Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy Harrego Pottera spotykają się w Dziórawym Kotle [ZDJĘCIA]

Klaudia Stabach
W kawiarni można się napić kremowego piwa
W kawiarni można się napić kremowego piwa Fot. Anna Kaczmarz
Ciekawe miejsca. W lokalu przy ul. Grodzkiej w Krakowie w można zobaczyć wiszące miotły, zagrać w magiczne gry planszowe albo poczytać kultowe historie niezwykłego czarodzieja. Przychodzą tu ludzie, którzy są zakręceni na punkcie bohatera powieści J.K. Rowling.

W piwnicy przy ulicy Grodzkiej od niedawna działa lokal „Dziórawy Kocioł”. Nazwa odnosi się do książkowej kawiarni z Harrego Pottera, w której młodzi czarodzieje pili kremowe piwa i sok dyniowy. Właściciel kawiarni zadbał o magiczny wystrój i zaczarowane menu. - Każdy, kto czytał lub oglądał Harrego Pottera marzy o tym, by spróbować kremowego piwa bezalkoholowego. Przepis jest nasz, na bazie mleka, karmelu, uśmiechu barmana i kilku magicznych składników - tłumaczy Przemysław Hus, właściciel lokalu.

Pomimo tego, że miejsce jest otwarte od niecałych trzech miesięcy, klientów nie brakuje. W lokalu można zobaczyć wiszące miotły, zagrać w magiczne gry planszowe albo poczytać kultowe historie niezwykłego czarodzieja. - Przychodzą do nas ludzie, którzy są wręcz zakręceni na punkcie Harrego Pottera. Mają tatuaże związane z książką, ubrania jak z Hogwartu, które zamawiają w zagranicznych sklepach internetowych albo magiczne talizmany - opowiada Angelika Wrona, kelnerka z Dziórawego Kotła.

Krakowianie pomimo upływu kilkunastu lat od premiery pierwszego tomu, wciąż są zafascynowani młodym czarodziejem. Bractwo Czapki Studenckiej UJ zorganizowało w sobotę nocną sesję filmową z Harrym Potterem. Zainteresowanie wśród studentów było tak duże, że organizatorzy po kilku dniach zamknęli listę gości z uwagi na brak miejsc w sali.

WIDEO: Sport z "Harry'ego Pottera" w rzeczywistości, czyli mistrzostwa Polski w Quidditchu.
Źródło: TVN24/x-news
Miłośnicy Harrego Pottera czekają też na kolejną część opowieści, która wyjdzie za kilka miesięcy. Książka „Harry Potter i przeklęte dziecko” będzie opowiadała o przygodach najpopularniejszego czarodzieja 19 lat po akcji rozgrywającej się w siódmej części sagi. Oprócz przygód Harrego poznamy też magiczne perypetie jego syna. Informacja o planowanej publikacji zelektryzowała fanów na całym świecie, którzy na potęgę zamawiają ją w sklepach internetowych. Książka stała się bestsellerem na pół roku przed premierą.

Czeka na nią także Katarzyna Kozioł, 23-letnia studentka edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Zawsze gdy jestem w domu, to zaglądam do ulubionych fragmentów i co parę lat odświeżam całą serię od deski do deski. Po dwudziestym razie przestałam liczyć - mówi. Harrego Pottera zaczęła czytać jako dziecko. - Jeśli coś zafascynowało mnie tak mocno, gdy byłam dzieckiem, przez sentyment zawsze ze mną zostanie. Poza tym Harry Potter przekazuje wiele pozytywnych postaw, jak np. pochwała prawdziwej, wielkiej przyjaźni. Dużo robi też dobre tłumaczenie, odpowiedniki dziwnych nazw są niezwykle chwytliwe - mówi Katarzyna Kozioł.

Karolina Jakubiak, 23-letnia studentka studiów dalekowschodnich ma całe grono znajomych, którzy tak samo jak ona pokochali Harrego Pottera. - Czasem dyskutujemy na temat alternatywnych historii, które mogłyby pojawić się w fabule, albo rzucamy cytatami z książki. Dwa lata temu zorganizowaliśmy sylwestra podczas którego Harry Potter był motywem przewodnim - mówi Karolina Jakubiak, 23-letnia studentka studiów dalekowschodnich.

Harrym Potterem fascynują się też ludzie, którzy przeczytali tę książkę jako dorośli. - Fascynacja magią może utrzymywać się przez całe życie. Myślę, że jest to spowodowane tym, że w dzieciństwie większość z nas chciała być czarodziejem i bawiła się drewnianym patyczkiem imitującym magiczną różdżkę - dodaje Przemysław Hus.

Cykl książek J.K. Rowling został opublikowany w 200 krajach, przetłumaczony na 67 języków i sprzedany w ponad 450 milionach egzemplarzy. Gdyby wszystkie te książki ułożyć obok siebie, to wyszedłby wąż o długości 1017 km, to jak odległość od Świnoujścia do Bieszczad.

- Rowling wbiła się w bardzo dobry okres czasowy. Kilkanaście lat temu rozwijająca się kultura masowa tylko czekała na dzieło z potencjałem. Wokół Pottera rozpętała się gigantyczna akcja promocyjna. Sukces potterowski miał na czym wyrosnąć, a fani sami nakręcali i nakręcają spiralę sukcesu, chociażby poprzez wielogodzinne stanie w kolejkach po książkę - uważa Michał Stonawski, krakowski autor opowiadań i krytyk literacki.

30 czerwca na deskach londyńskiego teatru West End, będzie miała miejsce premiera sztuki teatralnej opartej na historii opisanej w ósmej części Harrego Pottera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski