Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Skawiny w Ratownictwie Przedmedycznym [ZDJĘCIA]

Ewa Tyrpa
Skawina. Wiedzą jak opatrzyć rękę po ucięciu palca, jak zaopiekować się tonącym wędkarzem, ciężarną kobietą, która zasłabła prowadząc samochód, niemowlakiem tracącym oddech z powodu alergii i opatrzyć osobę poparzoną w trakcie grillowania.

W takich zdarzeniach pomocy udzielali w Parku Miejskim gimnazjaliści z gminy Skawina i Mogilany. Mistrzostwa Skawiny w Ratownictwie Przedmedycznym trzeci raz zorganizowało Pogotowie Ratunkowe im. S. Greinera przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3.

W pięciu scenkach wszystkie (10) drużyny sprawdzały swoje umiejętności. Ratownicy generalnie chwalili uczestników zawodów i omawiali z nimi błędy jakie popełnili. Np. przed przystąpieniem do akcji niektórzy zapominali o założeniu jednorazowych rękawiczek. Ważne by zebrać jak najwięcej informacji o ofierze zdarzenia, np. o zażywanych lekach. Chodzi też o to by od razu takie dane przekazać ratownikom z pogotowia.

W scence z niemowlakiem, ratownik Łukasz Mastalski podkreślał, że grupa z Zespołu Szkół Katolickich nieźle poradziła sobie z ratowaniem dziecka, który zaczął się dusić. Od ojca dowiedzieli się, że dziecko jest uczulone na pyłki.

Marta Godzik i Grzegorz Godzik chwalili grupę, która zajęła się ratowaniem tonącego wędkarza. Łódka z której wędkował, wywróciła się i mężczyzna wpadł do wody. Pozorantem był Konrad Baltaza z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niektórzy nie zdjęli z niego mokrego ubrania, nie okryli go kocem i folią. Ale większość zawodników wiedziała jak zaopiekować się nim. Wezwali pogotowie, straż oraz policję. Przy scence z obciętym siekierą palcem wszyscy pamiętali o wezwaniu pogotowia. – Mieli natomiast problem co zrobić z obciętym palcem i jak zabezpieczyć rękę w rękawiczce – mówi ratownik Wojciech Jakimiuk, podkreślając, że uczniowie chcą się uczyć i poznać metody pomocy ofiarom różnych przypadków.

– Wszystkie scenki przygotowaliśmy na podstawie zdarzeń do jakich jeżdżą ratownicy. Bardzo ważne są pierwsze minuty. Na przykład przy zatrzymaniu krążenia, więc rozpoczęcie akcji przed przyjazdem pogotowia może człowiekowi uratować życie, bo za pięć minut może być za późno – mówi Michał Rokosz, koordynator zawodów. On jak inni ratownicy podkreślają ich edukacyjny charakter zawodów. W trakcie scenek uczniowie uczą się praktycznych działań. Potwierdzają to też sami uczestnicy, którzy zawody rozpoczęli od części z wiedzy teoretycznej. Np. zdaniem członków jednej z drużyn z SP3: Sandry Boroń, Magdaleny Majder, Małgorzaty Przybyły, Michała Warchoła, tegoroczny test był trudniejszy, od zeszłorocznego. Potwierdza to Michał Rokosz. – W zeszłym roku sprawdzian nie sprawił im trudności, więc trochę podnieśliśmy porzeczkę – mówi ratownik.

Młodzież też przyznaje, że zawody i udział w zajęciach z ratownictwa, bardzo się im przydają i nie zastanawialiby się nawet chwili, gdyby trzeba było komuś pomóc. Takie doświadczenie miała Sandra Boroń, gdy podczas zawodów strażackich zasłabł jeden z kolegów. Ludzie wokół spanikowali, a Sandra bez chwili wahania przywróciła mu właściwy oddech.
- Test dla nas nie był bardzo trudny, ale mieliśmy kłopot z opisaniem zasady 3 x 15 przy oparzeniach. Teraz już wiemy, że przez 15 minut trzeba chłodzić to miejsce wodą o temperaturze 15 stopni w odległości 15 centymetrów od niego – mówią zwycięzcy zawodów z SP w Radziszowie.

Jednej z drużyn z SP3 w składzie: Dominik Mazur, Paulina Skrzyńska, Amalia Zajda, testy poszły nieźle. Opisują błędy jakie popełnili podczas scenki, w której mieli za zadanie opatrzyć osobę poparzoną podczas pikniku. Nie zdjęli z rąk zegarków, nie sprawdzili czy znajdują się w bezpiecznym otoczeniu. Do Parku Miejskiego przyszli też młodsi uczniowie z tej SP, by im kibicować swoim reprezentantom.

- W scence pomocy ciężarnej kobiecie, która zasłabła w aucie, zapomniałyśmy o założeniu rękawiczek i nie wszystkie informacje przekazałyśmy dzwoniąc po numer 112 – przyznają zdobywczynie III miejsca, reprezentantki SP6. Ratowniczka Anna Szemraj mówi, że grupa z SP w Gaju przeprowadziła właściwy wywiad. Pytali kobietę w którym jest miesiącu ciąży, o zażywane leki, co jadła.

Zwycięzcy zawodów:
I m. - SP Radziszów: Jakub Fryciarz, Jan Kaczmarczyk, Karol Klimończyk, Mateusz Wojtasz
II m. - SP3: Patrycja Kyc, Karolina Moskała, Katarzyna Moskała, Edyta Ślęzak.
III m. – SP6: Klaudia Frasik, Emilia Visentyni, Angelika Zemła.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski