Mimo pandemii i nauki zdalnej w Liceum Pijarów w Krakowie trwają próbne matury. A inne szkoły?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uczniowie Liceum Pijarów uważają, że próbna matura zorganizowana teraz mimo pandemii to dobry pomysł Anna Kaczmarz
Uczniowie jeszcze do świąt mają lekcje przez komputer, tymczasem w Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów w Krakowie trwają właśnie... próbne matury. Ta sytuacja budzi kontrowersje, dostaliśmy sygnał od zaniepokojonych osób. Na próbny egzamin przychodzi do szkoły przy ul. Akacjowej około stu tutejszych przyszłorocznych maturzystów. Czy to zgodne z obowiązującymi obostrzeniami?

FLESZ - Wyjazd na ferie jednak możliwy?

Pytanie o to, na jakiej zasadzie organizowana jest próbna matura w murach szkoły w okresie zdalnej nauki wymuszonej przez pandemię, zadaliśmy u źródła, czyli w samym krakowskim Liceum Pijarów. Dyrektor szkoły o. Sławomir Dziadkiewicz SP odesłał nas tylko do jednego z zapisów rozporządzenia covidowego i uciął rozmowę.

Jak sprawdziliśmy jednak, przepisy rzeczywiście - mimo że zajęcia szkolne przeniosły się generalnie do Internetu - dają możliwość zorganizowania obecnie próbnych egzaminów dla uczniów. Furtką jest przede wszystkim zapis mówiący o tym, że w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

- Zgodnie z prawem dyrektor może na terenie szkoły organizować konsultacje dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej, klas III liceum ogólnokształcącego i klas IV technikum. Mogą to być konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty lub maturalnego. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających ze stanu epidemii - przekazała nam Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dyrektor Liceum Pijarów pytany przez nas o przepis, na którym oparto się, organizując próbna maturę, wskazał na paragraf 2 ust. 5 rozporządzenia covidowego. Zapewne chodzi o przepis zaczerpnięty z rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Odnosi się on do "realizacji zadań jednostek systemu oświaty" poprzez nauczanie zdalne lub w inny sposób. "O sposobie realizacji zajęć i innych zadań jednostki systemu oświaty dyrektor tej jednostki informuje organ prowadzący tę jednostkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny" - brzmi zapis.

O próbną maturę w Liceum Pijarów zapytaliśmy również właśnie organ nadzoru pedagogicznego, czyli Kuratorium Oświaty w Krakowie. Czekamy na odpowiedź.

- Ustawodawca dał możliwości dyrektorom organizowania zajęć na terenie szkół. Zamknięcie placówek czy nauka zdalna nie oznacza, że nie mogą być realizowane na terenie szkoły wybrane zajęcia i niektóre zadania. To są np. zajęcia świetlicowe, zajęcia rewalidacyjne, właśnie konsultacje, do takich zadań można też zaliczyć próbną maturę czy próbny egzamin ósmoklasisty - mówi nam natomiast Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki. Jak podkreśla, szkoły nie są zamknięte na klucz, dyrektorzy m.in. są też zobowiązani zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie mogą uczyć się zdalnie w domu. - Oczywiście wszystko to ma się odbywać z zastosowaniem rygorów dotyczących bezpieczeństwa - zaznacza wiceprezydent miasta.

Dodajmy, że w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych zgodnie z przepisami możliwie jest przeprowadzanie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.

Zapytani przez nas uczniowie z krakowskiego Liceum Pijarów stwierdzili, że zdawanie przez nich teraz próbnych matur to dobry pomysł; są zadowoleni, że mogą się tak przetestować. A wszelkie wymogi sanitarne, bezpieczeństwo, odpowiednie odstępy - jak usłyszeliśmy - są podczas tych egzaminów zachowywane.

Matury próbne uczniowie pisali zwykle przed grudniową świąteczną przerwą w nauce, więc w Liceum Pijarów dzieje się to w tradycyjnym terminie. A inne szkoły?

Dyrektor VI LO w Krakowie Czesław Wróbel mówi nam, że próbne matury zostaną tu zorganizowane stacjonarnie, gdy już uczniowie wrócą do szkoły. Egzaminy będą rozłożone w czasie. - Najpierw przedmioty podstawowe, obowiązkowe, natomiast z egzaminem rozszerzonym prawdopodobnie zaczekalibyśmy do czasu, kiedy ministerstwo opublikuje ustalone już zmiany w wymaganiach edukacyjnych, egzaminacyjnych. Takie się przymiarki, bo zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie - zaznacza dyr. Czesław Wróbel.

Krakowski magistrat podaje z kolei, że z informacji uzyskanych od kilku dyrektorów samorządowych liceów wynika, iż organizują oni próbne matury w trybie zdalnym, ale niekoniecznie w trybie online. Materiały są dostarczane do uczniów z instrukcją, a następnie sprawdzane przez nauczycieli szkoły. Jedno z liceów przeprowadziło hybrydową próbną maturę - część uczniów w szkole, część online. Inne wybrały wyłącznie tryb online. Część szkół planuje własną próbną maturę (przygotowaną przez nauczycieli), a inne czekają na wydawnictwo Nowa Era, które zamierza taką maturę próbną przeprowadzić w styczniu.

ZDALNE nauczanie daje szkołę rodzicom. Zobacz NAJLEPSZE MEMY 1.1.2021

Wideo

Materiał oryginalny: Mimo pandemii i nauki zdalnej w Liceum Pijarów w Krakowie trwają próbne matury. A inne szkoły? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie