Milion na odszkodowania?

AM
Udostępnij:
Gmina liczy się z tym, że będzie musiała zapłacić około 1 mln złotych odszkodowania właścicielom kamienic, w których mieszkają osoby z niewykonanymi wyrokami eksmisyjnymi z prawem do lokalu socjalnego. Tymczasem w tegorocznym budżecie zagwarantowano na ten cel tylko 75 tys. zł.

Mieszkania albo konsekwencje

   Prawo do ubiegania się o odszkodowanie wynika z uchwalonej 21 czerwca ubiegłego roku Ustawy o ochronie praw lokatorów. Zapisano w niej, że jeśli eksmisja nie może zostać wykonana, ponieważ np. brakuje lokali socjalnych, właściciel mieszkania ma prawo ubiegać się o odszkodowanie równe kwocie, jaką mógłby otrzymać, wynajmując w tym czasie lokal na wolnym rynku, pomniejszonej o czynsz, jaki płaci eksmitowany lokator.
   Do Wydziału Architektury, Geodezji i Budownictwa Urzędu Miasta Krakowa dotychczas zwróciło się ok. 30 właścicieli domów z roszczeniami odszkodowawczymi. - My nie możemy zadecydować o tym, jaka powinna być wysokość odszkodowania, ponieważ nie jesteśmy w stanie określić, za ile właściciel mógłby wynająć swoje mieszkanie na wolnym rynku. Dlatego powinien określić to sąd - mówi Andrzej Buszek, p.o. zastępca dyrektora ds. budownictwa WAGiB. Większość właścicieli ubiegających się o odszkodowanie ma swoje kamienice w ścisłym centrum Krakowa, mogliby więc wynająć lokale na korzystnych warunkach. Jeden z nich przyniósł już do wydziału pisemną informację o tym, jaki czynsz proponowała mu kancelaria adwokacka.
   Obecnie gminie brakuje ponad 300 lokali socjalnych, z czego 184 dla osób z wyrokami eksmisyjnymi wydanymi i nie wykonanymi przed 12 listopada 1994 roku (do tego czasu nie było eksmisji na bruk). Obecnie, zgodnie z przepisami, sąd musi przyznać prawo do lokalu socjalnego m.in.: kobietom w ciąży, obłożnie chorym, emerytom i rencistom spełniającym kryteria do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej oraz bezrobotnym. Gmina będzie potrzebować co roku ok. 400 takich mieszkań.
   W styczniu tego roku oddanych zostało 30 lokali socjalnych w kupionym przez gminę budynku na os. Złotej Jesieni 11b. We wrześniu gotowych będzie następnych 35 mieszkań na os. Złotej Jesieni 11a. Gmina planowała także nabycie lokali na wolnym rynku. Miały mieć gorszy standard; ze ślepą kuchnią, na poddaszach. Urząd Zamówień Publicznych uznał jednak, że taki zakup powinien być dokonany na drodze przetargu. W tym roku ogłoszony zostanie więc przetarg na zakup 10 lokali z przeznaczeniem na cele socjalne. Pod koniec listopada przybędzie dodatkowych 58 mieszkań w budynku przy ul. Sikorki.
   W tym roku pozyskano także 150 pustostanów z tzw. naturalnego ruchu ludności, czyli po śmierci dotychczasowych lokatorów. Po wyremontowaniu wprowadzą się do nich osoby z wyrokami eksmisyjnymi.
   Gminy nie stać na to, aby zakupić tyle mieszkań socjalnych, ile potrzebuje. Konsekwencją jest jednak wzrost zobowiązań wobec właścicieli kamienic. - Cały ciężar Ustawy o ochronie praw lokatorów został przeniesiony na gminy. Żadna z nich nie dostała jednak dodatkowych pieniędzy na zakup lokali socjalnych czy wypłacenie odszkodowań właścicielom - mówi wicedyrektor Andrzej Buszek. (AM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie