Mija termin

Kis
Młodzi ludzie mogą ubiegać się o stypendium z funduszy unijnych. Szanse na roczne dofinansowanie mają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (z maturą) dojeżdżający ze wsi oraz studenci. Podania przyjmowane są w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej (Rynek 7). Kierownik Centrum - Agata Krawiec-Słowikowska przypomina, iż termin na dopełnienie formalności mija 29 bm.

TARNÓW. Stypendia "europejskie"

   Stypendia dla młodzieży wiejskiej i studentów finansowane są w 70 proc. ze środków unijnych i w 30 ze środków Ministra Gospodarki (studenci) i Ministerstwa Edukacji (młodzież szkolna). O tę formę materialnej pomocy może ubiegać się młodzież na stałe zameldowana na wsi i dojeżdżająca do szkół w Tarnowie oraz studenci mieszkający w Tarnowie (spoza składają podania w Starostwie). Ponieważ jest mało pieniędzy w Małopolsce zdecydowano, że przywilejem objęci zostaną młodzi ludzie z I klas (do przyznania jest 573 stypendia) i I roku studiów (26 stypendiów).
   Jakie stawia się przed nimi wymagania? Pierwszy dotyczy dochodu na jednego członka rodziny. Dochód ten nie powinien przekraczać 504 zł na osobę (netto), chyba, że w rodzinie żyje dziecko niepełnosprawne, wówczas kwota zwiększa się do 583 zł.
   Uczeń ubiegający się o stypendium powinien dostarczyć: zaświadczenie o dochodach za 2003 rok, zaświadczenie o stałym zameldowaniu, zaświadczenie z urzędu gminy o wielkości gospodarstwa (może być też nakaz płatniczy podatku rolnego), zaświadczenie ze szkoły. Studenci dostarczają zaświadczenie o dochodach i z uczelni o rozpoczęciu nauki, wymagana też będzie kserokopia dowodu osobistego.
   Stypendium wypłacane będzie od 15 listopada, przez dziesięć kolejnych miesięcy. Dla studentów wynosi ono 2.500, dla ucznia - 1.500 zł. Pomoc polega na refinansowaniu konkretnych wydatków, a więc kosztów dojazdu, mieszkania w internacie, opłat za obiady w stołówce, zakup obowiązkowego stroju do wychowania fizycznego, książek, podręczników. Do rozliczenia konieczne są faktury, które neleży zebrać (bez względu na efekty starań o stypendium) jeszcze w tym miesiącu.
   Studenci pierwszego roku studiów, zamieszkali na terenie powiatu tarnowskiego, powinni jak najszybciej złożyć wniosek w pok. nr 300 Starostwa Powiatowego w Tarnowie przy ul. Narutowicza 38. Pomoc, o której mowa, przewidziana została w programie "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez stypendia", zawartym w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego.
(Kis)

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.