Mistrzowie światła

Mistrzowie światła

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

(INF. WŁ.) Zapowiadana przez nas wystawa "Mistrzowie światła. Impresjonizm kalifornijski 1890-1930" dotarła do Krakowa. Wczoraj w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Rynku Głównym 25 odbył się jej przedpremierowy pokaz, którego gospodarzami byli James Irvine Swinden, wiceprezydent The Irvine Museum w Kalifornii, i Jean Stern, dyrektor tego muzeum, oraz Jacek Purchla, dyrektor MCK.

Z Kalifornii przez Paryż do Krakowa

   Ponad połowa z 58 eksponowanych obrazów pochodzi ze zbiorów The Irvine Museum usytuowanego w Irvine, jednym z najmłodszych i najnowocześniejszych miast aglomeracji Los Angeles. Pozostałe zostały wypożyczone z 16 kolekcji prywatnych. W sumie stanowią wybór z dorobku artystów tworzących w Kalifornii w latach 1890-1930. Byli wśród nich Amerykanie z urodzenia i nowi obywatele Ameryki. Niemal każdy z nich, bez względu na miejsce urodzenia, studiował lub przez czas jakiś mieszkał i tworzył w Europie, a Europa dla malarza w owych czasach to był przede wszystkim Paryż.
   Scenariusz wystawy, określony przez Jamesa Irvine’a Swindena jako nowatorski, przygotowany został przez Monikę Rydiger. Ekspozycja podzielona na sześć części odwołuje się do tytułowego zagadnienia światła. Czysta, klarowna (i dobrze oświetlona!), ułatwia prześledzenie myślenia o impresjonizmie za oceanem, w świetle i kolorycie Kalifornii.
   Wystawa, której oficjalne otwarcie nastąpi dziś w południe, przyjechała do nas z Paryża. Trzecią europejską metropolią, gdzie zostanie pokazana, będzie Madryt. W Krakowie, jedynym polskim mieście, w którym można wystawę oglądać, pozostanie ona do maja. Towarzyszyć jej będą wykłady, z których pierwszy, "U źródeł kalifornijskiego impresjonizmu", wygłosi dziś o godz. 17 Jean Stern. Na jutro (też na godz. 17) zaplanowano projekcję filmów o impresjonizmie kalifornijskim. Spotkania i projekcje towarzyszące wystawie odbywają się w sali "Pod Kruki" MCK. (AN)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo