Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony szczęśliwych ludzi

Redakcja

_Jan Paweł II odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 135 krajów (niektóre wielokrotnie). Najdłuższa pielgrzymka to Daleki Wschód (Bangladesz, Singapur) Fidżi, Nowa Zelandia, Australia i Seszele – 48 974 km, zaś najkrótsza pielgrzymka to San Marino – 470 km. _1989 r., Madagaskar Fot. REUTERS/Luciano Mellace/FORUM

1990

15 MARCA – nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską i ZSRR.

10 MAJA – Lech Wałęsa wygłosił tezę o wojnie na górze.

2 SIERPNIA – Irak dokonał inwazji na Kuwejt.

3 PAŹDZIERNIKA – zjednoczenie Niemiec.

18 LISTOPADA – papieska audiencja dla prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

9 GRUDNIA – w drugiej turze wyborów prezydenckich w Polsce zwyciężył Lech Wałęsa przed Stanem Tymińskim.

1991

15 STYCZNIA – listy do prezydenta Iraku Saddama Husajna i prezydenta USA George’a Busha w związku z sytuacją w Zatoce Perskiej.

17 STYCZNIA – wojska sprzymierzone rozpoczęły operację "Pustynna burza” w celu wyzwolenia Kuwejtu spod okupacji irackiej.

1 CZERWCA – rozpoczęła się czwarta pielgrzymka papieża do Polski.

17 LISTOPADA – kanonizacja o. Rafała Kalinowskiego.

8 GRUDNIA – papieski apel o pokój w Jugosławii.

9 GRUDNIA – Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu.

26 GRUDNIA – rozwiązano Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

1992

5 KWIETNIA – parlament Bośni i Hercegowiny ogłosił niepodległość. Wojska serbskie rozpoczęły oblężenie Sarajewa.

25 CZERWCA – zatwierdzenie nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego.

10 LIPCA – Hanna Suchocka została pierwszą kobietą na stanowisku premiera RP.

1993

3–10 LUTEGO – podróż do Afryki.

9 KWIETNIA – papieski list do sióstr karmelitanek w sprawie Karmelu w Oświęcimiu.

25 KWIETNIA – podróż apostolska Jana Pawła II do Albanii.

28 LIPCA – podpisanie konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.

17 WRZEŚNIA – ostatni żołnierze Północnej Grupy Wojsk armii rosyjskiej opuścili terytorium Polski.

16 LISTOPADA – Sejm przyjął ustawę lustracyjną.

Planował lądowanie w Rosji

– Był prawdopodobnie człowiekiem, a z pewnością papieżem, który najwięcej podróżował po świecie. (…) Uważał, że obowiązkiem papieża i Kościoła jest poszukiwanie człowieka, tak, jak czynił to Chrystus, przemierzając Ziemię i nauczając wszystkie narody. Działalność apostolska Jana Pawła II była swego rodzaju wędrownym nauczaniem. (…) Papieskie wizyty były często inicjowane przez same głowy państw. Tak było w przypadku Białorusi, choć potem władze odwołały zaproszenie bez jakichkolwiek wyjaśnień. Prezydent Mongolii natomiast zaprosił papieża słowami: "Przyjedźcie, przyjedźcie prędko, potrzebujemy Was!”. (…) Szkoda że nie doszło do podróży do Mongolii. Jan Paweł II planował lądowanie w Rosji, pragnąc przekazać uroczyście ikonę Matki Bożej Kazańskiej, i dalej polecieć do Mongolii.

Kard. Stanisław Dziwisz, "Świadectwo”, w rozmowie z Gian Franco Svidercoschim, Wydawnictwo TBA Komunikacja Marketingowa

Miliony szczęśliwych ludzi

– Towarzyszyłem Ojcu Świętemu m.in. w podróży do Meksyku, na wyspy Bahama, na Filipiny. Byłem też w Kanadzie, Nowej Zelandii, w Australii, w wielu krajach europejskich. Często bywało tak, że nasze szlaki podróżne krzyżowały się. Najwięcej przeżyć dostarczyła mi pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Meksyku. Nie tylko dlatego że była to w ogóle pierwsza papieska pielgrzymka tuż po inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, ale i dlatego, że do dzisiaj ta pielgrzymka jest wspominana w różnych opracowaniach jako jedna z najbardziej niezwykłych papieskich podróży. W Meksyku Jan Paweł II witany był z nieprawdopodobnym wręcz entuzjazmem przez miliony szczęśliwych ludzi. Pamiętam tę pielgrzymkę jako triumfalny przejazd samochodu papieskiego ulicami największych meksykańskich miast. Uczestniczyłem w tym wydarzeniu jako korespondent "Tygodnika Powszechnego”, ale nie przekazywałem do kraju żadnych korespondencji. Bo po pierwsze, nie miałem pieniędzy, a po drugie, w "Tygodniku Powszechnym” nie było wtedy teleksu. Poza tym, władze PRL zakazały pisać o papieżu. Na czas wizyty Jana Pawła II w Meksyku wycofano stamtąd nawet korespondenta "Trybuny Ludu”. Było nas tylko dwóch Polaków – Tadeusz Nowakowski z "Wolnej Europy” i ja. On co dzień nadawał korespondencję do swojej rozgłośni, a ja dopiero po powrocie opublikowałem w "Tygodniku” serię artykułów. Druga, wspaniała pielgrzymka to były Filipiny. Wspaniała dla mnie, bo podczas pięciu z ośmiu dni pobytu w tym regionie świata my, dziennikarze, wędrowaliśmy z wyspy na wyspę tuż za papieżem, tak, że widziałem jego białą piuskę. Filipińczycy witali papieża z ogromnym entuzjazmem. Większość z nich zapewne nie wiedziała gdzie leży Polska, ale napisy na transparentach ze słowami powitania wykonane były... solidarycą!

Marek Skwarnicki, poeta, pisarz

Aż po krańce ziemi

"Misja Chrystusa Odkupiciela, powierzona Kościołowi, nie została jeszcze bynajmniej wypełniona do końca. Gdy u schyłku drugiego tysiąclecia od Jego przyjścia obejmujemy spojrzeniem ludzkość, przekonujemy się, że misja Kościoła dopiero się rozpoczyna i że w jej służbie musimy zaangażować wszystkie nasze siły. (…) Od samego początku mojego pontyfikatu zdecydowałem się podróżować aż po krańce ziemi, by dać wyraz tej trosce misyjnej, i właśnie bezpośredni kontakt z ludami, które nie znają Chrystusa, przekonał mnie bardziej, jak pilna jest ta działalność, której poświęcam niniejszą Encyklikę.

Sobór Watykański II zamierzył odnowę życia i działalności Kościoła zgodnie z potrzebami współczesnego świata: podkreślił "misyjność” Kościoła, opierając ją w sposób dynamiczny wprost na misji trynitarnej. Impuls misyjny należy zatem do wewnętrznej natury życia chrześcijańskiego i stanowi również natchnienie dla ekumenizmu.

(…) Bóg otwiera przed Kościołem horyzonty ludzkości lepiej przygotowanej na ewangeliczny zasiew. Mam wrażenie, że nadszedł moment zaangażowania wszystkich sił kościelnych w nową ewangelizację i w misję wśród narodów. Nikt wierzący w Chrystusa, żadna instytucja Kościoła nie może uchylić się od tego najpoważniejszego obowiązku: głoszenia Chrystusa wszystkim ludom”.

Jan Paweł II, fragment encykliki Redemptoris missio, o stałej aktualności posłania misyjnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski