Miliony na psychiatrię [ZDJĘCIA, WIDEO]

Miliony na psychiatrię [ZDJĘCIA, WIDEO]

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Miliony na psychiatrię [ZDJĘCIA, WIDEO]
1/26
przejdź do galerii

©fot. Andrzej Banaś

Zdrowie. Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego jeszcze w tym roku planuje uruchomić cztery lokalne centra psychiatrycznej opieki środowiskowej. Blisko 60 mln zł na ten cel udało się pozyskać z funduszy europejskich.
- Chcemy w jednym miejscu zintegrować opiekę zdrowotną oraz pomoc społeczną i zaoferować chorym koordynowane wsparcie od momentu, kiedy pojawia się kryzys, aż do powrotu do własnego środowiska i na rynek pracy. To nowatorskie i kompleksowe podejście do leczenia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi - mówi o pomyśle utworzenia lokalnych centrów psychiatrycznej opieki środowiskowej lek. med. Anna Depukat, specjalista psychiatrii i zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala Babińskiego.


Autor: Iwona Krzywda

Innowacyjne centra mają rozpocząć swoją pracę jesienią. Kobierzyńska placówka zamierza uruchomić cztery tego rodzaju ośrodki - dwa w Krakowie oraz po jednym w Skawinie i Myślenicach. Pomoc znajdą tam dorosłe osoby dotknięte zaburzeniami natury psychicznej, które nie wymagają pobytu na oddziale szpitalnym i równie skutecznie mogą być leczone we własnym środowisku. Dzięki współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, chorzy pod jednym dachem będą mogli liczyć nie tylko na opiekę medyczną, ale również wsparcie pracowników socjalnych m.in. w zakresie aktywizacji zawodowej. Nad realizacją planu terapii będzie czuwał tzw. case manager, czyli specjalnie przeszkolony, indywidualny opiekun pacjenta.

- Każda osoba, która zgłosi się do centrum, najpierw zostanie poddana wstępnej diagnozie. Jeśli okaże się, że nie wymaga hospitalizacji, umówiona zostanie na kolejne wizyty, które pozwolą rozpoznać schorzenie i przygotować dla niej indywidualny program leczenia i wsparcia - wyjaśnia Maciej Bóbr, rzecznik prasowy lecznicy. - Łączymy dwa systemy, które dotychczas zupełnie ze sobą nie współpracowały, a utrzymanie stałej remisji choroby nie jest możliwe bez pomocy społecznej - dodaje.

Środki potrzebne na uruchomienie środowiskowych centrów pomocy placówka pozyskała z funduszy europejskich, w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju. Szpital na funkcjonowanie każdego z ośrodków otrzyma ok. 4-5 mln zł rocznie, a program potrwa trzy lata. Oprócz małopolskiej lecznicy weźmie w nim udział 15 innych podmiotów z całego kraju.

Szpital Babińskiego liczy, że lokalne placówki, z których będą korzystać mieszkańcy Krakowa, Skawiny i Myślenic, staną się pierwszym elementem długo oczekiwanej reformy psychiatrii. Powstanie centrów zapewniających pacjentom wsparcie w ich najbliższym otoczeniu zakładał wprawdzie Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, ale przez pięć lat jego obowiązywania nie udało się stworzyć ani jednego tego rodzaju miejsca. Zabrakło wsparcia finansowanego i potrzebnych rozwiązań prawnych. - Chcielibyśmy pokazać Ministerstwu Zdrowia, że mimo braku realizacji tego programu równoległe podejmowane są działania wdrażające model psychiatrii środowiskowej. Nasze centra można będzie również potraktować jako swego rodzaju pilotaż, który pokaże, gdzie leżą zagrożenia związane z tego rodzaju reformą - mówi dyrektor Depukat.

***

Nowy oddział dla kobiet

Obok rozwoju wsparcia środowiskowego krakowska placówka cały czas inwestuje także w rozwój swojego zaplecza szpitalnego. W Kobierzynie właśnie zakończył się trwający pół roku remont oddziału, z którego korzystają pacjentki z Nowej Huty. Dzięki niemu leczone psychiatrycznie kobiety zyskały komfortowe, kilkuosobowe sale oraz odnowione łazienki i pokoje socjalne. Renowacja oddziału oraz elewacji i zadaszenia budynku pochłonęła łącznie blisko 2 mln zł. Modernizację sfinansowano głównie ze środków samorządu wojewódzkiego.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
miejsce dla beci bo ona jest potluczona :D

Patriota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

j.w.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Becia

Danio (gość)

Zgłoś naruszenie treści

No nie do końca Patriota. Becia,Antonio i cała reszta są nie uleczalni.....

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?