Mistrz kontrolował

Koszykarz Turowa Zgorzelec Chris Daniels walczy o piłkę z Patem Burke (z tyłu) z Asseco Prokomu Sopot. Fot. PAP/Adam Warżawa
W meczu na szczycie ekstraklasy koszykarzy między mistrzem Polski Asseco Prokomem Sopot a wicemistrzem Polski PGE Turowem Zgorzelec wielkich emocji nie było, bo gospodarze kontrolowali przebieg spotkania i wygrali 77-65.

EKSTRAKLASA KOSZYKARZY. Turów stracił trenera, traci punkty

Była to czwarta z rzędu porażka wicemistrza Polski, który szuka trenera po rozwiązaniu kontraktu z Saso Filipovskim zdyskwalifikowanym przez Polską Ligę Koszykówki na trzy miesiące. Zagranicznych liderów Prokomu przyćmił tym razem 22-letni Przemysław Zamojski, który uzyskał 15 punktów, miał 5 zbiórek i 3 asysty.
Passę pięciu wygranych z rzędu Bank Basketu Kwidzyn pod wodzą Andreja Urlepa przerwała Polpharma Starogard Gd., pokonując Basket w Kwidzynie. Gospodarze mieli dwa przestoje w grze - na początku pierwszej kwarty (gdy przegrywali 0-7) oraz na początku trzeciej kwarty (przegrywali w jej połowie 52-68). Polpharma dzięki zwycięstwu jest liderem tabeli PLK.
W jedynym niedzielnym spotkaniu, derbach Pomorza Środkowego, AZS Koszalin przegrał na własnym parkiecie z Kotwicą Kołobrzeg. Zawodnicy z Kołobrzegu ze zwycięstwa cieszyli się po raz szósty z rzędu. Koszykarze z Koszalina nie wygrali jeszcze spotkania w nowym roku. Kołobrzeżanie uzyskali przewagę już w pierwszej kwarcie, po 20 minutach prowadzili 47-36 i mimo pościgu gospodarzy w drugiej połowie nie dali sobie odebrać zwycięstwa. Na 6 sekund przed końcem, po rzucie za trzy punkty Portorykańczyka Javiera Mojicy, AZS przegrywał 80-84, ale Julien Mills dwoma rzutami wolnymi przypieczętował sukces Kotwicy.
Wyniki
Polonia Warszawa - Victoria Górnik Wałbrzych 76-70 (20-18, 20-10, 19-23, 17-19), Asseco Prokom Sopot - PGE Turów Zgorzelec 77-65 (17-17, 21-14, 22-13, 17-21), Sportino Inowrocław - Energa Czarni Słupsk 78-86 (21-23, 20-16, 23-30, 14-17), Sokołów Znicz Jarosław - PBG Basket Poznań 80-74 (23-18, 19-21, 22-22, 16-13), Bank BPS Basket Kwidzyn - Polpharma Starogard Gd. 88-96 (22-25, 26-29, 13-20, 27-22), AZS Koszalin - Kotwica Kołobrzeg 80-86 (13-16, 23-31, 22-20, 22-19).