Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie karate trenowali w Krakowie [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Archiwum Krakowskiego Klubu Kyokushin
Około 230 osób wzięło udział w 41. Wschodnioeuropejskim Obozie Letnim Karate Kyokushuin, który przez cztery dni odbywał się na obiektach AWF w Krakowie.

Uczestniczyli w nim głównie instruktorzy i posiadacze czarnych pasów – z Polski, Niemiec, Czech, Węgier, Ukrainy, Rosji i Mołdawii. Krakowskie kluby reprezentowało około 20 osób.

Program obozu przygotował prezes Krakowskiego Klubu Kyokushin, zarazem sekretarz generalny Światowej i Europejskiej Organizacji Kyokushin, Andrzej Drewniak (8. dan).

Zajęcia prowadzili prezydent Europejskiej Federacji Kyokushin, Hiszpan Antonio Pinero (8. dan) i szef Japońskiej Organizacji Kyokushin, Noriyuki Tanaka (6. dan), któremu towarzyszyli żona Swietłana (ma brązowy pas) oraz synowie Jurij i Ken (posiadają zielone pasy). Ci ostatni brali udział w demonstrowaniu ćwiczeń.

– Zwracali oni uwagę m.in. na podstawowe techniki, naukę i stosowanie kominacji, które mogą się zdarzyć w walce, oraz interpretację kata – mówi shihan Drewniak.

Japończyk omawiał ćwiczenia i wydawał komendy w ojczystym jęzku, jego żona tłumaczyła to na rosyjski, a jeden z ćwiczących na polski.

- Pinero prowadził około 60 procent zajęć. Tanaka mówił w sposób bardzo dynamiczny. Stosował taką mimikę i tembr głosu - samurajski - że ćwiczący szybko "łapali" sens jego wypowiedzi - podkresla shihan Drewniak.

Podczas obozu 45 kierowników ośrodków (połowa krajpwego stanu) omawiało przygotowania do mistrzostw świata, które odbędą się 3 listopada w Tokio - po raz pierwszy organizowane one będą nie przez Japończyków. Kluby zgłosiły 15 zawodników do występu w stolicy Japonii, tymczasem Polski Związek Karate zapewni wyjazd tylko 5 zawodnikom. A na dwudniowy obóz do Mitsumine, połączony z treningiem pod... 10-metrowym wodospadem i w bardzo zimnej wodzie wybiera się aż 32 naszych karateków.

Dużo czasu podczas zebrania poświęcono sprawom bezpieczeństwa na treningach i zawodach. To pokłosie dwóch wypadków, do jakich doszło ostatnio (w muaythai o 4 lata starszy od swego rywala zawodnik znokautował go kopnięciem na głowę). Interweniował w tej sprawie rzecznik praw dziecka. Związki sportów walki mają bezwzględnie przestrzegać przepisów dotyczących m.in. wieku, w którym można uczestniczyć w walkach i obowiązkowych badań lekarskich.

Podczas obozu odbyły się też egzaminy na stopnie mistrzowskie (zdało je 49 osób). Na 2. dan zdali m.in. krakowianie Michał Werner i Waldemar Wiszyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski