Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Finansów planuje dużą emisję obligacji. „Decyzja resortu wydaje się atrakcyjna”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ministerstwo Finansów dokonało wyceny 10-letnich i 30-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich o terminie wykupu 4 października 2033 r. oraz 4 kwietnia 2053 r.
Ministerstwo Finansów dokonało wyceny 10-letnich i 30-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich o terminie wykupu 4 października 2033 r. oraz 4 kwietnia 2053 r. Wojciech Gadomski/archiwum Polska Press
Resort finansów planuje emisję 10-letnich i 30-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarze amerykańskim o terminie wykupu 4 października 2033 r. oraz 4 kwietnia 2053 r. – poinformowano. Łączna wartość nominalna nowej emisji obligacji wyniosła 5 mld dolarów. – Ogłoszona emisja obligacji na amerykańskim rynku i denominowanych w dolarach może mówić nam o dwóch zagadnieniach. Pierwszym z nich jest to, że rząd wierzy w umocnienie złotego. Drugim zaś, że nasz rynek wydaje się atrakcyjny dla Zachodu – komentuje dla nas Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd.

Spis treści

Resort finansów dokonał wyceny obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich

Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na swojej stronie poinformowało, że 28 marca br. „dokonano wyceny 10-letnich i 30-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich o terminie wykupu 4 października 2033 r. oraz 4 kwietnia 2053 r.”. Jednocześnie dodano, że łączna wartość nominalna nowej emisji obligacji wyniosła 5 mld dolarów, każda transza po 2,5 mld dolarów.

Jak poinformowano – obligacje 10-letnie wyceniono na 140 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 15 lutego 2033 r. Uzyskano rentowność 4,968 proc., przy rocznym kuponie 4,875 proc.

Natomiast obligacje 30-letnie wyceniono na 180 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 15 listopada 2052 r. Uzyskano rentowność 5,585 proc., przy rocznym kuponie 5,50 proc.

Ministerstwo Finansów wskazało, że emisje przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji na rynku amerykańskim (SHELF), zatwierdzonego przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych. Kierownikami konsorcjum organizującego emisje były banki: BNP Paribas, Citi (B&D), Goldman Sachs Bank Europe SE oraz J.P. Morgan.

Planowana emisja stanowić będzie aż 38 proc. zeszłorocznego zadłużenia publicznego

Jak komentuje dla Strefy Biznesu Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd., ogłoszona przez Ministerstwo Finansów emisja obligacji na amerykańskim rynku i denominowanych w dolarach może mówić nam o dwóch zagadnieniach.

– Pierwszym z nich jest to, że rząd wierzy w umocnienie złotego. Drugim zaś, że nasz rynek wydaje się atrakcyjny dla Zachodu – wyjaśnia i dodaje, że rentowność obligacji ma być bowiem o 100 punktów niższa od obecnie notowanych na rynku.

Zdaniem eksperta może to wynikać też po części z samego faktu denominacji w dolarze amerykańskim. Kolejną kwestią, wskazywaną przez Dróżdża, jest wartość planowanej emisji, która wyniesie 5 mld dolarów (ok. 22 mld zł). – Dla porównania, w całym zeszłym roku rząd sprzedał obligacje o wartości 57,1 mld zł. Oznacza to, że planowana emisja stanowić będzie aż 38 proc. zeszłorocznego zadłużenia publicznego – podaje.

Ponadto Dróżdż zwraca uwagę na „cel przeprowadzonej emisji” i przypomina słowa minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, która podała, że „emisja miała na celu pozyskanie środków na prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych oraz zwiększenie dywersyfikacji bazy inwestorskiej”.

– Chodzi zatem o możliwość spłaty obecnego zadłużenia po niższym koszcie oraz otwarcie swojego rynku dla zachodniego kapitału. Można to odebrać pozytywnie jako wykorzystanie faktu, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników zadłużenia do PKB przy ciągle wysokim tempie wzrostu względem innych krajów z naszego regionu – wyjaśnia. – Wydaje się, że emisja może być preludium do przyciągnięcia zagranicznego kapitału, zachęcając wysokimi rentownościami przy względnie niskim ryzyku – podsumowuje.

Decyzja Ministerstwa Finansów „wydaje się atrakcyjna”

Mateusz Czyżkowski, analityk XTB, w komentarzu dla nas wyjaśnia, że emisja obligacji w dolarach ma przede wszystkim na celu różnicowanie grupy potencjalnych obligatariuszy oraz pozyskanie środków na wydatki rządu w sposób tańszy, niż poprzez emisję długu w polskich złotych. – Dzieje się tak ze względu na niższe odsetki wypłacane dla obligacji dolarowych – wskazuje.

Nie mniej ważnym aspektem jest również szukanie tzw. „bezpiecznych przystani” w czasach niepewności gospodarczej. Lokowanie środków w instrumentach dłużnych Stanów Zjednoczonych cały czas uważane jest za najpopularniejszy sposób konserwatywnej alokacji kapitału. W ten sposób Ministerstwo Finansów może w sposób optymalny pozyskać potrzebne mu środki na finansowanie obecnych i przyszłych działań rządu – wskazuje.

– Globalny rynek obligacji dynamicznie tracił na przestrzeni ostatnich miesięcy, w związku z podwyżkami stóp procentowych przez największe banki centralne. Powodowało to m.in. wzrost rentowności amerykańskich papierów dłużnych, co zachęcało do odsprzedawania wyemitowanych wcześniej obligacji i zastępowaniu ich tymi nowymi, o większym kuponie – tłumaczy Czyżkowski. – Ostatnie problemy na rynku bankowym spowodowały, że rynek zmienił swoje założenia odnośnie przyszłej ścieżki stóp procentowych i teraz zakłada, że 2023 rok może przynieść pierwsze obniżki stóp – dodaje.

W ocenie eksperta decyzja resortu finansów „wydaje się atrakcyjna dla obligatariuszy planujących trzymać obligacje do czasu wykupu”. – Proponowana premia względem obecnych rentowności w połączeniu z przetasowaniem oczekiwań na rynku, może zachęcić do tego sposobu alokacji swoich środków – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ministerstwo Finansów planuje dużą emisję obligacji. „Decyzja resortu wydaje się atrakcyjna” - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski