Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość, która wymyka się konwencjom

Urszula Wolak
Festiwal. Macie dość konwencjonalnych melodramatów, w których kobiety sprowadzone są zwykle do roli bohaterek płaczących z powodu złamanego serca? Jeśli tak, dziesiąta edycja krakowskiego Festiwalu Filmu Filozoficznego skierowana jest właśnie do was.

Jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Filmu Filozoficznego potrwa do 24 kwietnia. - W związku z tym postanowiliśmy uczynić naszym tematem przewodnim miłość. Staramy się jednak uciec od jej stereotypowych wyobrażeń, które w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl. Miłość jest tylko punktem wyjścia dla naszych poszukiwań. Skupiamy się na __jej nietypowych i nieoczywistych prezentacjach, uchwyconych w filmach z całego świata. Jak co roku, poza pokazami filmowymi przewidujemy wiele paneli dyskusyjnych, spotkań z ludźmi kultury, a także imprezy towarzyszące - mówi Jola Workowska, odpowiedzialna za promocję wydarzenia.

Jutro krakowska filmoznawczyni - dr hab. Małgorzata Radkiewicz - poruszy w swoim wystąpieniu (kino Mikro, godz. 19) wątek miłości w kinie artystycznym. Jego twórców charakteryzuje nieszablonowe podejście do miłosnych opowieści, w których znajdują odzwierciedlenie: sytuacja polityczna, nastroje społeczne, a także tendencje i mody kulturowe.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej festiwalu: „Spojrzenie na wybrane filmy kolejnych dekad od lat 50. XX wieku pozwala dostrzec oryginalność wątków i postaci, wynikających z kontekstu historycznego i obyczajowego, typowego dla danej epoki”. Posłuchamy m.in. o takich filmach jak „Niewinni czarodzieje” i „Polowanie na muchy” Andrzeja Wajdy oraz „Egoiści” Mariusza Trelińskiego.

Nie można też pominąć jutrzejszej projekcji „Poślubionej Wieży Eiffela” (kino Mikro, godz. 19). Dzieło Agnieszki Piotrowskiej, opowiadające o kobiecie zakochanej w przedmiotach, będzie punktem wyjścia w dyskusji z prof. Jerzym Vetulanim i dr. hab. Krzysztofem Bielawskim o niecodziennych odmianach miłości.

To będzie pierwsze spotkanie Agnieszki Piotrowskiej z krakowską publicznością. Reżyserka, na co dzień pracująca w Wielkiej Brytanii, była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, głównie za filmy zrealizowane dla kanałów BBC i Channel 4. Trzykrotnie nominowano ją do Emmy, m.in. za „Sex, Lies and Jerzy Kosinski” (1995), opowiadający o słynnym polsko-amerykańskim pisarzu, który popełnił samobójstwo w Nowym Jorku.

Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu będzie światowa premiera najnowszego filmu Mieke Bal „Reasonable Doubt” (sobota, 23 kwietnia) w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (ul. Lipowa 4) o godzinie 18. Po projekcji będziemy mieli szansę wziąć udział w spotkaniu i dyskusji z artystką. Bal jest też teoretyczką kultury, krytyczką, profesorem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, założycielką Amsterdam School for Cultural Analysis (ASCA) działającej na uniwersytecie amsterdamskim. Do jej najważniejszych instalacji wideo należą m.in. „Madame B” i „Long History of Madness”.

Wszystkie informacje na: www.festiwalfilmufilozoficzn-ego.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski