Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz skrzypiec nadal inspiruje pokolenia

Wacław Krupiński
Zbigniew Seifert nagrywał z najwybitniejszymi jazzmanami
Zbigniew Seifert nagrywał z najwybitniejszymi jazzmanami fot. archiwum prywatne
Jazz. Dziesięcioro muzyków, w tym dwoje krakowian, weźmie udział w II Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Półfinały odbędą się w dniach 24-26 sierpnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Gala finałowa rozpocznie się 27 sierpnia o godz. 19 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Do II edycji konkursu napłynęło 59 zgłoszeń z 13 krajów; w półfinale znaleźli się: Mario Forte i Mathias Levy z Francji, Florian Willeitner i Stephan Braun z Niemiec, Florian Sighartner z Austrii, Apelles Carod Requesens z Hiszpanii (Katalończyk, w poprzednim konkursie dostał II nagrodę) oraz Dominika Rusinowska, Marcin Hałat (oboje z Krakowa), Mateusz Smoczyński i Krzysztof Lenczowski (on i Stephan Braun są wiolonczelistami). Konkurs, organizowany w cyklu dwuletnim, jest adresowany do skrzypków do lat 38. Czekają na nich nagrody w wysokości 10, 5 oraz 2 tysięcy euro.

Ocenią ich jurorzy: Mark Feldman - słynny nowojorski skrzypek, Janusz Stefański - perkusista niegdysiejszych zespołów Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta, wykładowca uczelni niemieckich, oraz Josh Grossman, dyrektor artystyczny Stowarzyszenia Toronto Downtown Jazz i Toronto Jazz Festival. Ponadto na laureatów czekają nagrody w postaci koncertów w Hamburgu (listopad) i w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (grudzień).

Z okazji tegorocznej edycji konkursu ukazała się pierwsza monografia Seiferta, autorstwa kierującej noszącą jego imię fundacją - Anety Norek-Skryckiej, z dołączoną płytą z dokonanymi przed 40 laty nagraniami (publikowanymi po raz pierwszy!) Seiferta i Richiego Beiracha, pianisty i kompozytora z USA, który grał na ostatniej płycie krakowianina - „Passion”. Do tego dochodzi pierwsze wydanie kompozycji tego twórcy „The music of Zbigniew Seifert. 18 pieces arranged by Mateusz Smoczyński”. Oba wydawnictwa ukazały się nakładem wspomnianej fundacji.

Podobnie jak podczas pierwszej edycji konkursu swojego laureata będzie mogła również wybrać publiczność. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem specjalnej platformy radiowej, gdzie z dowolnej części świata miłośnicy jazzu będą mogli śledzić wszystkie etapy konkursowych zmagań.

Na przesłuchania w Lusławicach (od godz. 19) - wstęp wolny. Bilety na galę finałową (obok laureatów wystąpi Konglomerat Big-Band) w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2 i Pawilon Wyspiańskiego).

Przypomnijmy. Zbigniew Seiferet, znakomity skrzypek, urodził się 7 czerwca przed 70 laty. Niestety, nowotwór przerwał jego życie przed 33. urodzinami; zmarł po operacjach płuc i wątroby na atak serca w szpitalu onkologicznym w amerykańskim Buffalo. Spoczął w marcu 1979 roku na cmentarzu Rakowickim w rodzinnym Krakowie.

Był jednym z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów. Zafascynowany muzyką swego mistrza Johna Coltrane’a za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec muzyki tego saksofonisty. Osią- gnął znacznie więcej: swymi kompozycjami i grą wszedł, mimo krótkiego życia, do czołówki światowego jazzu. Potwierdzeniem tego choćby płyta „Passion”, nagrana z takimi sławami, jak John Scofield, Jack DeJohnette, Eddie Gomez i Nana Vasconcelos.

Więcej: seifertcompetition. com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski