Mini-rynek w każdej wsi?

Redakcja
To miejsce w Harbutowicach (po lewej: budynek starej szkoły) ma stać się "sercem" wsi Fot. Katarzyna Hołuj
To miejsce w Harbutowicach (po lewej: budynek starej szkoły) ma stać się "sercem" wsi Fot. Katarzyna Hołuj
Zagospodarowanie miejscowości tak, aby zarówno dla miejscowych, jak i przyjezdnych jasne było gdzie jest jej centrum, nie jest rzeczą łatwą. Szczególnie, gdy ma się do czynienia z tzw. ulicówką. Na przykład chaotyczna zabudowa Harbutowic została uznana za słabą stronę tej miejscowości przez lokalnych liderów opracowujących plan odnowy Harbutowic na lata 2010-16.

To miejsce w Harbutowicach (po lewej: budynek starej szkoły) ma stać się "sercem" wsi Fot. Katarzyna Hołuj

GMINA SUŁKOWICE. Podejmowane będą próby zagospodarowania lub wygospodarowania centrów miejscowości

W poszczególnych miejscowościach gminy Sułkowice osiągnięto już jednak konsensus, dzięki czemu możliwe jest zatwierdzanie przez radnych planów odnowy dla kolejnych miejscowości. Takie uchwalono już dla Krzywaczki, która już w tym roku doczeka się poprawy wizerunku i Harbutowic. Podczas jutrzejszej sesji Rady Miejskiej głosowany będzie plan odnowy Biertowic, a najprawdopodobniej podczas jednej z kolejnych sesji - plan odnowy Rudnika.

Wykreowanie centrum wsi najłatwiejsze okazało się w Krzywaczce, bowiem istnieje tam nieużywany budynek domu parafialnego. W oparciu o niego, dzięki współpracy z miejscową parafią, na zostać utworzone Centrum Kultury. Ma ono wyeliminować słabe strony Krzywaczki, do których zaliczono m.in. małą ofertę zajęć pozaszkolnych dla dzieci i brak miejsca spotkań młodzieży. Wśród minusów znalazły się także: brak zidentyfikowanego centrum wsi oraz mała ilość miejsc parkingowych. Dlatego obok Centrum Kultury ma powstać mini-park i parking.

Mieszkańcy mają sprecyzowane potrzeby. Jak zapisano w Planie Odnowy Krzywaczki w Centrum Kultury znajdą miejsce: biblioteka wraz z czytelnią i stanowiskami komputerowymi, sala prób dla orkiestry i scholi oraz spotkań reaktywowanego Koła Gospodyń Wiejskich. Będzie się tam organizować różnego rodzaju warsztaty, koła zainteresowań i spotkań dzieci oraz młodzieży.

Gmina otrzymała na ten cel, czyli remont budynku i jego adaptację na potrzeby Centrum Kultury, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dotację w wysokości 500 tys. zł. W tej chwili oczekiwane jest rozstrzygnięcie przetargu na wyłonienie wykonawcy tych prac. - Mniej więcej do połowy marca chcemy się uporać z procedurami, a do końca sierpnia tego roku zrealizować prace - mówi burmistrz Sułkowic Piotr Pułka. Termin realizacji zapisany w przetargu jest o miesiąc bardziej odległy, bo wyznaczony na 30 września.

W Harbutowicach także istnieje stary, nieużywany budynek. starej szkoły stojący pomiędzy nową szkołą a strażnicą OSP. Stanowi on raczej przeszkodę niż pomoc, bo znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, a to pociąga za sobą wiele utrudnień i podnosi koszty wszelkich prac. Nawet na wyburzenie musiałby wyrazić zgodę konserwator. Rzeczoznawca wynajęty przez UM uznał, że wartość budynku jest niższa niż koszty remontu. Na razie więc gmina odstąpiła od planów zagospodarowania budynku starej szkoły, a plan odnowy Harbutowic ma być realizowany na placu przed zabytkowym budynkiem. Obok istniejącego tam parkingu, ma powstać mini-park z placem zabaw.

Podobnej inwestycji chcą u siebie mieszkańcy Biertowic. U nich kościół, szkoła oraz strażnica, a więc najważniejsze w każdej wsi instytucje, są położone blisko siebie. Mini-centrum miałoby powstać w sąsiedztwie strażnicy OSP. - Kiedy opracowaliśmy plan odnowy, pracowały oddzielnie trzy grupy liczące pod 10 osób, w kwestii potrzeby zorganizowania takiego miejsca, jak się okazało, opinie każdej tych grup były zbieżne - mówi Leszek Moskal, radny z Biertowic.
Wytyczenie centrum miejscowości dużo trudniej niż w przypadku Biertowic przychodzi w Rudniku, dlatego tam planuje się stworzyć parking przy kościele.

O pieniądze na odnowę miejscowości gmina zamierza występować do PROW oraz próbować je pozyskać poprzez Lokalną Grupę Działania "Między Dalinem a Gościbią", do której należy razem z Myślenicami.

Katarzyna Hołuj

myslenicki@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie