Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młody opat na czele benedyktynów z Tyńca

Adam Wojnar, współpraca (MP)
Ojciec dr Szymon Hiżycki
Ojciec dr Szymon Hiżycki FOT. ADAM WOJNAR
O tym się mówi. 35-letni ojciec Szymon Hiżycki w sobotę, podczas uroczystej benedykcji, dostał mitrę oraz oznaki władzy: pastorał i pierścień. Będzie kierował opactwem przez osiem lat.

To najmłodszy opat w historii powojennego Tyńca. 74. przełożony benedyktyńskiego opac­twa jest doktorem teologii, specjalistą z zakresu starożytnego monastycyzmu.

Ojciec dr Szymon Hiżycki OSB dotychczas w klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynie­c­kiego.

Nowy opat, rodem z Rabki, w klasztorze jest od 16 lat, wiele z nich spędził jednak za granicą w USA, Belgii i Francji. Studiował teologię oraz filologię klasyczną. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów oraz jest autorem licznych artykułów na portalu „PS-PO”.

Licząca 37 braci benedyktyńska wspólnota w Tyńcu wybrała nowego przełożonego 23 stycznia tego roku. Pełnię władzy opat elekt przejął 21 marca podczas mszy św. według starego rytuału – benedykcji, która sięga VI w.Obrzędowi przewodniczy ordynariusz diecezji, w której znajduje się klasztor.

Kard. Stanisław Dziwisz po homilii zadał opatowi elektowi mnóstwo pytań, m.in. o to, czy chce wypełniać pilnie Regułę św. Benedykta, swoim przykładem prowadzić braci do Boga, oraz na końcu czy okazywać posłuszeństwo Kościołowi świętemu.

Podczas Litanii do Wszystkich Świętych opat elekt leżał krzyżem na podłodze świątyni. Po niej kardynał odmówił modlitwę błogosławieństwa, włożył na palec o. Hiżyckiemu pierścień – symbol wierności wspólnocie, mitrę oraz wręczył mu pastorał.

Jakie plany ma nowy opat? – Chcemy wyjść do ludzi, którzy szukają Boga – mówi o. Hi­życki. – Przekonać, że każdy ma swoją pustynię, swoją słabość – mówi o. Hiżycki, który obronił doktorat ze starożytnego monastycyzmu egipskiego. Podczas rekolekcji prowadzący będą przybliżać naukę ojców pustyni wszystkim chętnym. I uczyć tego co oni: jak walczyć z gniewem, jak stawić czoło złu, które nosimy w sobie, jak być łagodnym (bo do tego trzeba wielkiej siły).

Kolejny punkt to rekolekcje „pustynia w mieście”. Każdy chętny będzie mógł przyjechać do Tyńca w czwartek wieczorem i w kompletnym milczeniu pobyć tam do niedzieli wieczór. Latem planowane są rekolekcje dla ludzi, którzy nie spowiadali się np. od 20 lat, a chcieliby zacząć na nowo (rekolekcje z medalikiem św. Benedykta).

Będzie też wystawa o dziejach monastycyzmu na pustyni, m.in. w Egipcie, i obchody 100-lecia urodzin mnicha Tomasza Mertona – działacza ruchu pacyfistycznego, znawcy literatury (korespondował z Miłoszem).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski