MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mitoraj umuzealniony

Jolanta Antecka
Igor Mitoraj uprawiał nie tylko rzeźbę, ale też m.in. rysunek
Igor Mitoraj uprawiał nie tylko rzeźbę, ale też m.in. rysunek Fot. Piotr Kędzierski/archiwum
Muzealnictwo. Władze miasta Pietrasanta w Toskanii chcą stworzyć pierwsze na świecie muzeum Igora Mitoraja. Rzeźbiarz zamieszkał tam po wyprowadzce z Krakowa.

Igor Mitoraj, światowej sławy polski artysta, od lat osiemdziesiątych mieszkał i tworzył w Pietrasanta - toskańskim mieście położonym nieopodal najsławniejszych złóż marmuru, słynących z pracowni odlewniczych, których kunszt docenił już Michał Anioł. Tutaj też, jesienią 2014 roku, Włochy złożyły ostatni hołd twórcy „Ikarów” i „Ikarii”.

Mitoraj wybrał Włochy, bo - jak powiedział w wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Polskiemu” podczas swojej krakowskiej wystawy: - Włosi kochają artystów; bezwarunkowo i bezinteresownie.

W Pietrasanta odbyła się, wiosną i latem ubiegłego roku, pierwsza pośmiertna wystawa Igora Mitoraja. Rzeźby artysty - te, które pamiętamy z jego polskiej wystawy i te, które powstały później - wypełniły miasto; zabytkowe wnętrza, place, ulice.

Gdy wystawa dobiegła końca, w kręgach władz miasta zrodziła się koncepcja stworzenia muzeum artysty. Na jej materializację trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać.

Muzeum raczej nie powstanie w domu artysty, który pozostaje prywatną własnością. Wymogów muzealnych nie spełnia też - z racji swojej funkcji - pracownia.

Tym bardziej, że Mitoraj - choć znany jest przede wszystkim jako rzeźbiarz - uprawiał również rysunek, grafikę, ma w dorobku realizacje scenograficzne dla prestiżowych scen operowych - żeby poprzestać na głównych dokonaniach twórcy o dużym talencie i wyobraźni, ale również bardzo pracowitego. Muzeum to, z natury rzeczy, próba ogarnięcia wszystkich dziedzin.

Polscy turyści, których sporo odwiedziło Pietrasanta w czasie trwania wystawy, nie powinni traktować domu i pracowni Mitoraja jako miejsc zwiedzania. Spotkają natomiast - podobnie jak w latach ubiegłych - ślad twórcy w przestrzeni publicznej miasta, m.in. „Centaura” pamiętanego z krakowskiej ekspozycji w Rynku Głównym (stał w pobliżu kościoła św. Wojciecha), a w sali obrad urzędu miasta Pietrasanta monumentalną dekorację malarską autorstwa Mitoraja.

Dzieła rzeźbiarza znajdziemy również w wielu miastach włoskich, europejskich, amerykańskich, w metropoliach azjatyckich. Był jedynym polskim rzeźbiarzem XX wieku, który pozostawił tak znaczny i czytelny ślad na świecie.

***

Igor Mitoraj

Polski rzeźbiarz, tworzący poza granicami kraju (Francja, Włochy): w 1963 roku rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora. W Paryżu otrzymał propozycję przygotowania wystawy dla galerii ArtCurial, prowadzonej przez bratanka ówczesnego prezydenta Francji, Francoisa Mitteranda. By przygotować prace do tej wystawy, Mitoraj wyjechał na rok do centrum artystycznych odlewni w Pietrasanta. Tam powstały pierwsze brązy Mitoraja oraz monumentalne rzeźby z białego marmuru z pobliskiej Carrary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski