Miliony na odnowę zabytków

Redakcja
W 2010 r. wymieniono także miedziane pokrycie kaplicy Wazów w Katedrze Wawelskiej Fot. Anna Kaczmarz
W 2010 r. wymieniono także miedziane pokrycie kaplicy Wazów w Katedrze Wawelskiej Fot. Anna Kaczmarz
SKOZK. Dalsza renowacja Zamku Królewskiego na Wawelu, zabezpieczenie konstrukcji Synagogi Remuh oraz odnowa kopuły na gmachu ASP to niektóre ze 169 zadań, których realizacji podejmie się w tym roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

W 2010 r. wymieniono także miedziane pokrycie kaplicy Wazów w Katedrze Wawelskiej Fot. Anna Kaczmarz

Na wczorajszym posiedzeniu plenarnym SKOZK w odnowionej Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach przedstawiony został protokół za ubiegły rok działalności komitetu. Wskazano także budowle, które w tym roku mają odzyskać dawny blask. - W ubiegłym roku planowaliśmy podjąć prace związane ze 127 obiektami i na ten cel wydać niemal 43 miliony złotych. Nasze założenia udało się zrealizować prawie w 100 proc. - mówił prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący SKOZK-u. Jak dodał, prace dotyczyły najważniejszych, a zarazem najbardziej potrzebujących budowli w całym mieście. Środki, które zostały przeznaczone na odnowę zabytków były przekazane z budżetu centralnego poprzez kancelarię prezydenta, a także pochodziły ze składek społecznych i innych źródeł.

Wśród zabytków architektonicznych poddanych renowacji są m.in. kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Bazylice Mariackiej, kamienica Kromerowska na Rynku Głównym, Wieża Ratuszowa, Stara Synagoga czy Sukiennice. - Bez wątpienia SKOZK powinien także czuć się współtwórcą sukcesu nowych Sukiennic. Bez tego wsparcia o spełnieniu marzenia o muzeum na miarę swoich czasów nie byłoby nawet mowy - dziękowała Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego. Warto zwrócić uwagę także na wymianę pochodzącego z okresu międzywojennego pokrycia na kaplicy Wazów w katedrze wawelskiej.

- Szacujemy, że do każdej złotówki wyłożonej przez SKOZK właściciel lub zarządca obiektu dołożył 1,46 zł. Razem daje to ponad 100 mln zł wydane na odnowę zabytków Krakowa tylko w ciągu minionego roku - mówił prof. Franciszek Ziejka. Jak podkreślił, mimo plotek, że kwota na odnowę zabytków w Krakowie ma zostać drastycznie zmniejszona do zaledwie 30 mln, także w tym roku udało się uzyskać zbliżoną pulę pieniędzy.

W sumie do SKOZK-u wpłynęło 347 wniosków o dofinansowanie. Ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy w tym roku o bezzwrotne dofinansowanie mogli ubiegać się prywatni właściciele, co zaowocuje odnowieniem przynajmniej kilkunastu kamienic w całym mieście. - Priorytetowymi zadaniami na liście są prace związane ze wzgórzem wawelskim, starym Krakowem zamykającym się w obrębie Plant, Kazimierzem oraz terenami między pierwszą a drugą obwodnicą miasta - tłumaczył prof. Bogusław Krasnowolski, wiceprzewodniczący SKOZK. Oprócz renowacji elewacji, wiele prac ma charakter interwencyjny i będzie miało na celu ratowanie danego obiektu, tak jak w wypadku wymiany więźby dachowej na Collegium Maius czy domu przy kościele św. Idziego albo fundamentów Synagogi Remuh.

W związku ze zbliżającym się objęciem przez Polskę prezydium w Unii Europejskiej SKOZK zwrócił się także z zapytaniem do władz samorządowych, które zabytki będą wykorzystywane w wydarzeniach z tym związanych, by właśnie one zostały odnowione w pierwszej kolejności. - Pewnymi lokalizacjami są Wawel oraz Sukiennice. Wiele spotkań ma odbywać się także w Collegium Maximum w związku z tym pilnej renowacji zostanie poddany budynek dawnej Szkoły Przemysłowej na ulicy Krupniczej - mówił prof. Bogusław Krasnowolski. Na liście obiektów do renowacji w tym roku znalazły się także: Cmentarz Nowy, gdzie odnowione będzie 125 macew, kościół św. Andrzeja, gdzie niezbędne będzie usunięcie niebezpiecznych dla zdrowia i życia pleśni i grzybów. Prace zabezpieczające będą prowadzone także na dwóch krakowskich kopcach. Na szczególnie dotkliwie zniszczony w trakcie obitych deszczów w 2010 roku Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego zostało przeznaczone aż 600 tys. zł. Dotację w wysokości jednej trzeciej tej kwoty otrzyma także Komitet Kopca Kościuszki.
- Ubiegły rok pokazał, jak wiele można zrobić, by nasze ukochane miasto odzyskiwało królewski majestat. Jeśli tylko wszystko pójdzie po naszej myśli w przyszłym roku będziemy wnioskować o kwotę rzędu niemal 50 mln. To, że jest jeszcze wiele do zrobienia pokazują tegoroczne wnioski o dofinansowanie, które w sumie opiewały na kwotę prawie 167 mln złotych - podsumowywał prof. Franciszek Ziejka.

Marcin Warszawski

marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie