Mimo sukcesów bracia wciąż mają pod górkę

Andrzej i Filip Brzezińscy w tym roku zdobyli srebro MŚ i brąz ME
Andrzej i Filip Brzezińscy w tym roku zdobyli srebro MŚ i brąz ME Fot. Artur Bogacki
Kajakarstwo górskie. Andrzej i Filip Brzezińscy są w wysokiej formie, ale PZKaj nie wysłał ich na zgrupowanie reprezentacji do USA

W rozegranych w Skopje mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców (do 23 lat) w slalomie Polacy wywalczyli pięć medali. Udział w zdobyciu trzech z nich mieli reprezentanci AZS AWF Kraków.

Gwiazdą polskiej ekipy został szczawniczanin Rafał Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz), który w K–1 23-latków wywalczył dwa złote krążki. Triumfował indywidualnie, a wraz Michałem Pasiutem (AZS AWF Kraków) i Maciejem Okręglakiem (Start Nowy Sącz) okazali się najlepsi także w rywalizacji drużyn. Pasiut miał wcześniej pecha, bowiem kontrowersyjna decyzja sędziów o przyznaniu mu 2 punktów karnych za rzekome dotknięcie bramki pozbawiła go miejsca w finale indywidualnych zmagań (był 16.).

W tej kategorii wiekowej na podium – na najniższym stopniu – stanęli też Filip i Andrzej Brzezińscy (AZS AWF Kraków). W finale były jeszcze dwie nasze osady: 4. miejsce przypadło Michałowi Wierciochowi i Grzegorzowi Majerczakowi (Pieniny Szczawnica), a 7. Przemysławowi Plewie i Patrykowi Brzezińskiemu (AZS AWF). Wygrali Francuzi Hugo Cailhol i Nicolas Scianimanico. Mogło być więcej sukcesów, ale Polacy zawalili później rywalizację drużynową, ominęli jedną z bramek i mogli zapomnieć o złocie.

Cieszymy się z brązu braci Brzezińskich, chociaż z samego przejazdu finałowego już mniej. W porównaniu do półfinału, między bramkami numer 3 i 9 pojechali aż o 4 sekundy wolniej _– mówi trener kadry i AZS AWF Janusz Żyłka-Żebracki. – _Trzeba zaznaczyć, że na tych zawodach rywalizacja była bardzo zacięta. Nie przypominam sobie, żeby czołową trójkę w C–2 dzieliło tylko 0,18 sekundy.

Jak mówi trener, choć od kilku lat bracia Brzezińscy regularnie zdobywają medale imprez juniorskich i młodzieżowych (mają też srebro w drużynie z ubiegłorocznych ME seniorów, indywidualnie zajęli 6. miejsce), to nie są przez Polski Związek Kajakowy należycie traktowani.

Niedawno na Pucharze Świata w Pradze zajęli 4. miejsce, czym wypełnili normę na mistrzostwa świata, które odbędą się w USA. Nie pojechali jednak tam na zgrupowanie kadry, a wysłano zawodników, którzy nie mają kwalifikacji. To nowy tor (w Deep Creek Lake – przyp.), zupełnie nieznany i wcześniejsze treningi mają duże znacznie. Pisaliśmy w tej sprawie do związku, ale pozostało to bez echa. Zresztą, w Pucharze Świata w Pradze startowali na koszt klubu – mówi trener.

W czempionacie juniorów w Macedonii Polacy wywalczyli dwa krążki. Duży sukces odniosła Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz), sięgając w K–1 kobiet po srebro. Swój medal miał też Kraków, bowiem męska drużyna w K–1, płynąca w składzie: Jakub Brzeziński (AZS AWF), Krzysztof Majerczak (Pieniny) i Wiktor Sandera (Start), wywalczyła brąz. Ponadto J. Brzeziński, wraz z Adamem Kozubem, zmagania w C–2 ukończyli na 7. pozycji.