Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miniatury w dużej skali, czyli role Stuhra, Fronczewskiego i Peszka

Wacław Krupiński
Jerzy Stuhr na Miniaturach będzie i grał, i reżyserował
Jerzy Stuhr na Miniaturach będzie i grał, i reżyserował fot. Ewelina Wójcik
VIII Krakowskie Miniatury Teatralne w tym roku już miniaturowe nie będą - aż pięć warszawskich spektakli zaprezentują w dniach 5-13 lipca w Teatrze im. J. Słowackiego. I nie będą to wyłącznie przedstawienia małoobsadowe.

O tej zmianie mówił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Andrzej Kulig, wyrażając radość, że ów przegląd spektakli zagości teraz w „krakowskiej świątyni teatralnej”. Zadowolenie z tego faktu wyraził też dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Głuchowski, mówiąc, iż poszerza to wakacyjną ofertę kierowanego przez niego teatru.

Tegoroczną nowością będzie też - co zapowiedziała dyr. Izabela Kosowska, od niedawna kierująca Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury, teraz przemianowanym na Krakowskie Forum Kultury - statuetka Ambasadora Krakowskich Miniatur Teatralnych.

Jako pierwszy otrzyma ją Jerzy Satanowski, wybitny kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, także reżyser spektakli muzycznych, który jako twórca sześciokrotnie pojawiał się w ramach KMT. W tym roku jego muzyka dopełni spektakl, który 5 lipca otworzy Miniatury - „Na czworakach” wg Tadeusza Różewicza, wystawiony w Teatrze Polonia, w reżyserii Jerzego Stuhra i z nim w obsadzie. Przy udziale także m.in. Doroty Stalińskiej i Wiesława Komasy.

- Idea tej traktującej o sytuacji inteligenta sztuki - mówi Jerzy Stuhr - zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego.

Dzień później, 6 lipca - spektakl Teatru Ateneum „Demon Teatru, czyli mniejsza o to” wg Bogusława Schaeffera w reżyserii i scenografii Andrzeja Domalika. Występują: Ewa Telega, Grzegorz Damięcki, Mateusz Łapka, Bartłomiej Nowosielski, Krzysztof Tyniec. To komedia o aktorach, czyli ludziach, którzy zawodowo udają innych. Ciekawe, co się stanie, jeśli tym razem nikogo nie będą udawać, a jednak staną przed nami, żeby odegrać spektakl?

10 lipca spektakl Och-Teatru - „Lekcje stepowania” Richarda Harrisa w reżyserii Krystyny Jandy. W kilkunastoosobowej obsadzie znalazły się takie nazwiska, jak Anna Iberszer, Joanna Moro, Krystyna Tkacz, Maria Winiarska, Katarzyna Żak. Sztuka, której bohaterami są uczestnicy kursu stepowania, grana była na wielu scenach Europy; w latach 90. powstał też film z Lizą Minnelli.

12 lipca - „Edukacja Rity” Willy`ego Russela, z udziałem Katarzyny Ucherskiej i Piotra Fronczewskiego. To historia spotkania dwojga, których pozornie dzieli wszystko. Ona, młoda fryzjerka z niezamożnej rodziny, zostaje studentką uniwersytetu otwartego i tam poznaje jego - nadużywającego alkoholu profesora literatury. „Edukację Rity ” wyreżyserował Andrzej Strzelecki.

Miniatury zakończą się 13 lipca drugim spektaklem z Och-Teatru - „Kto nas odwiedzi”. Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek opowiedzą historię toczącą się nocą w starym zamku, który odwiedzają duchy. Czy mąż pani domu umarł śmiercią naturalną? A może któryś z jego przyjaciół ma z tym coś wspólnego? Sztuka to partytura dla popisu aktorów. Poprowadził ich reżyser Cezary Tomaszewski.

Dodajmy, że od lat zasadą Krakowskich Miniatur Teatralnych - co podkreślała wczoraj odpowiedzialna za ich program Monika Lato - jest zapraszanie spektakli wcześniej w Krakowie nie pokazywanych.

Bilety na spektakle są dostępne na: www.eventim.pl oraz w Info Kraków (ul. św. Jana 2) i Filmotechnice (Pasaż Bielaka).

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 9

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski