Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnik historii z Brzeszcz w podróży śladami świętego Maksymiliana, chociaż sam dystansuje się od wiary. Niecodzienny film. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Dagmar Kopijasz (z lewej) podczas zdjęć na planie do filmu "To on cię znalazł" przedstawiającego wędrówkę śladami świętego
Dagmar Kopijasz (z lewej) podczas zdjęć na planie do filmu "To on cię znalazł" przedstawiającego wędrówkę śladami świętego Zbiory autorów filmu
Dagmar Kopijasz z Fundacją Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach na co dzień zajmuje się opieką i zachowaniem miejsc związanych z II wojną światową i okupacją niemiecką. Jedną z cenniejszych pamiątek w jego zbiorach jest przedwojenna fotografia franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego. Stała się ona dla niego inspiracją do odbycia drogi śladami świętego męczennika, a jednocześnie pomysłem na film.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Niezwykła podróż miłośnika historii z Brzeszcz

Sam bohater filmu "To on cię znalazł" nie ukrywa, że z dystansem podchodzi do wiary, ale wyruszył w podróż ze starą fotografią o. Kolbego, by odkryć, dlaczego ten święty pojawił się w jego życiu. Postanowił na swój sposób „pozbierać” wydarzenia, które w jego życiu się dzieją, a gdzie w tle pojawia się jakby mimochodem o. Kolbe.

– Brat mojego pradziadka był księdzem. Dostał się do obozu za to, że odprawiał procesje o polsku. Zginął w Auschwitz zabity zastrzykiem fenolu – mówi Dagmar Kopijasz.

W swojej niecodziennej podróży rozmawia z osobami, które w swoim życiu, w biznesie, w działalności zawodowej czerpią inspirację z życia św. Maksymiliana. Odwiedza m.in. Niepokalanów, Zduńską Wolę, Stare Bystre, Kalwarię Pacławską, Kraków, Babice, Oświęcim i Harmęże.

ZWIASTUN FILMU TO ON CIĘ ZNALAZŁ

O świętym Maksymilianie w czasach współczesnych

Pomysłodawczynią i reżyserem dokumentu, który traktuje o poszukiwaniu św. Maksymiliana w czasach współczesnych, jest oświęcimianka Gabriela Mruszczak, która ma już na swoim koncie kilka filmów dokumentalnych przedstawiających historię byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz, m.in. o bokserze Tadeuszu Pietrzykowskim, „Auschwitz, boks i chleb” czy „Koledzy. Portrety z pamięci” opowiadający o początkach KL Auschwitz i jego pierwszych ofiarach.

- Ten film jest jednocześnie eksperymentem reżyserskim, ponieważ nie tylko staję w roli operatora kamery i reżysera, ale również jestem po drugiej stronie obiektywu i towarzyszę bohaterowi w jego poszukiwaniach – mówi Gabriela Mruszczak.

Twórcom filmu przyświecają słowa św. Maksymiliana wypowiedziane w KL Auschwitz do więźnia z pierwszego transportu, Eugeniusza Niedojadło (nr 213): „Właśnie tutaj w Auschwitz nie wolno nam nienawidzić. Należy kochać. Należy kochać nawet swoich wrogów, nawet tych, którzy nas prześladują”. Te zdania stają się również mottem ich dyskusji, a także próbą zmierzenia się ze swoim podejściem do tematu „Auschwitz po… Auschwitz”.

- Wokół filmu rozgrywają się wydarzenia, których niestety, nie rejestruje kamera, ale wskazują, że św. Maksymilian, wciąż - choć nie bezpośrednio - jest obok nas. To są historie bardzo osobiste, z którymi spotyka się ekipa filmowa. Ten film jest jakby pretekstem do tego, by mogły się dziać rzeczy ważne – mówi Mruszczak.

W produkcji zostały wykorzystane archiwalne nagrania byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau, Władysława Lewkowicza, który przebywał w obozie z o. Maksymilianem oraz Stanisława Szpunara, świadka pamiętnego apelu, na którym o. Kolbe zdecydował się pójść na śmierć za innego współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

Pokaz filmu w grudniu w Harmężach

Film otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów "Niepokalana" 2022, gdzie miał swój premierowy pokaz. A 4 grudnia o godz. 18 będzie można go zobaczyć w auli Centrum św. Maksymiliana w Harmężach przy ul. Franciszkańskiej 12. Kolejne projekcje planowane są w Krakowie, Kalwarii Pacławskiej i Gdańsku. Od stycznia 2023 będzie dostępny również na platformie YouTube, w wersji krótkometrażowej wyświetlony zostanie na antenie TVP Kraków.

Poza reżyserką Gabrielą Mruszczak autorami zdjęć do filmu są: Maciej Mroziewski, Sara Mroziewska, Grzegorz Samborski, Piotr Struczyk. Obok Dagmara Kopijasza występują: o. Piotr Cuber, o. Zbigniew Deryło, o. Cordian Szwarc, śp. o. Ignacy Rejch, o. Edward Staniukiewicz, Marcin Kwaśny, Piotr Gacek, Maciej Gnyszka, Jan Walaszek, Eleonora Szafran, Joanna Woźniak, Anna Zimnal i inni.

od 16 lat

Inflacja - los polskich rodzin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski