Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodość mamy we krwi

Redakcja
Fot. THETA
Fot. THETA
Zgodnie z dzisiejszą wiedzą najbezpieczniejszy dla pacjenta jest materiał w stu procentach biokompatybilny, zgodny genetycznie z własnymi tkankami człowieka, czyli po prostu własne tkanki. Takim materiałem jest osocze bogatopłytkowe PRP (plateletrichplasma). Po pobraniu krwi od pacjenta i krótkiej jej obróbce, uzyskuje się frakcję bogatą w płytki, którą dla celów kosmetycznych wprowadza się do skóry metodą mezoterapii lub śródskórnie.

Fot. THETA

W medycynie estetycznej
metoda obecna jest od trzech lat. Głównie w Europie w krajach takich jak Francja, Włochy, Wielka Brytania - oraz w Japonii. W Polsce wykorzystywanie osocza bogatopłytkowego do celów kosmetycznych to nowość, obecna na rynku od kilku zaledwie miesięcy. Uważa się, że jest to prawdziwie rewolucyjny trend w medycynie estetycznej, najbardziej efektywny sposób w walce z efektami starzenia się. PRP określa się czasem jako "osobisty eliksier młodości" neutralizuje bowiem wolne rodniki i pobudza naturalną syntezę fibroblastów odpowiadających za produkcję i regenerację kolagenu w skórze. Wysoka efektywność tej metody spowodowana jest oddziaływaniem czynników wzrostu. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu pobudzają bowiem komórki skóry do odbudowy, dzięki czemu odzyskuje ona młodzieńczą witalność staje się gładsza, bardziej elastyczna, widocznie młodsza.
Pod koniec lat 90. ub. wieku zaczęto wykorzystywać biologiczny potencjał płytek krwi m.in. w chirurgii plastycznej, ortopedii, kardiologii, okulistyce i stomatologii. Koncentrat wspomaga gojenie się ran i regenerację kości; standardowo stosuje się go m.in. w leczeniu chorób narządu ruchu, w opóźnieniach zrostu kostnego.
Ponieważ koncentrat uzyskuje się z własnej krwi pacjenta, ryzyko reakcji immunologicznej zostało praktycznie wykluczone. Eliminuje to także zagrożenie zakażeniem chorobami przenoszonym przez krew, takimi jak AIDS, wirusowe zapalenie wątroby i inne.
Pierwszym etapem
przygotowania osocza bogatopłytkowego jest pobranie krwi do probówek - zestaw do pobrania krwi jest zawsze sterylny i pozwala uzyskać od 4 do 12 ml PRP. Probówki umieszcza się następnie w specjalnej wirówce i w ciągu pięciu minut erytrocyty i leukocyty oddzielają się od osocza zawierającego płytki.
Teraz lekarz lub wykwalifikowana pielęgniarka odciąga osocze za pomocą igły do nowych probówek i poddaje kolejnemu wirowaniu. Osocze jest zagęszczane 2 - 4krotnie. Do probówek, tuż przed wykonaniem zabiegu, należy dodać specjalny odczynnik, który uwalnia jony wapnia i aktywuje płytki krwi do produkcji czynników wzrostu. Od momentu pobrania krwi do wstrzyknięcia pacjentowi koncentratu mija zwykle 30 - 40 minut.
PRP można podawać na różne sposoby, a efekt jest spektakularny. Zabiegi występują w trzech wersjach, tzn. osocze może mieć trzy procedury przygotowania i podania, w zależności od tego, jakie są cele terapeutyczne: mezoterapia, wypełnienie lub maska. Gotowy produkt wstrzykuje się pacjentowi na zasadzie klasycznej mezoterapii, bądź liniowo wzdłuż fałdu i zmarszczki albo podaje w formie maski.
Zalecane są 2 - 4 zabiegi mezoterapii (600 do 900 zł za zabieg) co 2 tygodnie, potem raz, dwa razy w roku. Do wypełnienia zmarszczek, bruzd (1100 - 1800 zł) potrzeba dwóch zabiegów w odstępach 3tygodniowych. Maska nakładana na skórę (ok. 500 zł) przyspiesza proces gojenia i jest polecana po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, silnych peelingach lub laseroterapii. Generalnie
osocze bogatopłytkowe
można stosować profilaktycznie oraz w naprawie skutków starzenia się skóry. Przeznaczone jest głównie dla pacjentów, których skóra wymaga odnowy oraz takich, którzy poszukują produktów naturalnych lub są uczuleni na inne materiały. Zabiegi przywracają skórze młodość i witalność, poprawiają jej gęstość i napięcie, odżywiają i regenerują, a także poprawiają fakturę skóry i jej koloryt. Podstawowe wskazania to przede wszystkim poprawa wyglądu takich miejsc, jak: policzki, fałdy nosowowargowe, okolice oczu (kurze łapki, cienie), powieki, usta, podbródek, czoło, fałdy na szyi i karku, dekolt, dłonie, wypełnianie blizn po trądziku.
Jak przy każdym zabiegu z użyciem igieł możliwe są powikłania, takie jak urazy nerwów, krwiaki, siniaki, zaczerwienienia, zakażenia. Personel dokonujący zabiegów musi być więc odpowiednio przeszkolony i zwykły gabinet kosmetyczny nie jest przygotowany do ich przeprowadzania - krew jest zawsze pożywką dla bakterii i pobieranie jej w nieodpowiedni sposób wiąże się z ryzykiem zakażenia. Konieczne jest osobne, sterylne pomieszczenie, odpowiedni sprzęt, bowiem tylko w takich warunkach zabieg będzie bezpieczny. Przeciwwskazaniami do wykonywania PRP są: różnego rodzaju dysfunkcje płytek oraz choroby krwi, ostre i przewlekłe zakażenia, schorzenia wątroby, nowotwory, ciąża i laktacja, leczenie przeciwzakrzepowe, w tym zażywanie aspiryny.
DOROTA DEJMEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski