Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mikołaj w gminie Skawina odpowiedział prezentami na listy seniorów

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Seniorzy okazywali radość ze spotkania z Mikołajem
Seniorzy okazywali radość ze spotkania z Mikołajem fot. archiwum M-GOPS
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skawinie przystąpił do programu „Święty Mikołaj dla Seniora”. Dzięki niemu seniorzy uczestniczący w zajęciach w Placówkach Wsparcia Dziennego i Aktywizacji Osób Starszych, spotkali się z Mikołajem, który przyniósł im prezenty. Mamy zdjęcia

Pomoc w różnych dysfunkcjach

W gminie Skawina od czterech lat funkcjonują trzy placówki dziennej opieki. W mieście pomoc otrzymuje ponad 30 osób z chorobami Alzheimera, Parkinsona, otępiennymi i po przebytych udarach. W Jurczycach w Domu Ludowym Hallerówka oraz w Radziszowie w Dworze Dzieduszyckich, ze wsparcia korzystają seniorzy niewymagający opieki specjalistycznej.

- Tu seniorzy otrzymują duże wsparcie znacząco przyczyniające się do zwiększenia ich aktywności fizycznej i w życiu społecznym – podkreśla Joanna Rudek, dyrektorka M-GOPS-u.

Listy przeciw marginalizacji

Dzięki włączeniu się Ośrodka do programu „Święty Mikołaj dla Seniora”, uczestników zajęć we wszystkich placówkach, odwiedził Mikołaj ze Śnieżynką. Wcześniej, jak w dzieciństwie, napisali do niego listy i z niecierpliwością wyczekiwali na upragniony prezent.

Radość, uśmiech, szczęście gościło na twarzach seniorów podczas mikołajowego spotkania.

- Skromność tych ludzi często nie pozwala im prosić o pomoc innych, w wyniku czego często ze swoją chorobą lub samotnością mierzą się po cichu. Dlatego bardzo zależy nam na wspieraniu tej grupy, która zazwyczaj jest marginalizowana – powiedziała nam Anna Miroń kierująca tymi trzema miejscami.

Wiele form terapii

W nich Seniorzy korzystają z różnorodnych zajęć kulturalno-oświatowych, terapii zajęciowej, psychoterapii, fizjoterapii. To wpływa na zmianę ich sposobu życia i na większą aktywność w różnych obszarach.

- W sytuacjach, gdy pojawiają się dysfunkcje, będące częstą przypadłością seniorów, terapia pozwala skutecznie je eliminować, wspomagając proces leczenia – dodaje Ana Miroń.

Tu nic nie jest narzucane. Każdy uczestnik może wybrać taki rodzaj zajęć, który najbardziej mu odpowiada i sprawia przyjemność.

-Celem życia naszych Seniorów jest godność, piękno i aktywność – zaznacza dyrektor Rudek.

Zajęcia indywidualne i grupowe są prowadzone pod okiem wykwalifikowanego personelu, m.in. terapeutów zajęciowych, opiekunów, fizjoterapeutów, psychologów. Np. uczestnicy czytają codzienną prasę, wykonują prace rękodzielnicze m.in. szydełkują, haftują, wyszywają, malują.

- Biorą też udział w szeroko pojętej arteterapii, np. śpiewają, tańczą, odgrywają scenki teatralne, uczestniczą w biblioterapii, ćwiczą, spacerują z kijkami nordic walking, jeżdżą na wycieczki, biorą udział w spotkaniach okolicznościowych – Anna Miroń wymienia niektóre formy terapeutyczne.

Dodają życia do lat

Dopowiada, że rozwinięta świadomość seniorów dotycząca aktywności życiowej wiąże się z poczuciem spełnienia, użyteczności społecznej, wpływa na opóźnienie procesu starzenia, pozwala wpleść się w ideę pozytywnej jesieni życia, by „dodać więcej życia do lat, a nie tylko więcej lat do życia”.

Duże zmiany dla konsumentów od 2023 r. Część trafi do szarej strefy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mikołaj w gminie Skawina odpowiedział prezentami na listy seniorów - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski