Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miła atmosfera i dobre ceny

Dorota Dejmek
Mit seniora zamkniętego w czterech ścianach i zmęczonego życiem powoli odchodzi w przeszłość
Mit seniora zamkniętego w czterech ścianach i zmęczonego życiem powoli odchodzi w przeszłość 123rf
Miejsce przyjazne seniorom. Rozpoczęła się IV edycja akcji. O zaszczytny certyfikat stara się coraz więcej firm

Pani Zofia ma 82 lata. Jest zadbaną starszą panią: ułożona fryzura, pomalowane paznokcie, gustowny kapelusik. Ani jej w głowie siedzenie w domu, oglądanie telewizji i narzekanie na upływ czasu.

W ciągu roku uczęszcza na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Politechnice Krakowskiej, jeździ na wycieczki, odwiedza muzea i nie może się obejść bez wyjścia do kina. A raz, czasem dwa razy w tygodniu spotyka się z przyjaciółkami w Caffe Carolina.

W kawiarni lub na kursie
- Obsługa jest bardzo miła, nie czujemy się tam intruzami - uzasadnia wybór miejsca pani Zofia. - W kawiarni organizowane są ponadto wspaniałe koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Pan Andrzej i jego żona razem mają prawie 150 lat.

- Żeby nie zgnuśnieć, dużo się ruszamy - opowiada starszy pan. - W Studio Promocji Zdrowia i Urody "Active woman" bierzemy udział w zajęciach nordic walking, zaliczyliśmy też kurs samoobrony. Po wakacjach zapiszemy się na gimnastykę. W planach mamy też naukę, a właściwie odświeżenie języka angielskiego.

Pani Stefa tak się już przyzwyczaiła, że Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Nowy Bieżanów, do którego ma dosłownie parę kroków, zawsze stoi otworem, iż z niecierpliwością oczekuje końca wakacyjnej przerwy.

- To raj dla seniorów - podkreśla pani Stefa i dodaje: - Można się zapisać na gimnastykę rehabilitacyjną albo tenis stołowy, można się wyżyć artystycznie w Kabarecie Nie Bardzo Starszych Pań i Panów, organizowane są kursy komputerowe, a w Klubie Aktywnego Seniora odbywały się ostatnio bardzo przydatne szkolenia dietetyczne.

Caffe Carolina, Studio Promocji Zdrowia i Urody "Active woman" oraz Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Nowy Bieżanów to zaledwie trzy z długiej listy miejsc przyjaznych seniorom, gdzie starsi krakowianie czują się jak u siebie w domu.

Wyjątkowość tych miejsc potwierdzona została - przez trzy kolejne lata - specjalnym certyfikatem "Miejsca przyjaznego seniorom". Czy także w tym roku zdobędą certyfikat? Musimy uzbroić się w cierpliwość. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, wspólnie z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, właśnie po raz czwarty przystąpił do akcji "Miejsce przyjazne seniorom".

Jak to się zaczęło?
W trosce o małopolskich seniorów i ułatwienie im dostępu do powszechnych dóbr użyteczności publicznej, 24 maja 2011 roku zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy gminą miejską Kraków a województwem małopolskim.

- Jego celem jest podejmowanie działań na rzecz poprawy sytuacji społecznej osób starszych oraz budowanie w społeczeństwie pozytywnego wizerunku starości - mówi Sylwia Śmiech z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. - W myśl zawartego porozumienia, w 2011 roku po raz pierwszy zorganizowano akcję "Miejsce Przyjazne Seniorom", która od tej pory jest corocznie kontynuowana.

Ze strony województwa inicjatywę realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, a ze strony gminy miejskiej Kraków - Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa.

Krakowska edycja akcji "Miejsce Przyjazne Seniorom" z 2011 roku była nawiązaniem do podobnych akcji prowadzonych w Gdyni, Tomaszowie Mazowieckim i Wrocławiu. Nowością w Krakowie było jednak to, że w organizację akcji zaangażował się samorząd województwa i władze miasta. Inicjatywę tę podjęły także inne polskie miasta: Poznań, Słupsk, Lublin, Sochaczew, Legnica, Krosno Odrzańskie, Płock, Szczecin oraz powiat krotoszyński.
- "Miejsce Przyjazne Seniorom" to akcja, której celem jest promowanie działających na terenie Krakowa miejsc przyjaznych starszym osobom - precyzuje Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. - Mogą to być kawiarnie, sklepy, apteki, instytucje kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne, użyteczności publicznej i wiele innych, w których osoby starsze czują się swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane, i które odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy.

Zaszczytny certyfikat
Miejsca wybrane w ramach akcji otrzymują certyfikat: "Miejsce Przyjazne Seniorom" i są oznaczane specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu. Takie wyróżnienie jest zaszczytem dla firmy.

W ramach trzech edycji akcji różnorodnym organizacjom i instytucjom wręczono w sumie 85 certyfikatów "Miejsce Przyjazne Seniorom" oraz przyznano 27 wyróżnień za podejmowanie inicjatywy na rzecz osób starszych. Wśród nagrodzonych miejsc przedstawiających specjalną ofertę dla seniorów znalazły się m.in.: Kino pod Baranami, Księgarnia Wydawnictwa WAM, Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Narodowe, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Willa Decjusza, Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu, Rzymskokatolicka Parafia Św. Józefa, a także ośrodki kultury, centra zdrowia i urody oraz organizacje pozarządowe.

Czwarta edycja akcji
W IV edycji akcji zgłoszenia mogą składać: instytucje, firmy, organizacje, urzędy, osoby fizyczne (grupa przynajmniej 10 osób), które mogą zarekomendować wybrane miejsce (posiadające pisemną zgodę dyrektora, kierownika zgłaszanego miejsca na otrzymanie certyfikatu) oraz wszystkie inne spełniające kryteria regulaminu, czyli takie, które: posiadają ofertę specjalnie skierowaną do osób starszych, utrzymują i rozbudowują tę ofertę, potrafią z nią dotrzeć do jak najszerszego grona seniorów, realizują zniżki i rabaty dla seniorów, posiadają architekturę, wyposażenie dostosowane do potrzeb osób starszych, są otwarci na ich potrzeby i oczekiwania, są miejscem, do którego często uczęszczają osoby starsze, przy jednoczesnym dostępie dla wszystkich grup wiekowych.

Gdzie i jak zgłaszać
Formularz zgłoszenia powinien zostać złożony do 31 października br. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie lub przesłany pod adresem e-mail: biuro@ rops.krakow.pl, bądź listownie: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, z dopiskiem: Akcja "Miejsce przyjazne seniorom".

Decyzję o przyznaniu certyfikatu podejmuje Kapituła decyzyjna, którą tworzą prezydent Krakowa i marszałek województwa małopolskiego.Wizytacją zgłaszanych miejsc i weryfikacją zgłoszeń zajmuje się komisja konkursowa. Uroczyste ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem certyfikatów odbędzie się na uroczystej Gali Finałowej przed 15 grudnia br. Regulamin akcji wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Spraw Społecznych UM Krakowa, os. Centrum C 10 (Referat ds. Młodzieży i Seniorów) oraz Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie przy ul. Piastowskiej 32, a także za pośrednictwem stron internetowych organizatorów: www.dlaseniora.krakow.pl oraz www.rops.krakow.pl. Wszelkie informacje można uzyskać w siedzibie ROPS przy ul. Piastowskiej 32 (I p., pok. 12), telefonicznie: 12 422-06-36 wew. 21.

- Mam nadzieję, że dzięki naszej współpracy troska o osoby starsze stanie się powszechnym nawykiem, a o potrzebach seniorów pamiętać będziemy na co dzień wszyscy bez wyjątku: w domach kultury, w urzędach, aptekach, w sklepach, kawiarniach i teatrach - powiedział w 2011 r. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podsumowując I edycję akcji "Miejsce przyjazne seniorom".

Tak naprawdę robimy to dla siebie. Już dziś w naszym kraju żyje 6,5 mln osób w wieku powyżej 60 lat, co stanowi 17 proc. populacji. W 2030 roku seniorów będzie ponad 9,5 mln, czyli 24 proc. obywateli Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski