszkańcy tworzyli wodę napędową na młyn władzy polskich spółek

3. Architektura i Przestrzeń to biznes, ale nie dajmy się zwariować - Szanowni Architekci, Jurorzy konkursów BGKN - Wasze zadanie nie polega na wpychaniu jaknajwiększej ilości mieszkań we wszystkie inwestycje BGKN, brońcie wysokiej jakości przestrzeni i możliwie wysokich jakościowo technologii budowlanych.

4. Architekcie - Jurorze, Szanowny Panie Stanisławie, życzyłbym sobie aby dzięki Waszej pracy, Jurorów w konkursach BGKN, stosowane były tzw.: "dobre praktyki projektowe" polegające na jednoznacznych, konkretnych opiniach i ocenach wszystkich prac projektowych wg JEDNEGO wspólnego klucza.

Architekcie, przedstawicielu BGKN - zaprojektuj klucz - system, wzorzec postępowania w poszczególnych sytuacjach procesowania tych projektów i takie opracowywanie ocen projektów, aby były zrozumiałe nie tylko dla specjalistów, polityków i władz BGKN, czy też jurorów konkursowych, ale również przyszłych mieszkańców p

zgłoś
m
mk

Na odludziu, to wada? To gdzie, na Rynku? A może na Kurdwanowie albo na placu Centralnym? Albo w hucie?

zgłoś
S
STARY ARCHITEKT

TRZEBA BYĆ POZBAWIONYM ZAWARTOŚCI CZASZKI, TAM Z PEWNOŚCIĄ JEST SIANO - TO CZYSTE BARBARZYŃSTWO.
JUROROM KARY CIELESNE.
AUTORÓW PROJEKTU DO POPRAWCZAKA CELEM RESOCJALIZACJI.

zgłoś
a
arek

A przepraszam to co deweloperzy mają budować drogi, szkoły, parki i co jeszcze może biura dla urzędnikóww i zakłady pracy przy nowych osiedlach, dorzućmy jeszcze przychodnie i szpitale, budynki policji i straży pożarnej? I kto za to zapłaci? Deweloper z własnej kieszeni? Nie. Ci co kupują te mieszkania. Zwykły szary człowiek który chce założyć rodzinę i uwić sobie gniazdko. A ten zwykły szary człowiek to już 50% swojej pensji oddaje w postaci podatków, składek, później Vatu, akcyz i innych opłat za to i za tamto. Budowa parków, dróg, szkół, przedszkoli to zadanie gminy na które płacimy podatki i to gmina ma obowiązek budową drogi, szkoły przedszkola, itd. !!!

zgłoś
b
babcia Ela

Osiedle brzydkie: brzydkie wielkie domy, blisko siebie, na odludziu, kiepska komunikacja.
Będzie patologia w getcie.

zgłoś
j
jasiek

Czy grupa Polska Press uczestniczy świadomie w tej akcji obrzydzającej Mieszkanie Plus?
Przecież to osiedle to nic szczególnego albo nietypowego w Krakowie. Wystarczy spojrzeć na jakąkolwiek mapę inwestycji budowlanych. Zobaczyć co to jest i jak wygląda np. osiedle Avia i Nowe Czyżyny. Gigantyczne osiedle i zero nowej infrastruktury. Problemy z wjazdem i wyjazdem, brak szkół i przedszkoli. Jak te lemingi mają się rozmnażać?
Cały Kraków to wielki plac budowy. Miasto jest koszmarnie dogęszczane a nie widziałem i nie słyszałem aby gdzieś powstawały budynki użyteczności publicznej.

Współcześni deweloperzy są jak nowotwór. Całkowicie korzystają ze struktur nosiciela, czyli miasta i dotychczasowych mieszkańców, aż do ich wykończenia. Każdy kawałek zieleni już jest placem budowy albo będzie za niedługo. Trwa pełna samowola deweloperów, przy jednoczesnym braku dużych inwestycji w infrastrukturę. Miasto znów zaczyna się dusić, bo tramwajami, samochodami i autobusami nie da się obsłużyć takiej masy ludzkiej w takim zagęszczeniu.
A dla niektórych zakodowanych cale zło to Mieszkanie Plus.

zgłoś
!mamdosctegosyfu

To jest właśnie Kraków. Szkoda, że nie napisaliście, że w zwycięskim konsorcjum jest firma syna i męża wiceprezydent Koterby. Nic w tym mieście nie dzieje się przypadkiem. Tę sitwę trzeba w końcu rozwalić. I to już. Ludzie, zrozumcie, że jedyną szansą jest Gibała. Wassermann i Majchrowski to ten sam syf: beton i kolesie z partii u żłoba, oni idą ręka w rękę. Trzeba rozbić ten układ

zgłoś
p
piękny plan

może i chcieli dobrze ale wyszło im jak zwykle

zgłoś
R
Ryba Wyborcza

jeśli im na to pozwolimy ...

zgłoś
a
aca

Ustawa specjalna (dziś podpisana) i rząd pozwalają, a miasto będzie musiało dodać komunikację. Tutaj bredzą o dowozach ludzi z tego osiedla do kolei, czyli do Opatkowic (bezdrożem?). To się nie może udać, nikt nie będzie jeździł do miasta koleją z d. strony. Skończy się na wymuszeniu na urzędzie miasta wydłużenia jakiejś prowizorycznej ulicy i inii autobusowej z Bartla (do tramwaju na Czerwonych Makach).

zgłoś
A
Architekt

Dlaczego nie piszecie kto stanowił drugą część konsorcjum które wygrało?Czyli biuro męża i syna vice prezydent Krakowa - Elżbiety Koterby. Przecież to są jakieś Ukraińskie standardy kumoterstwa.

zgłoś
J
Jac

Od bloku do bloku tak że 4 m na max hehe. Będzie można łapkę podać

zgłoś
G
Gosc

Ta część miasta nie jest skomunikowana z centrum, jak Ci ludzie będą jeździli do centrum ? Brak tramwaju, dróg, droga na Skawinę będzie niekończącym się korkiem !!! Kto na to pozwala ? ! ! !

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3