Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misteria Paschalia - muzyczna droga od śmierci do zmartwychwstania

Urszula Wolak
Wczoraj w filharmonii zainaugurowano festiwal Misteria Paschalia
Wczoraj w filharmonii zainaugurowano festiwal Misteria Paschalia Andrzej Banaś
Muzyka. Słowno-muzyczną opowieścią o śmierci i pogrzebie Chrystusa, czyli oratorium "Morte e sepoltura di Cristo" Antonia Caldary rozpoczęły się w Krakowie 11. Misteria Paschalia. Festiwal muzyki dawnej potrwa do 21 kwietnia.

W tym czasie usłyszymy poruszające utwory wykonywane przez zagranicznych twórców specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej. Dzieła, które wykonają artyści, będą przede wszystkim naznaczone tragizmem, powagą, będą pełne symboliki.

Melomanów zaskoczy bogactwo instrumentów, użycie różnorodnych środków muzycznego wyrazu i następujące w obrębie utworu zmiany dramaturgiczne. Zapewniam, że nikt nie będzie się nudził - mówi Fabio Biondi, włoski muzyk, stały gość Misteriów Paschaliów, który przewodzi zespołowi Europa Galante.

Dziś o godz. 20 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Augustiańska 7) usłyszymy dzieło Erazma z Rotterdamu "Pochwała głupoty". Twórca był zawsze gotowy chwycić za pióro przeciwko niesprawiedliwości, wojnie i fanatyzmowi. W utworze wypowiada się trzech bohaterów: Głupota, Erazm i Marcin Luter. W tych rolach wystąpią kolejno krakowscy artyści: Barbara Wysocka, Jan Peszek i Jerzy Stuhr.

- Misteria Paschalia to wspaniała okazja dla polskich twórców, by pokazać swe umiejętności w towarzystwie zagranicznych muzyków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej - zauważa Fabio Biondi.

Podczas dzisiejszego koncertu zespół La Reial Catalunya poprowadzi Jordi Savall, wybitny hiszpański muzyk, instrumentalista i dyrygent, który od ponad trzydziestu lat zajmuje się rekonstrukcją i wykonawstwem muzyki dawnej, niejednokrotnie zapomnianej. - To wielka zaleta festiwalu Misteria Paschalia - zwraca uwagę Biondi. - Biorąc udział w krakowskiej imprezie, mam poczucie pełnej wolności. Artyści mogą eksperymentować, prezentować dzieła całkowicie już zapomniane - mówi.

Na drodze do duchowych przygotowań do świąt wielkanocnych towarzyszyć będą nam w kolejnych dniach: "Hear my prayer" ("Usłysz modlitwę moją") - refleksyjne dzieło Henry'ego Purcella (Wielki Czwartek), "In vocem hominis" (Wielki Piątek) - medytacyjny utwór francuskich kompozytorów z XVI i XVII wieku i "Missa Cantilena" (Wielka Niedziela, anonim). Misteria Paschalia zakończy w Wielki Poniedziałek oratorium "La Resurrezione" Georga Friedricha Haendla. Szczegółowe informacje na stronie www.misteriapaschalia.com.

Wybrane koncerty będą transmitowane przez Program Drugi Polskiego Radia. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano także dwie próby otwarte dla seniorów. Oznacza to, że będą oni mogli bezpłatnie uczestniczyć w dwóch koncertach (w sobotę - od godz. 10 do 13 i w poniedziałek - od godz. 16.30 do 18) w Filharmonii Krakowskiej. W celu rezerwacji miejsc należy dzwonić na numer 12 424 96 69.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski