Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus z minusem. W Krakowie wciąż tylko koncepcja, lepiej wokół Krakowa

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Mieszkania Plus budowane w Wałbrzychu. Wielkie osiedle na krakowskich Klinach jest wciąż tylko na papierze. Projekt od kilku miesięcy jest analizowany
Mieszkania Plus budowane w Wałbrzychu. Wielkie osiedle na krakowskich Klinach jest wciąż tylko na papierze. Projekt od kilku miesięcy jest analizowany Dariusz Gdesz
1100 mieszkań w Krakowie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus wciąż jest tylko na papierze. Trochę lepiej sytuacja wygląda wokół stolicy Małopolski, ale szału też nie ma. W skali całego kraju tylko w trzech miejscowościach udało się ukończyć mieszkania, do których wprowadzili się pierwsi lokatorzy.

W sierpniu został rozstrzygnięty konkurs urbanistyczno-architektoniczny na budowę osiedla Mieszkanie Plus na krakowskich Klinach. Od tego czasu niewiele się dzieje w sprawie dalszej budowy 1100 mieszkań na południu Krakowa.

- Dla osiedla Spacerowa została zakupiona działka od prywatnego właściciela. 3 sierpnia rozstrzygnęliśmy konkurs na projekt osiedla. Główną nagrodę otrzymała pracownia AMC Andrzej Chołdzyński. Obecnie jesteśmy w trakcie analizowania zwycięskiej koncepcji - mówi Ewa Syta, rzeczniczka Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości, czyli spółki, która odpowiada za realizację programu Mieszkanie Plus. Problem w tym, że dokładnie to samo słyszeliśmy dwa miesiące temu, gdy pisaliśmy o możliwych problemach ze skomunikowaniem przyszłego osiedla. Najwyraźniej od tego czasu nic się nie zmieniło.

Więcej inicjatywy wykazali krakowscy radni, którzy przyjęli standardy urbanistyczne dla Krakowa, które mają obowiązywać przy korzystaniu z lex deweloper, czyli również przy budowie w ramach Mieszkanie Plus. Inwestycja realizowana w oparciu o specustawę mieszkaniową powinna znajdować się maksymalnie 750 m od szkoły, przedszkola czy terenów wypoczynku, rekreacji i sportu oraz 250 m od przystanku komunikacyjnego.

Lepiej poza Krakowem

W PFR słyszymy, że w całej Małopolsce analizowane są 22 lokalizacje na blisko 7 tys. mieszkań. Spółka nie zdradza wszystkich miejsc, którymi interesuje się pod kątem budowy mieszkań w ramach rządowego projektu. Konkretne działania realizowane są w miejscowościach pod Krakowem. W Skawinie może powstać 140 mieszkań na gminnej działce w rejonie ulic Skawińskiej i Torowej.

- Projekt jest już po niezbędnych analizach i jest w trakcie uzyskiwania ostatecznej decyzji o finansowaniu inwestycji - mówi Ewa Syta. Dokładnie takie same słowa padają dla Wieliczki. Tu samorząd wskazał dwie lokalizacje - przy ul. Jasnej w Wieliczce oraz w Brzegach. W pierwszej ma powstać 100 mieszkań, a w drugiej 20. W obu przypadkach realizacja rządowego programu powinna iść sprawnie, bo w obu miastach rządzą burmistrzowie związani z Prawem i Sprawiedliwością.

Najbliżej realizacji są jednak mieszkania w Lusławicach i Paleśnicy na terenie gminy Zakliczyn. Tam niedawno ogłoszono przetarg na wykonawcę. Oferty można składać do 29 marca. W Lusławicach powstanie czterokondygnacyjny blok (40 mieszkań), a w Paleśnicy trzykondygnacyjny (30 mieszkań).

- Zakliczyn to pierwsza gmina w województwie małopolskim, która wkracza w decydującą fazę realizacji - podkreśla dyrektor w biurze realizacji inwestycji PFR Nieruchomości Jarosław Kołodziejczyk. - Ta lokalizacja pokazuje, że Mieszkanie Plus to propozycja dla wielu samorządów - zarówno dużych miast jak Kraków, ale także do mniejszych gmin jak Zakliczyn. To daje gwarancję zrównoważonego rozwoju kraju - dodaje dyrektor Kołodziejczyk.

To wszystko jednak kropla w morzu potrzeb mieszkaniowych Polaków i obietnic ekipy rządzącej, które mówiły o budowie 100 tys. mieszkań. Tymczasem do tej pory w całej Polsce udało się ukończyć raptem 480 mieszkań, w których zamieszkali już pierwsi lokatorzy. - Są to lokale w Jarocinie, Białej Podlaskiej oraz Kępnie. W tym roku planujemy oddać najemcom kolejne ponad pół tysiąca mieszkań w Gdyni, Wałbrzychu, Kępicach oraz kolejnej, czwartej już, lokalizacji w gminie Jarocin - zaznacza Ewa Syta. W Katowicach, przy ul. Górniczego Dorobku trwa budowa 513 mieszkań.

Największe osiedla Mieszkania Plus mają powstać jednak w Krakowie (1100 mieszkań) i Warszawie (2700 mieszkań).

Trwające inwestycje

W całej Polsce PFR analizuje ponad 460 lokalizacji, a w procesie projektowania jest blisko 7 tysięcy mieszkań m.in.:

  • Warszawa, Nowe Jeziorki, ul. Karczunkowska, ponad 2700 mieszkań. Planowany termin wbicia łopaty to trzeci kwartał 2019,
  • Kraków, ul. Spacerowa,
  • Wrocław, ul. Kolejowa, Hermanowska, Białowieska - w drodze konkursowej wyłoniono projekty osiedli na 1500 mieszkań,
  • Toruń, ul. Okólna - w grudniu podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla 324 mieszkań,
  • Radom, ul Tytoniowa - w styczniu podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla 124 mieszkań,
  • W Łowiczu, Świdniku, Zamościu czy Zakliczynie jeszcze w lutym będą prezentowane projekty osiedli w ramach programu Mieszkanie Plus.

Polemika

W nawiązaniu do tekstu „Mieszkanie Plus na razie na minus”, który ukazał się we wtorek na łamach „Dziennika Polskiego”, chcieliśmy uzupełnić informacje: Inwestycja na krakowskich Klinach należy do kluczowych projektów realizowanych przez spółkę PFR Nieruchomości odpowiedzialną za inwestycyjny filar programu Mieszkanie Plus. Ponad tysiąc mieszkań przy ul. Spacerowej to jeden z największych, obok warszawskiego osiedla Nowe Jeziorki, projektów realizowanych w całej Polsce. W przypadku przedsięwzięć o tak dużej skali spółka PFR Nieruchomości organizuje konkursy architektoniczno-urbanistyczne na opracowanie koncepcji przyszłych osiedli.

Konkurs w Krakowie został ogłoszony 26 kwietnia 2018 roku i w myśl obowiązującego w nim regulaminu, wszyscy jego uczestnicy byli zobowiązani do respektowania zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kliny Południe” (Uchwała nr LXVI/849/09 Rady Miasta Krakowa z dnia 18 marca 2009 r.). By doprecyzować ogólne zapisy zawarte w planie miejscowym, zwróciliśmy się po dodatkowe wytyczne do Zarządu Zieleni Miejskiej, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, a także Wydziału Mieszkalnictwa.

Były one obligatoryjne dla wszystkich uczestników konkursu i zostały spełnione w projektach nagrodzonych przez Sąd Konkursowy. Warto podkreślić, że w jego składzie zasiadali także przedstawiciele Urzędu Miasta w Krakowie. Konkurs został rozstrzygnięty na początku sierpnia ub.r. Od tamtej pory zostały przeprowadzone analizy zwycięskiej koncepcji pod kątem jak najlepszego dostosowania projektu do zapotrzebowania społecznego.

Należy podkreślić, że kolejne kroki na drodze ku realizacji inwestycji są uwarunkowane dalszymi działaniami krakowskiego samorządu, który zlecił przygotowanie raportu przyrodniczego, by ocenić, czy na tym terenie powinien powstać użytek ekologiczny. Powołanie go na tym obszarze oznaczałoby zmianę obowiązującego MPZP i w efekcie uniemożliwiałoby prowadzenie dalszego procesu inwestycyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkanie Plus z minusem. W Krakowie wciąż tylko koncepcja, lepiej wokół Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski