Mike Tyson o Powstaniu Warszawskim. Czy gwiazdor skazany za...

Mike Tyson o Powstaniu Warszawskim. Czy gwiazdor skazany za gwałt powinien mówić o historii Polski? [GALERIA]

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Mike Tyson o Powstaniu Warszawskim. Czy gwiazdor skazany za gwałt powinien mówić o historii Polski? [GALERIA]
1/22
przejdź do galerii

©Fot. Foodcare

Internauci krytykują poświęconą 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego akcję firmy FoodCare z Zabierzowa, producenta napoju "Black". Zaangażowano w nią twarz tej marki, Mike'a Tysona.
Zobacz galerię
Najpierw był artykuł reklamowy wykupiony w sobotnim (28 lipca 2018 r.) wydaniu „New York Timesa”, jednej z największych gazet w USA, a dzień potem spot internetowy z udziałem byłego amerykańskiego boksera Mike’a Tysona.

Tak firma FoodCare z Zabierzowa, producent napoju energetycznego „Black”, uczciła zbliżającą się 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tym samym chciała odpowiedzieć na wizerunkową wpadkę sprzed roku swego największego konkurenta Maspeksu Wadowice (ma w portfolio m.in. napój „Tiger”, produkowany wcześniej przez FoodCare). Ale nie do końca się to udało...

Na krótkim filmie w sieci Tyson, będący „twarzą” marki „Black”, beznamiętnym głosem odczytuje z promptera tekst dotyczący Powstania Warszawskiego. Mówi m.in.: „Jestem znany na całym świecie, byłem niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej, lecz dla mnie prawdziwymi mistrzami są ci dzielni polscy bohaterowie”.

– Często rozmawiałem z nim o historii Polski, w tym także o historii II wojny światowej. Kiedy zwróciłem się do Mike’a z pomysłem, aby zrobić wideo o Powstaniu Warszawskim z radością się zgodził. Wiedział dużo o tej części naszej przeszłości. Sam napisał i zredagował część filmu – przekonuje pomysłodawca akcji, prezes Rady Nadzorczej FoodCare Wiesław Włodarski.

Jednak internauci od razu zauważyli, że Tyson to nieodpowiednia osoba do mówienia o historii Polski. Był skazany za gwałt, a na ciele ma tatuaże komunistycznych rewolucjonistów – Che Guevary i Mao Zedonga...

– To, że propaguje się ideę Powstania Warszawskiego to piękna sprawa, ale narzędzia ku temu powinny być odpowiednie – nie ukrywa prof. Józef Brynkus, poseł i historyk z Krakowa. – A tak istnieje obawa, że wszyscy będą patrzeć na nią przez pryzmat biografii Tysona.

Mimo podobnych wątpliwości, bardziej na „tak” jest Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”.

– Tyson ma szansę dotrzeć do grupy osób zafascynowanych nim, które bez wątpienia na co dzień nie dyskutują o historii. I jest szansa, że wiedza o Powstaniu Warszawskim do nich dotrze – mówi Rajski.

Jak poinformowało FoodCare, zamieszczenie materiału na Youtube poprzedza 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Materiał video został zrealizowany w lipcu br. w domu Mike’a Tysona w Las Vegas.

Amerykański bokser Mike Tyson jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców na świecie. FoodCare podkreśla, że jego udział w video o Powstaniu Warszawskim ma charakter społeczny, gwiazdor nie wziął wynagrodzenia za udział w kampanii.

Materiał video jest częścią kampanii edukacyjnej prowadzonej przez FoodCare w USA, w ramach której 28 lipca br. w sobotnim wydaniu dziennika New York Times na piątej stronie ukazała się cała strona materiału sponsorowanego poświęconego rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przypomnijmy. Rok temu 1 sierpnia na nieistniejącym już profilu „Tigera” na Facebooku pojawił się wpis „ Dzień Pamięci. Chrzanić to, co było, ważne to, co będzie!”. Opatrzono go zdjęciem środkowego palca u dłoni wysuniętego w obraźliwym geście. Aby naprawić błąd agencji reklamowej, Maspex z własnej woli, by zażegnać kryzys wizerunkowy wpłacił pół mln zł na pomoc dla powstańców warszawskich.

Mike Tyson współpracuje z FoodCare od 2012 r. To wtedy odwiedził Kraków.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cyrk

Obywatel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Kryminalista opowiada o powstaniu warszawskim,doprawdy super ubaw i pytanie kto i ile za to zapłacił temu "autorytetowi"?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak to kto??

Marcin (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jak to kto ?? naziści z berlina i komuniści z moskwy kierowani przez syjonistów abyśmy nigdy nie powstali z kolan

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Żadna idea, tylko kasa

olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Na wszystkim można robić kasę

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo