Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzejowice pamiętają o ks. Jerzym

Redakcja
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
ROZMOWA z ks. FILIPEM BADURSKIM, wikarym w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach, o ks. Jerzym Popiełuszce, który zostanie beatyfikowany w niedzielę w Warszawie.

Fot. Anna Kaczmarz

Kto zaprosił ks. Jerzego Popiełuszkę do Nowej Huty?

- W 1983 r. ks. Jerzy dowiedział się o działalności ks. Kazimierza Jancarza w Mistrzejowicach. Była ona podobna do tego, co sam robił w Warszawie, czyli polegała na tworzeniu środowiska opozycyjnego, kontaktach z osobami prześladowanymi przez władze komunistyczne i ich rodzinami. Z tej przyczyny ks. Popiełuszko jadąc w 1984 r. do Zakopanego wstąpił do Mistrzejowic i spotkał się z ks. Jancarzem.

- Ile razy gościł w Mistrzejowicach?

- Wiemy o dwóch wizytach. Obie miały miejsce w 1984 roku, ostatnia w sierpniu. Ks. Kazimierz Jancarz zapraszał go na msze św. odprawiane w intencji ojczyzny, które odbywały się w każdy czwartek. Wizytę z 30 sierpnia 1984 roku mamy udokumentowaną na fotografiach. Także kazanie ks. Jerzego zostało nagrane przez niezależną telewizję.

- Czy wizyty w Nowej Hucie były zachowywane w tajemnicy?

- Raczej tak. Nie były zapowiadane i odbywały się jak prywatne wizyty, bez rozgłosu. Mimo to ks. Jerzy był zawsze witany przez wiernych i bardzo owacyjnie.

- Kazania ks. Popiełuszki dodawały siły i przynosiły nadzieję?

- Bardzo często przewijał się w nich wątek walki o prawdę, którą odnosił do nauki Jezusa i Kościoła. Ks. Jerzy podkreślał wagę sprawiedliwości, poszanowania godności i człowieka. Nie czytał z kartki, wygłaszał kazania "na żywo", mówił spokojnym i wyważonym głosem.

- Czy w parafii są jakieś pamiątki po ks. Popiełuszce?

- Mamy ornat, w którym odprawiał msze święte i traktujemy go jak naszą swoistą relikwię. Oprócz tego przechowujemy fotografie i nagranie z kazaniem. Jest także obraz olejny z wizerunkiem księdza.

- Czy pamięć o ks. Jerzym jest nadal żywa w Mistrzejowicach?

- W naszej parafii działa bardzo prężnie Duszpasterstwo Ludzi Pracy, zapoczątkowane jeszcze przez ks. Jancarza i podobne do tego, które ks. Popiełuszko założył w Warszawie. Podtrzymujemy tradycję mszy św. za ojczyznę w pierwsze czwartki miesiąca. Każdego roku obchodzimy rocznicę śmierci ks. Jerzego. Raz nawet udało się nam zaprosić na uroczystość jego mamę, a na 25. rocznicę duszpasterstwo ufundowało statuetkę z wizerunkiem ks. Jancarza i ks. Popiełuszki. W najbliższą niedzielę grupa osób pojedzie na beatyfikację do Warszawy. Wierni będą się także modlić w jego intencji na każdej mszy świętej w parafii.

Rozmawiała: Paulina Polak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski