Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkasz koło lotniska w Balicach? Masz szanse na dotację na wymianę okien

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Do 12 kwietnia mieszkańcy obszaru ograniczonego użytkowania lotniska Kraków – Balice mogą składać wnioski o wsparcie finansowe na wymianę drzwi i okien o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Jak informują władze portu lotniczego, trwa nabór do nowego „Programu poprawy komfortu akustycznego mieszkańców Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla lotniska Kraków-Balice”, w ramach którego mieszkańcy mogą skorzystać ze wsparcia przy wymianie stolarki o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Aby przystąpić do programu należy w terminie do 12 kwietnia tego roku. złożyć krótki wniosek (dostępny na stronie krakowairport.pl).

Po zgłoszeniu, wniosek zostanie poddany ocenie formalnej, a następnie lotnisko na własny koszt przeprowadzi pomiar akustyczny zgłoszonego budynku. Jeśli budynek zostanie zakwalifikowany do programu, mieszkańcy będą mogli skorzystać z dotacji na wymianę stolarki (okien i drzwi) o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Wsparcie obejmuje koszty zakupu nowej zewnętrznej stolarki wraz z kosztami demontażu dotychczasowej stolarki i montażu nowej.

Uczestnikiem programu może być

osoba fizyczna, która spełnia łącznie następujące warunki:
- jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku lub samodzielnego lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie obszaru ograniczonego użytkowania, który nie stanowi samowoli budowlanej,
- na dzień zawarcia umowy nie otrzymała od Kraków Airport jakiegokolwiek odszkodowania z tytułu ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania.
 

Analiza akustyczna

Ustalenie poziomu hałasu w otoczeniu analizowanego budynku
Miarodajny poziom hałasu zostanie określony obliczeniowo przy wykorzystaniu modelu akustycznego lotniska i metod obliczeniowych wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 czerwca 2011 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów poziomów substancji lub energii w środowisku przez zarządzającego drogą, linią kolejową, linią tramwajową, lotniskiem lub portem (Dz. U. Nr 140, poz. 824 ze zm.), na podstawie Dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 25 czerwca 2002 r. odnoszącej się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku, tj. metody ECAC-CEAC Doc. 293rd edition („Report on Standard Method of Computing Noise Contours around Civil Airports”, opartej na dokumencie ICAO Circular 205-AN/1/25 „Recommended Method for Computing Noise Contours around Airports”). Model będzie uwzględniał hałas od rzeczywistych (zarejestrowanych w ramach ciągłego monitoringu hałasu) operacji i tras statków powietrznych wokół lotniska Kraków-Balice. Model ten będzie skalibrowany wynikami ciągłych pomiarów hałasu wokół lotniska Kraków-Balice.

Wizja lokalna – inwentaryzacja budowlana

Wizję lokalną i inwentaryzację przeprowadzi pracownik firmy AkustiX sp. z o.o. Inwentaryzacja będzie zawierała podstawowe informacje o układzie pomieszczeń budynku, wymiarach budynku i pomieszczeń, wymiary kluczowych elementów, takich jak stolarka okienna i drzwiowa wraz z metrażem, informacje o konstrukcji ścian elewacyjnych budynku i konstrukcji dachu (w zakresie możliwym do ustalenia bez wykonywania odkrywek w budynku). Informacje zostaną zebrane w zakresie istotnym z punktu widzenia oceny izolacyjności akustycznej przegród budowlanych będących przedmiotem analizy akustycznej. Podczas wizji lokalnej szczególny nacisk będzie położony na ocenę stolarki okiennej i drzwiowej. Określone zostaną: typy okien, ich konstrukcja oraz stan techniczny (stopień zużycia i inne szczegóły wpływające na izolacyjność akustyczną danego elementu budowlanego). Ponadto wykonana zostanie dokumentacja fotograficzna, która będzie dołączona do analizy akustycznej.
Na podstawie miarodajnych poziomów dźwięku oraz funkcji pomieszczeń zidentyfikowanych podczas wizji lokalnej, zostaną wyznaczone wymagane izolacyjności akustyczne przegród zewnętrznych. W opracowaniu przedstawione zostaną wymagane izolacyjności dla każdego okna, drzwi wejściowych, odnoszące się do hałasu lotniczego.

Analiza akustyczna budynku

W oparciu o materiały zebrane podczas wizji lokalnej wykonany zostanie model akustyczny budynku i przy pomocy metod obliczeniowych określone zostaną aktualne izolacyjności akustyczne poszczególnych przegród zewnętrznych budynku. Na podstawie wymagań określonych podczas wizji lokalnej (wymagane izolacyjności akustyczne przegród zewnętrznych) i przeprowadzonych analiz, o których mowa powyżej, określone zostanie, czy przegrody zewnętrzne i ich elementy (okna, drzwi wejściowe) spełniają wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej.
 
Wyniki analizy akustycznej zostaną opracowane w formie raportu końcowego podsumowującego wykonane prace. Wyciąg z raportu zostanie udostępniony mieszkańcowi badanego obiektu mieszkalnego i będzie zawierał zakres niezbędnych prac wymaganych do poprawy komfortu akustycznego w zakresie zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej (dokładne sparametryzowanie). 
 
Wszelkie pytania dotyczące programu należy kierować na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski