Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Misja misją, ale pieniądze najważniejsze

GM
To pierwsza sprawa, która tak bardzo podzieliła radnych powiatowych. Zapadła decyzja w sprawie dalszych losów Schroniska Młodzieżowego w Lanckoronie. Zostanie zlikwidowane.

Losy schroniska w Lanckoronie wydają się już być przesądzone. Fot. Mirosław Gawęda

WADOWICE, LANCKORONA. Radni podjęli decyzję o zamiarze likwidacji schroniska

Za uchwałą wyrażającą zamiar likwidacji schroniska głosowało 13 radnych, 8 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Podjęcie decyzji poprzedziła bardzo długa dyskusja.

Argumenty władz powiatu w tej sprawie są już znane. Władze nie chcą już dopłacać do utrzymywania schroniska, a w ciągu 10 ostatnich lat powiat dopłacił 724 tys. zł.

Wicestarosta Marta Królik informowała, że choć w schronisku znajduje się aż 100 miejsc noclegowych, obłożenie wynosi tylko ok. 15 proc. w skali roku. W perspektywie powiat musiałby także sfinansować (za ok. 165 tys. zł) remont dachu schroniska.

- W ostatnim czasie powiat dokładał do utrzymania schroniska ok. 70 tys. zł rocznie, a to są przecież publiczne pieniądze - mówił z kolei starosta Jacek Jończyk i przypomniał, że powiat szuka pieniędzy na pilne inwestycje m.in. budowę nowego szpitalnego pawilonu. Dlatego rozważna jest sprzedaż budynku schroniska. Wstępnie szacuje się, że uda się pozyskać dzięki temu ok. 1 mln zł., ale sprawa nie jest jeszcze przesądzona. - Zarząd powiatu jest otwarty na wszystkie propozycje zagospodarowania tego budynku - mówi starosta.

Podczas sesji rady powiatu schroniska broniła wójt Lanckorony Zofia Oszacka. - Jest to placówka edukacyjna, służy młodzieży z całej Polski. Schronisko w Lanckoronie stanowi świetny punkt wypadowy do zwiedzania Kalwarii czy Wadowic. Zapewnia młodzieży tanie noclegi - jak wiadomo - młodzież zawsze cierpi na brak funduszy - mówiła Zofia Oszacka. Podkreślała, że schronisko jest placówką o charakterze edukacyjnym i misyjnym. - Misja tego schroniska jest podobna do misji szkoły. W związku z tym nie można myśleć o tej placówce tylko w kontekście generowania przez nią zysków.

Swoje wątpliwości wyrazili także niektórzy radni. Przedstawiciele schroniska podkreślali, że przygotowali "plan naprawczy" zakładający m.in. ograniczenie liczby etatów i podwyższenie opłat za nocleg w schronisku. - Nie ma żadnych podstaw, aby przyjmować, że po podniesieniu stawek, obłożenie schroniska wzroście - mówiła jednak wicestarosta.

Po decyzji radnych, wszystko wskazuje na to, że schronisko w Lanckoronie zostanie zlikwidowane z dniem 31 sierpnia tego roku.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski