Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misteria Paschalia na finiszu

Redakcja
Julia Lezhneva Fot. Franck Juery-Naive
Julia Lezhneva Fot. Franck Juery-Naive
W Krakowie trwa 9. edycja Festiwalu Misteria Paschalia, zwana festiwalem głosów. Podobnie jak w ubiegłych latach tak i tegoroczny festiwal cieszy się sporym zainteresowaniem publiczności. Trudno się dziwić, jak zwykle bowiem na tę imprezę przyjeżdżają gwiazdy specjalizujące się w wykonawstwie historycznym. Przed nami jeszcze pięć niezwykle ciekawych koncertów.

Julia Lezhneva Fot. Franck Juery-Naive

Muzyka dawna związana z Wielkim Tygodniem, czyli Festiwal Misteria Paschalia, 2-9 kwietnia, Kraków

* Wielki Czwartek, godz. 20, Filharmonia Krakowska: po raz kolejny usłyszymy muzyczne opracowanie historii Judyty tym razem w oratorium "La Giuditta" Alessandra Scarlattiego. W głównych rolach wystąpią Roberta Mameli i Marta Fumagalli, w pozostałych partiach usłyszymy, takich artystów jak: Francesca Lombardi, Salvo Vitale i Anicio Zorzi Giustiniani. Towarzyszyć im będzie znany już w Krakowie z Misteriów Paschaliów zespół włoskich madrygalistów La Venexiana pod kierownictwem śpiewającego altem Claudia Caviny. Przypomnijmy, że ten wokalny zespół znany i podziwiany nie należy do grup "popularyzatorskich" muzykę dawną. Zespół przedstawia bowiem rekonstrukcję utworów nawiązując do zasad Monte-verdiego; twierdził on, że najważniejsze są słowa, wyznaczające nurt, którym płyną dźwięki.

* Wielki Piątek, godz. 20, Filharmonia Krakowska: tradycyjnie na festiwalu nie zabraknie Marka Minkowskiego, który wraz z Les Musiciens du Louvre-Grenoble oraz z solistami i małym chórem wykona - po zeszłorocznej prezentacji Mszy h-moll Bacha - tym razem kolejne dzieło tego wielkiego twórcy: "Pasję wg św. Mateusza". Utwór ten zaliczany do najbardziej cenionych w historii muzyki, traktowany jako niekwestionowane arcydzieło wszech czasów, zabrzmi w interpretacji francuskiego artysty, który słynie z przejmujących wykonań. W partii Ewangelisty usłyszymy tenora Markusa Brutschera, zaś w międzynarodowej obsadzie znaleźć można krakowską śpiewaczkę Jolantę Kowalską.

* Wielka Sobota, godz. 18, Kaplica św. Kingi, Kopalnia Soli w Wieliczce: już stało się zwyczajem, że w ten dzień festiwalowi słuchacze przenoszą się do wielickiej kopalni, gdzie sceneria wyjątkowo dobrze służy przyjmowaniu muzyki. I tak w kaplicy wystąpi debiutujący na festiwalowej estradzie założony w 1997 roku w Bazylei przez muzykolog i śpiewaczkę Agnieszkę Budzińską-Bennett - Ensemble Peregrina. Artystka, która w tym roku była nominowana do Paszportów "Polityki" zdecydowała się zaprezentować program Crux, na który złożą się XIII i XIV-wieczne utwory pochodzące z paryskich rękopisów szkoły Notre Dame.

* Niedziela Wielkanocna, godz. 20, Filharmonia Krakowska: odbędzie się recital Simone Kermes, lipskiej artystki, która jest laureatką pierwszej nagrody w konkursie im. Felixa Mendelssohna w Berlinie oraz nagrody w konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku. Artystka występowała już m.in. w Carnegie Hall, Sali Koncertowej im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Palau de la Musica w Barcelonie, wzbudzając aplauz publiczności. Dokonała też licznych rejestracji płytowych z różnorodnym repertuarem. Na program w Krakowie złożą się arie Haendla, które były dawniej przeznaczone dla śpiewaczki Franceski Cuzzoni. Wieczór dopełnią koncerty Haendla. Wykonawcą będzie Venice Baroque Orchestra.

* Poniedziałek Wielkanocny, godz. 20, Filharmonia Krakowska: na finał festiwalu organizatorzy zaplanowali arie i koncerty A. Vivaldiego. Gwiazdą będzie zaledwie 21-letnia rosyjska sopranistka Julia Lezhneva, którą okrzyknięto już nową Marią Callas i którą uważa się za następczynię słynnej Cecilii Bartoli. Artystka była już w Krakowie w ramach cyklu Opera Rara i podbiła krakowską publiczność. Śpiewaczce towarzyszyć będzie Ensemble Matheus, zespół, który także wykona koncerty Vivaldiego.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski