Minister kultury odwołuje konserwatora Jana Janczykowskiego....

Minister kultury odwołuje konserwatora Jana Janczykowskiego. Poległ z powodu Stradomia i Zakopanego [AKTUALIZACJA]

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Minister kultury odwołuje konserwatora Jana Janczykowskiego. Poległ z powodu Stradomia i Zakopanego [AKTUALIZACJA]

©Wojciech Matusik

Wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin podpisała wniosek do wojewody małopolskiego o odwołanie Jana Janczykowskiego ze stanowiska Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To wynik nieprawidłowości w postępowaniach dotyczących inwestycji na krakowskim Stradomiu oraz zaniechań na terenie miasta Zakopane. Poinformowało o tym we wtorek w komunikacie MKiDN.
Minister kultury odwołuje konserwatora Jana Janczykowskiego. Poległ z powodu Stradomia i Zakopanego [AKTUALIZACJA]

©Wojciech Matusik

Wiceminister kultury, a zarazem generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin od dłuższego czasu miała już oko na Jana Janczykowskiego. Jeszcze w połowie 2017 r. zaczęły do niej spływać skargi dotyczące wieloletnich zaniedbań w ochronie drewnianej architektury Zakopanego.

Z kolei w połowie tego roku głośna stała się sprawa znalezienia ponad 1,6 tys. ludzkich szkieletów z okresu średniowiecza podczas budowy apartamentowca przy ul. Stradomskiej w Krakowie. Pochowano je w kaplicy w Raciborsku, ale Jan Janczykowski nie zdecydował się na wstrzymanie prac.

Wreszcie konserwator generalna podpisała wniosek do wojewody o odwołanie małopolskiego konserwatora. „To wynik nieprawidłowości w postępowaniach dotyczących inwestycji na krakowskim Stradomiu oraz zaniechań na terenie miasta Zakopane” – przyznał w komunikacie resort kultury.

We wtorek wieczorem rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo nie była nam jednak w stanie powiedzieć, czy dokument z Warszawy trafił już na biurko Piotra Ćwika.

Ministerstwo twierdzi, że minister Gawin wielokrotnie w rozmowach z konserwatorem Janczykowskim podnosiła kwestię braku skutecznej ochrony drewnianych willi w stolicy Tatr.

W ubiegłym roku nawet ponaglała go, by szybciej wpisywano cenne obiekty do rejestru zabytków, lepiej je chroniącego niż gminna ewidencja. Ale w 2017 r. stało się tak w przypadku jednego zabytku, w tym – zaledwie dwóch.

Ostatnio pojawił się problem planowanej przez inwestora rozbiórki kolejnej willi, przy ul. Witkiewicza, i zastąpienia jej blokiem z garażami. Według Magdaleny Gawin, gdyby Jan Janczykowski wcześniej rozważył wpisanie jej do rejestru, sprawy by nie było.

Z kolei afera ze szkieletami na Stradomiu zakończyła się wszczęciem trzech postępowań o stwierdzenie nieważności decyzji konserwatora wojewódzkiego. Resort wyjaśnia, czy zostały one wydane z rażącym naruszeniem prawa.

Inwestycja przy ul. Stradomskiej w Krakowie realizowana jest bowiem na terenie wpisanego do rejestru zabytków układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem, a także na obszarze pomnika historii „Kraków – historyczny zespół miasta”, objętego wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Dowiedziałem się o odwołaniu od dziennikarzy, wcześniej nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał – powiedział nam Jan Janczykowski.

Zdziwiony jest zarzutami ministerstwa. Według niego willa przy ul. Witkiewicza podlega miejskiemu konserwatorowi zabytków w Zakopanem, na wpisanie kilkudziesięciu obiektów do rejestru potrzeba czasu, bo właściciele odwołują się od decyzji. Jeśli zaś chodzi o inwestycję na Stradomiu, to „ciągle ma wrażenie, że działał prawidłowo”.

– Nie wiem, skąd pojawiają się opinie o nieprawidłowościach, skoro sprawozdania z badań archeologicznych niezmiennie leżą na moim biurku – dodaje Jan Janczykowski.

Z jednej strony Janczykowski chwalony był za stanowczość w ochronie zabytków Małopolski, z drugiej krytykowano go m.in., że nie zatrzymał niezgodnych z projektem prac w Hotelu Starym przy ul. Szczepańskiej (m.in. umieszczenie basenów w podziemiach). Trafił nawet przed sąd w związku ze sprawą nadbudowy kamienicy przy ul. Szerokiej 12 na krakowskim Kazimierzu.

Pogłoski o jego odwołaniu pojawiły się już w 2016 r., kiedy ówczesny wojewoda Józef Pilch zlecił kontrolę urzędu konserwatora zabytków. Wtedy ocalał.

Janczykowski zajmował to stanowisko od marca 2003 r, w lutym 2018 r. osiągnął wiek emerytalny. Podkreśla, że jak najszybciej będzie chciał dopełnić formalności w ZUS, aby przejść na zasłużoną emeryturę.

– Oczywiście, pani minister ma swoją ocenę konserwatora Janczykowskiego, ja mam swoją. Zawsze go wysoko ceniłem i będę cenił. Wiele zrobił dla zabytków nie tylko w Krakowie – mówi prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

– To dobra decyzja, mamy nadzieję, że na jego miejsce przyjdzie osoba, z którą już nie będziemy musieli toczyć dyskusji na temat roli zieleni w obrębie Starego Miasta – mówi Agata Bloswick, aktywistka miejska z „aDasie”, która bezskutecznie walczyła o posadzenie drzew przy ul. Sławkowskiej.

- Nigdy nie obarczaliśmy konserwatora Janczykowskiego winą za to, co dzieje się w Zakopanem. Dotknął go rykoszet sytuacji, na którą składa się wiele czynników - wadliwe plany zagospodarowania przestrzennego sprzyjające inwestorom, coraz bardziej zauważalny boom inwestycyjny, brak pomysłu na miasto, które zamiast kurortem staje się metropolią - wylicza Agata Nowakowska-Wolak, prezes Oddziału Podhalańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (36)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To co z Zakopanem zrobili

to kryminal (gość)

Zgłoś naruszenie treści

plonely zabytkowe drewniane wille, wyburzane i niszczone, co z tego pieknego miasta zrobili ! O Krakowie nie warto mowic, jeszcze chyba gorzej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polegl ?

powinno byc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

a r e s z t o w a n y , przebywa w areszcie sledczym do wyjasnienia.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
myszy

Katarzyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Usunięto z wyszukiwarki google artykuł wymuszający pozorowane wznowienie śledztwa w sprawie zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę. Wznowione wyprowadzanie sprawy w pole skuteczne...rozwiń całość

Usunięto z wyszukiwarki google artykuł wymuszający pozorowane wznowienie śledztwa w sprawie zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę. Wznowione wyprowadzanie sprawy w pole skuteczne jak od 23 lat. wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hmezwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kaska !

nikogo nie interesuje (gość)

Zgłoś naruszenie treści

ze przestalas wierzyc w Boga. Wierzylas w ludzi i to cie zgubilo. Jak widzisz myszy to do dziela , uruchom kota ktorego masz w glowie, albo odstaw napoje wyskokowe.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szkoda

obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

Za niewiele osób głowę bym dała, ale za konserwatora Janczykowskiego, tak!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pewnie wczesniej dalas

co innego (gość)

Zgłoś naruszenie treści

sama radosc, nigdy nie daj glowki, chyba ze pusta i nic nie warta.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cóż..

ot mentalność ! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

szkoda - "szkodo" ew...odwrotnie ...
(-)..zajmował stanowisko od marca 2003 r, w lutym 2018 r. osiągnął wiek emerytalny.
Należy się człowiekowi odpoczynek --- to nie sąd ani uczelnia...rozwiń całość

szkoda - "szkodo" ew...odwrotnie ...
(-)..zajmował stanowisko od marca 2003 r, w lutym 2018 r. osiągnął wiek emerytalny.
Należy się człowiekowi odpoczynek --- to nie sąd ani uczelnia ....niestety.!!!
(raczej ----- stety).zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Korupcja

prof.dr Plagituska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Czy on nie jest "wyznanie handlowe"?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Us pan profesor Plagi Tuska

one to wielowyznaniowe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

a jakie , to pewno pan nie w ciemie bity i sie domyslisz.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bardzo dobrze

suweren (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

i bardzo dobrze, czepiał się drobiazgów, w Miechowie kazał niedawno zmieniać dach na budynku poklasztornym który ufundowali wierni i ma niespełna 7 lat, cymbał.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zbulwersowany

Miechowianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

Czekam aż jakiś dziennikarz zainteresuje się tym tematem. Wymiana dachu, który ma ok. 9 lat, a miał gwarancję 50 lat, to chyba ciekawy temat. Kosztował, jak sobie przypominam to 650 tysięcy. Który...rozwiń całość

Czekam aż jakiś dziennikarz zainteresuje się tym tematem. Wymiana dachu, który ma ok. 9 lat, a miał gwarancję 50 lat, to chyba ciekawy temat. Kosztował, jak sobie przypominam to 650 tysięcy. Który gospodarz wymienia dach co 10 lat? zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dach

suweren (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

nie licz krajanie na pseudodziennikarzy lokalnych którzy się nie wychylą, a swoją drogą albo któś cuś nie dopatrzył albo ten właściwy dach jest "podzielony" i leży na kilku domach, a 3-j strony...rozwiń całość

nie licz krajanie na pseudodziennikarzy lokalnych którzy się nie wychylą, a swoją drogą albo któś cuś nie dopatrzył albo ten właściwy dach jest "podzielony" i leży na kilku domach, a 3-j strony medalu kto bogatemu zabroni zmieniać dachy jak samochody? zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
!!

krakauer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

Cudownie ale dlaczego dopiero teraz ? To szkodnik a nie konserwator !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do widzenia

krakoos (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17

Alleluja, nareszcie... nadbudowa na Szerokiej, na Poselskiej na wprost Kanoniczej. Jak można było zatwierdzić ten koszmarek naprzeciwko Collegium Novum przy Straszewskiego itp itd

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hotel cracovia zabytkiem

Syrenka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

Nie obronił duzego muru przy ulicy Blich z 1863 A wpisał do rejestru zabytków szakradny PRLowski hotel Cracovia tylko dlatego że był uczniem projektanta tego najbrzydszego hotelu w Krakowie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Konserwa a nie konserwator

Neptun (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

Nareszcie!!!!!! Nigdy mu nie wybacze pozwolenia na rozebranie lub braku nakazu rekonstrukcji pięknego muru kolejowego z wiezyczkami przy ul. BLICH z 1863 roku Jak i tego jak blokowal prace przy...rozwiń całość

Nareszcie!!!!!! Nigdy mu nie wybacze pozwolenia na rozebranie lub braku nakazu rekonstrukcji pięknego muru kolejowego z wiezyczkami przy ul. BLICH z 1863 roku Jak i tego jak blokowal prace przy Szkieletorze . Na pohybelzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]