Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy wydłużania weekendów o długiej majówce mogą zapomnieć

(GEG)
Kalendarz pracownika. Wziąć jak najmniej dni urlopowych i wypoczywać jak najdłużej - to zasada przyświecająca miłośnikom wydłużania weekendów przy korzystnym układzie świąt. W tym roku nie zabraknie do tego okazji.

Pierwsza nadarza się już teraz. Wystarczy wziąć wolne na 5 stycznia i odpoczywać przez cztery dni (od 3 do 6 stycznia). Jeśli ktoś dostał urlop także na dzisiaj, to ma zagwarantowany 6-dniowy odpoczynek po sylwestrowych szaleństwach. A zapewne są i tacy, którzy nie skalali się pracą od 20 grudnia 2014 r. - biorąc 8 dni urlopu zapewnili sobie 18 dni na świętowanie i wypoczynek.

Potem przez wiele tygodni wydłużonych weekendów nie będzie. Dopiero pierwszy tydzień kwietnia przyniesie święta Wielkanocy, a więc trzy dni wolne od pracy.

Maj w tym roku nie jest zbyt fortunnie ułożony, bo pierwszy dzień tego miesiąca to piątek, a trzeci - niedziela. Zwykle świętowanie 1 i 3 maja przeradza się w tygodniowy wypoczynek, ale w tym roku będą to tylko trzy dni. Chyba że ktoś weźmie sobie 4 dni urlopu na końcówkę kwietnia i zapewni sobie aż 9-dniowy okres bez pracy. W 2014 roku bez urlopu majowe święta dały w sumie 4 dni wolnego (od czwartku do niedzieli).

Po miesiącu będzie kolejna okazja. Boże Ciało przypada 4 czerwca. Urlop na 5 czerwca daje 4-dniowy weekend.

15 sierpnia przypada w tym roku w sobotę. Za ten dzień należy się więc dodatkowe wolne od pracy w innym dniu tygodnia. Jeśli będzie to piątek poprzedzający Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to weekend wydłuży się wówczas do 3 dni.

Listopad nie daje w tym roku wielkich możliwości. Wszystkich Świętych przypadnie w niedzielę. Z kolei Święto Niepodległości będzie w środku tygodnia - w środę. W tym drugim przypadku można sobie zapewnić 5-dniowe odpoczywanie dzięki dodatkowemu urlopowi (2 dni) przed lub po 11 listopada.

Za to przełom grudnia 2015 i stycznia 2016 to znowu wielkie pole do popisu dla miłośników wydłużania weekendów. 25 i 26 grudnia to piątek i sobota, za drugi dzień świąt należy się dodatkowe wolne (np. w Wigilię, 24 grudnia). Wystarczą 4 dni urlopu (28-31 grudnia) i stwarzamy sobie szansę na 11-dniowy odpoczynek. Ci, którym będzie mało, mogą wziąć jeszcze 3 dni wolnego na początek 2016 r. i w pracy pojawią się dopiero 7 stycznia, a więc po 15 dniach świętowania i zabawy.

Pamiętaj, że...

- Urlop trzeba uzgodnić z pracodawcą. Planując wydłużanie weekendów, nie wolno zapominać, że wszystko musi być uzgodniony z pracodawcą. Wprawdzie zawsze można wziąć cztery dni wolnego na żądanie, ale zrobienie tego tylko po to, by po prostu poleniuchować, mile widziane w pracy nie będzie.

- Wolne za święto ustala pracodawca. Dzień wolny od pracy za święto przypadające w sobotę wyznacza pracodawca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski