Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość niebiańska i miłość ziemska

Marek Długopolski (DMA)
Fot. MOT
Muzyka zaklęta w drewnie. W kościele św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim usłyszymy renesansowe i barokowe arcydzieła

Świetny głos, perfekcyjna gra - tak Anna Franik, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyka zaklęta w drewnie”, przedstawia Joannę Radziszewską i Annę Wiktorię Swobodę. - To będzie niezwykła muzyczna podróż w świat renesansowych i barokowych brzmień - dodaje. Miejsce jest również wyjątkowe - kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim to jedna z ośmiu małopolskich drewnianych pereł wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Joanna Radziszewska w 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest m.in. laureatką Trzeciego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. - Koncertuje z Capellą Cracoviensis, {oh!} Orkiestrą Historyczną, Cappellą Viridimontana, OCTAVĄ Ensemble, a więc z doskonałymi zespołami muzyki dawnej. Wykonuje głównie dzieła barokowe, ale nie stroni również od muzyki renesansowej - przypomina dyrektor Franik. Również Anna Wiktoria Swoboda ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, lecz w klasie lutni. Przyznaje, że największym zamiłowaniem darzy XVII- i XVIII-wieczną muzykę solową na lutnię barokową oraz muzykę kameralną z użyciem teorby i gitary barokowej. W Dębnie Podhalańskim wystąpią w koncercie „Miłość niebiańska i miłość ziemska - renesansowe i barokowe arcydzieła na sopran i lutnię”.

A świątynia? - Kościół św. Michała Archanioła to jeden z __najwspanialszych przykładów gotyckiego sakralnego budownictwa drewnianego - przypomina Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Według legendy zawdzięczamy go... zbójnikom, a historyczne źródła wskazują na działalność osadniczą cystersów z Ludźmierza.

Pierwsza świątynia w Dębnie stała już w XIII stuleciu. Obecny kościół wzniesiono w XV wieku: wieża jest o ponad sto lat młodsza. W środku ściany zdobi unikatowa polichromia o motywach roślinnych i geometrycznych. Pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. Szczególną uwagę warto zwrócić na tabernakulum z początku XIV stulecia i krzyż z końca tego wieku, o stulecie młodsze cymbałki, a także późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym z początku XVI wieku.

- Koncert „Miłość niebiańska i miłość ziemska” to kolejne spotkanie na małopolskim szlaku architektury drewnianej, atmosfera jak zawsze będzie wyjątkowa - zachęca dyrektor Paweł Mierniczak. Koncert rozpocznie się w niedzielę o godz. 18. Wstęp oczywiście wolny.

10. edycja „Muzyki zaklętej w Drewnie”

24 lipca, godz. 17 - Sękowa - kościół św. św. Filipa i Jakuba (UNESCO) - prof. Elżbieta Stefańska, Mariko Kato, Tomasz Potaczek - „Klawesyn - solo i w duecie”

7 sierpnia, godz. 19 - Zakopane - Harenda - kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty - Rozalia Kierc - „...między graniami...”

7 sierpnia, godz. 17 - Kwiatoń - cerkiew św. Paraskewii (UNESCO) - Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Nowym Sączu - „Muzyczne inspiracje”

14 sierpnia, godz. 18 - Brunary Wyżne - cerkiew św. Michała Archanioła (UNESCO) - Angela Gaber, Susanna, Hanka Wójciak - „Siostry”

21 sierpnia, godz. 18 - Binarowa - kościół św. Michała Archanioła (UNESCO) - Apertus Quartet - „Muzyka Ziemi Obiecanej”

28 sierpnia, godz. 17 - Lipnica Murowana - kościół św. Leonarda (UNESCO) - Grzegorz Turnau, Robert Kubiszyn - „Wieczór sowich piosenek”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski