Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie w prezencie dla bliskich bez podatku

(AB)
Kilka podstawowych rad. Rodzice kupujący mieszkanie dzieciom, a także dziadkowie, którzy chcą zabezpieczyć mieszkaniowo wnuki, często obawiają się podatków. Niepotrzebnie. Taka darowizna w obrębie najbliższej rodziny jest zwolniona od podatku.

Jest jednak jeszcze szereg innych czynników, które obdarowując mieszkaniem, trzeba wziąć pod uwagę.

Tylko u notariusza
Wszystkie czynności dotyczące nieruchomości, a więc także obdarowanie nią, muszą mieć formę aktu notarialnego. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami (taksa notarialna) – jednak nie musimy przejmować się rozliczeniem darowizny z urzędem skarbowym – jako że zrobi to w naszym imieniu notariusz. Powiadomi także odpowiedni urząd skarbowy o darowiźnie, co jest warunkiem zwolnienia od podatku dla tych osób, którym ono przysługuje (najbliższych krewnych). Podobnie notariusz dokona również (za opłatą) wpisów do księgi wieczystej nieruchomości – lub założy ją, jeśli nieruchomość jej nie posiada.

Puste i własne
W przypadku mieszkania, w którym nikt nie mieszka, kwestia darowizny nie stwarza dodatkowych problemów. Trzeba jednak pamiętać, że obdarowany od chwili, kiedy stanie się właścicielem nieruchomości, może nią swobodnie dysponować: wprowadzić się, ale też wynająć czy sprzedać i darczyńca nie będzie miał na to wpływu.

Jeśli więc właściciel mieszkania chce mieć wpływ na jego losy, może bez zmiany własności przekazać je do zamieszkania wybranej osobie, nie pobierając za to opłat.

Darowiznę można odwołać tylko w wyjątkowych przypadkach, przed upływem dwóch lat od jej dokonania. Jednak przepisy mówią, że powodem może być ,,rażąca niewdzięczność” obdarowanego, a aby odwołać darowiznę, konieczne jest postępowanie sądowe. Przepisy nie precyzują, co jest ,,rażącą niewdzięcznością”.

Darowizna z dożywociem
Bezwarunkowe obdarowanie kogoś mieszkaniem oznacza utratę wszelkich praw do nieruchomości. Jeśli więc np. dziadkowie chcą obdarować wnuka mieszkaniem, które zajmują, powinni w akcie notarialnym (na ogół tym samym, co darowizna) zabezpieczyć swoje prawa, w tym przypadku prawo do zajmowania mieszkania do swojej śmierci bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W razie konfliktu z obdarowanym lub jego spadkobiercami nie spotka ich przykra niespodzianka w postaci żądania wyprowadzki, czy ustalenia opłat za wynajem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski