Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzyni dla najmłodszych

Łukasz Bobek
Małgorzata Tlałka-Długosz (w zielonej koszulce) i Marta Zborowska (w białej koszulce) uważają, że zajęcia dla dzieci to także spora satysfakcja dla trenerów. Tym bardziej gdy dzieciaki się z nim zżyły
Małgorzata Tlałka-Długosz (w zielonej koszulce) i Marta Zborowska (w białej koszulce) uważają, że zajęcia dla dzieci to także spora satysfakcja dla trenerów. Tym bardziej gdy dzieciaki się z nim zżyły Łukasz Bobek
Zakopane. Jedna z najlepszych narciarek alpejskich ma nową misję: zarazić sportem niepełnosprawnych. Małgorzata Tlałka-Długosz zrobiła to, czego pod Giewontem brakowało - mówią rodzice dzieci. Co bardzo ważne - za udział w zajęciach nie trzeba płacić

Zajęcia na stoku narciarskim, na biegówkach czy zajęcia na sali gimnastycznej. A latem gra w tenisa, siatkówkę i inne gry. Do tego wycieczki. Zajęcia jak wiele innych organizowanych przez szkoły czy kluby sportowe. Wyjątkiem jest to, że biorą w nich udział dzieci, a także osoby starsze, niepełnosprawne, ale i te zdrowe.

Fundacja Handicap Zakopane jako pierwsza organizacja zajęła się przygotowywaniem zajęć sportowych i rekreacyjnych dla niepełnosprawnych. Choć działa od pół roku, codziennie na spotkania z trenerami przychodzi po kilkanaście osób.

Była mistrzyni z nowym powołaniem
Fundacja jest o tyle wyjątkowa, że prowadzi ją jedna z najlepszych narciarek alpejskich w historii polskiego sportu - Małgorzata Tlałka-Długosz, 9-krotna mistrzyni Polski w slalomie, ongiś zaliczana do światowej czołówki alpejczyków.

- Gdy zakończyłam karierę, byłam zapraszana na różne imprezy. M.in. trafiłam na zawody Stowarzyszenia Olimpiady Specjalnej. Na takiej imprezie dwa lata temu defilowały reprezentacje poszczególnych województw. O dziwo brakowało tam jedynie reprezentacji Małopolski. Zrobiło mi się przykro - mówi pani Małgorzata. - Okazało się, że na naszym terenie nikt nie działał sportowo z osobami niepełnosprawnymi. A że dzieci mam już odchowane, na studiach, uznałam, że warto pomóc takim osobom.

Idea fundacji zrodziła się 27 kwietnia 2014 r. - w dzień kanonizacji Jana Pawła II. Fundacja oficjalnie ruszyła 30 lipca. Pani Małgosi w zajęciach pomagają Marta Zborowska i Szymon Kraciuk.

Gdy tylko pocztą pantoflową rozeszła się informacja o zajęciach dla niepełnosprawnych, szybko znaleźli się chętni, by wysłać tam swoje dzieci. - Obecnie mamy 28 dzieci, ale także ok. 10 dorosłych. Są z nami nie tylko niepełnosprawni, ale i dzieci zdrowe. To ma być forma terapii dla niepełnosprawnych, ale także integracja z osobami pełnosprawnymi - mówi Tlałka-Długosz.

Rodzice zachwyceni
- Takich zajęć brakowało. Do tej pory nie było szans na taką rekreację i integrację naszych dzieci - mówi Magdalena Martyniak, mama 5-letniej Marysi z zespołem Downa. - Dzieci się świetnie tutaj bawią, współzawodniczą. Moja córka bardzo mocno zżyła się z trenerami, z panią Małgosią. Traktuje to jako spotkanie rodzinne z ciocią i wujkiem - mówi.

- Ja nawet od lekarza usłyszałam, że uczestnictwo w treningach daje mojej córce duże postępy. Zaczęła skakać na dwóch nogach, stanęła na nartach i już prawie samodzielnie zjechała ze stoku. To superrobota, choć widać, że jest z nimi sporo pracy - mówi Agnieszka Stankiewicz, mama 7-letniej Kariny, która urodziła się z opóźnieniem psychoruchowym i zespołem genetycznym.

Choć fundacja działa zaledwie od kilku miesięcy, wygrała wsparcie finansowe z urzędu miasta w ramach budżetu obywatelskiego w 2014 roku (w sumie 120 tys. zł), a ostatnio - organizując maraton narciarski - udało się dla dzieci zebrać ponad 55 tys. zł. Dzięki temu rodzice nie muszą płacić za zajęcia.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w zajęciach, może się skontaktować z panią Małgorzatą telefonicznie (nr tel. 601 993 443) lub odwiedzić stronę fundacji www.handicap-zakopane.pl.

Kim jest mistrzyni
Małgorzata Tlałka-Długosz, ur. 27 kwietnia 1963 w Zakopanem - narciarka alpejska i trenerka. Startowała w barwach Polski i Francji (od 1986 r.), zaliczana była do światowej czołówki. 9-krotna mistrzyni Polski w slalomie, slalomie gigancie, supergigancie i kombinacji. 2-krotna mistrzyni Francji. Brała udział w mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich. W Sarajewie w 1984 roku zajęła 6. miejsce w slalomie specjalnym, a w Calgary w 1988 wywalczyła 19. miejsce w slalomie gigancie (dla Francji). Ma męża i trójkę dzieci. Jej hobby jest... sport.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski