Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie w ponad rok czy krócej? Lokum od zakupu do zasiedlania

(JM)
To od nas w dużym stopniu zależy, kiedy wprowadzimy się do lokalu
To od nas w dużym stopniu zależy, kiedy wprowadzimy się do lokalu Wizualizacja UWI Inwestycje
Sporą część czasu mogą pochłonąć nam formalności kredytowe, a także prace wykończeniowe.

Decydując się na zakup mieszkania, powinniśmy liczyć się z tym, że nie dostaniemy do niego kluczy z dnia na dzień. Często załatwianie wszelkich formalności może pochłonąć trochę czasu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jak długo przyjdzie czekać na odbiór lokalu mieszkalnego?

Źródło finansowania

W pierwszej kolejności musimy przeanalizować swoją sytuację finansową. Dysponując odpowiednią kwotą, zakup będzie oczywiście łatwiejszy i szybszy. Jednak zdecydowana większość z nas nie posiada wystarczającej kwoty gotówki, dlatego swój pierwszy krok powinni skierować do banku.

Warto zacząć od określenia zdolności kredytowej, w której pomoże doradca finansowy, przedstawiając ofertę różnych banków. Gdy uda się ustalić wszelkie informacje (koszt i wysokość rat, maksymalna zdolność), powinniśmy zapoznać się z procedurą przyznania kredytu.

Wybór nieruchomości

Mając tę wiedzę, możemy zacząć szukać lokum. Sprawdzamy okolicę, infrastrukturę, rozwiązania komunikacyjne. Jak już wybierzemy optymalną ofertę, powinniśmy dowiedzieć się o szczegółach dotyczących całej inwestycji - jaki jest jej termin zakończenia i przeniesienia praw własności. - Informacje te znajdziemy w ogólnym prospekcie, którego każdy nabywca ma prawo zażądać - radzi Agnieszka Więckowska z portalu rynek-deweloperski.pl. - Będą tam również szczegółowe dane dotyczące wybranego lokalu - standardu wykończenia czy rozkładu instalacji. Należy jednak pamiętać, że deweloperzy uruchamiają sprzedaż mieszkań już na wstępnym etapie budowy i bardzo ciężko jest znaleźć nowe lokum w już zakończonej inwestycji - dodaje.

Warto dowiedzieć się, czy lokale oferowane są z wykończeniem pod klucz czy jedynie w stanie deweloperskim. Jeżeli zależy nam na czasie i nie chcemy sami organizować ekipy, warto wziąć pod uwagę pierwszą opcję.

Zanim podpiszemy końcowe dokumenty własnościowe, deweloper może zaproponować nam 2 rodzaje umów wstępnych - rezerwacyjną i przedwstępną. Pierwsza pomaga inwestorowi ustalić, czy dana nieruchomość cieszy się zainteresowaniem, dzięki czemu poszczególne etapy budowy mogą zostać szczegółowo zaplanowane. Nabywca, podpisując taką umowę, musi wnieść opłatę, ale w przypadku niezrealizowania inwestycji, kwota ta jest traktowana jako kaucja, co oznacza, że muszą również zostać określone warunki jej potencjalnego zwrotu. Drugi typ ma bezpośrednio prowadzić do zawarcia umowy ostatecznej.

- W zależności od tego, w jakiej formie klient zawrze umowę, czy w zwykłej formie pisemnej, czy w formie aktu notarialnego, przysługiwać mu będą różne prawa - wyjaśnia ekspertka. - W pierwszym wariancie można jedynie wystosować roszczenia odszkodowawcze, w drugim możliwe jest żądanie zawarcia umowy przy- rzeczonej - dodaje.

Przy podpisywaniu umów wstępnych musimy pamiętać o terminach, biorąc pod uwagę otrzymanie kredytu. Po jej zawarciu czas złożyć gotowy wniosek, wraz z niezbędnymi dokumentami do banku. Analiza kredytowa może trwać od dwóch do sześciu tygodni. W przypadku mieszkania kupionego na rynku pierwotnym, uruchomienie kredytu następuje w transzach, przed podpisaniem dokumentów przyznających tytuł własności.

Odbiór mieszkania

W ile miesięcy powstaje obiekt mieszkalny budowany przez dewelopera? Najnowsze dane GUS, podsumowujące rok 2015, wykazują, że średni czas od uzyskania pozwolenian na budowę to 22 miesiące. Pilnie potrzebującym sytuację ułatwia szeroka oferta mieszkań gotowych, już zbudowanych przez deweloperów.

Ostatnim etapem będzie odbiór własnego M. - To bardzo ważny etap, w którym powinien nam towarzyszyć inspektor budowlany. Ogląd mieszkania ma na celu sprawdzenie, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z zawartą umową - stwierdza Agnieszka Więckow-ska. - Wszelkie usterki, niedociągnięcia mamy prawo zgłosić, ponieważ podpisując akt własności, oświadczamy, że akceptujemy lokal w obecnym stanie - dodaje. Do czasu ostatecznej przeprowadzki trzeba doliczyć prace wykończeniowe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski