Mistrzostwa świata tylko dla najlepszych

(ART)
Maciej Hołub (AZS AGH)
Maciej Hołub (AZS AGH) Fot. Andrzej Wiśniewski
Pływanie. Zawody Grand Prix Polski w Poznaniu dla pływaków były równocześnie kwalifikacjami na mistrzostwa świata na krótkim basenie, które odbędą się 6-11 grudnia w Windsorze (Kanada). Minimum wypełniło trzech zawodników, a Małopolskę reprezentować będzie Wojciech Wojdak.

Zawodnik Unii Oświęcim normę wykonał na 400 metrów (3.38,01 min) i 1500 m (14.26,94). Wygrał te konkurencje, podobnie jak klasyfikację na najlepszego pływaka imprezy. Ponadto przepustki uzyskali Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa, 100 i 200 m grzbietowym) oraz Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice, 50 m grzbietowym).

- Minimum było ustalone na bardzo wysokim poziomie - ósmego czasu z poprzednich mistrzostw świata. Wypełnić je mogli naprawdę tylko najlepsi, jak Wojdak czy Kawęcki. Do kadry nie dostała się przecież świetna sprinterka Aleksandra Urbańczyk - komentuje Kazimierz Woźnicki, trener AZS AGH Kraków i prezes Małopolskiego OZP. - Z pozostałych zawodników z naszego regionu szans na kwalifikację nie miał praktycznie nikt. Pływacy wiedzieli o tym i nie nastawiali się specjalnie na te zawody. Dla nas najważniejsze będą zimowe mistrzostwa Polski, w grudniu w Olsztynie, które są kwalifikacją do kadry. Na nich forma __ma być najwyższa.

Niemniej w Poznaniu krakowianie znaleźli się w czołówce kilku konkurencji. W klasyfikacji na najlepszego zawodnika w stylu klasycznym 3. miejsce zajął Maciej Hołub (AZS AGH). Wygrał w kategorii open na 50 m (27,42 s, minimum na MŚ wynosiło 26,18), na 100 m był 4. (do podium zabrakło tylko 0,01 s).

Z reprezentantów akademickiego klubu na medalowych pozycjach w Poznaniu byli też Anna Kawecka - 3. na 100 m stylem dowolnym (56,20, zwyciężczyni Aleksandra Urbańczyk z AZS UŁ PŁ Łódź miała czas 53,89) i Anna Kozłowska - 3. na 100 m motylkowym (1.02,68). Z kolei Krystian Bałabuch był 5. na 100 i 200 m zmiennym (zajął też 4. lokatę rankingu tego stylu), a Mateusz Ungeheuer 5. na 100 m grzbietowym. Z pływaków AZS AGH wśród 16-latków błysnął Piotr Kurleto, m.in. zwyciężając na 100 m zmiennym.

Reprezentanci UKS SMS Galicja Kraków z dobrej strony pokazali się w rywalizacji 15-latków. Marcin Goraj wygrał punktację na najlepszego pływaka (m.in. miał najlepszy czas na 100 i 200 m). Laura Pogorzelska okazała się w swej kategorii 1. na 200 m grzbietowym, a na 100 m była 2. (i 5. w open).