Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija 25 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej. Wyjątkowy koncert w Krakowie

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Na scenie wystąpi Agnieszka Grochowicz - wokalistka, autorka tekstów piosenek.
Na scenie wystąpi Agnieszka Grochowicz - wokalistka, autorka tekstów piosenek. fot. Wojciech Łyko
7 marca w Piwnicy pod Baranami odbędzie się koncert "Na zakręcie, czyli Wariatka tańczy". W dniu 25. rocznicy śmierci poetki i autorki tekstów piosenek jej utwory zaśpiewa Agnieszka Grochowicz.

FLESZ - Fake news, dezinformacja czyli rosyjska propaganda ROZMOWA

od 16 lat

Teksty Osieckiej nuciła cała Polska. Jeremi Przybora wliczył ją do "trójcy wieszczów polskiej piosenki" obok Jonasza Kofty i Wojciecha Młynarskiego, Jan Kott określał "poetką złamanego koloru". Nic, co wyszło spod jej pióra, nie straciło na aktualności – jej piosenki śpiewają i na nowo aranżują kolejni. "Na zakręcie", "Wariatka tańczy", „Ucisz serce”, „Nie żałuję" czy "Okularnicy" wybrzmią po raz kolejny na scenie już w poniedziałek, 7 marca. W Piwnicy pod Baranami zaśpiewa je Agnieszka Grochowicz.

– Piosenki Agnieszki Osieckiej towarzyszyły mi od wczesnych lat, kiedy zapoznała mnie z nimi moja mama. To doskonałe literacko utwory, które z jednej strony niebywale trafnie diagnozują rzeczywistość, z drugiej – opowiadają o sprawach uniwersalnych, przemijaniu życia, miłości, o uczuciach, emocjach, o samotności. Ale Agnieszka Osiecka potrafiła też świetnie bawić się językiem, ironizować, tworzyć – jaka sama mówiła – piosenki-zabaweczki – mówi wokalistka. – Jej piosenki były wielką inspiracją dla mnie zarówno jako wykonawczyni, jak również osoby, która tworzy własny repertuar. Postać poetki, która z odwagą i szczerością przekazuje za pośrednictwem piosenek swoje przemyślenia i emocje, daje kolejnym kobietom siłę do tworzenia - podkreśla Agnieszka Grochowicz.

Jako autorka tekstów Osiecka debiutowała w Studenckim Teatrze Satyryków, z którym była związana od 1954 do początku lat 70.
Ostatnie utwory, uznane przez krytykę za najlepsze w jej dorobku, napisała w latach 1994–1996 dla Teatru Atelier w Sopocie. W ciągu życia napisała łącznie około 2 tys. tekstów piosenek, wydanych m.in. w takich tomach, jak "Kolory" (1963), "Wyszłam i nie wróciłam" (1969), "Listy śpiewające" (1970), "Sztuczny miód" (1977), "Żywa reklama" (1985), "Śpiewające piaski" (1989) i "Opisane szopki" (1991).

– Dla mnie jako wykonawczyni interesujące są zawarte w piosenkach bardzo piękne i istotne komunikaty emocjonalne. Osiecka dużo rozmawiała z ludźmi, wsłuchiwała się w ich historie, w siebie. Przez twórczość filtrowała wspólne wszystkim tematy, pisząc piosenki, które były wypadkową przemyśleń i emocji – przyznaje Agnieszka Grochowicz. – Zależało mi, żeby wybrać piosenki z różnych lat, utwory, które są dla mnie ważne, które pokazują tematy, jakie podejmowała, i które zostały skomponowane przez różnych kompozytorów. Agnieszka Osiecka zdecydowanie miała szczęście do wyjątkowych kompozytorów. Również dzięki temu ten repertuar jest niebywale różnorodny.

W repertuarze koncertu znalazły się piosenki, do których muzykę stworzyli Seweryn Krajewski, Andrzej Zieliński, Zygmunt Konieczny, Jerzy Satanowski, Jarosław Abramow, Przemysław Gintrowski i Ewa Kornecka. Znane utwory zyskają aranżacje z pogranicza jazzu i muzyki rozrywkowej, balansując od smooth-jazzowej liryki do mocniejszego uderzenia. Z Agnieszką Grochowicz wystąpią Jarosław Olszewski (fortepian) i Antoni Dębski (bass).

Koncert odbędzie się 7 marca 2022 o godz. 19 roku na scenie Kabaretu Piwnica pod Baranami. W murach, które wielokrotnie gościły Agnieszkę Osiecką, na scenie, z której rozbrzmiewały jej teksty z muzyką Zygmunta Koniecznego w wykonaniu Anny Szałapak.

Agnieszka Grochowicz - wokalistka, autorka tekstów piosenek. Piosenki dotychczas napisała z kompozytorami takimi, jak m.in Jerzy Derfel, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki, Ewa Kornecka, Włodzimierz Nahorny, Janusz Grzywacz, Mirosław Czyżykiewicz. Dyplomowana aktorka, absolwentka PWST Kraków. Koncertowała w Piwnicy pod Baranami, Radio Kraków, Filharmonii Opolskiej, Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej oraz licznych instytucjach kultury na terenie całej Polski. Koncertowała także we Francji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mija 25 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej. Wyjątkowy koncert w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski