Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi będą decydować

K. Ponikowska, A. Calik
Młodzieżowa Rada w Oświęcimiu działa prężnie od 2014 roku
Młodzieżowa Rada w Oświęcimiu działa prężnie od 2014 roku Fot. Bogusław Kwiecień
Małopolska Zachodnia. W Olkuszu powstanie Młodzieżowa Rada Miejska. Będzie zabierać głos w ważnych dla najmłodszych mieszkańców sprawach. Młodzieżowe rady istnieją już w Oświęcimiu i Kętach. Oświęcimska ma nawet własny budżet

Z inicjatywy I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu podjęto dyskusję w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej. Pomysł, który poparli burmistrz i rada miejska, zostanie przegłosowany na najbliższej sesji.

Młodzi mieszkańcy Olkusza mają nadzieję, że wreszcie będą mieć realny wpływ na to, co się dzieje w ich mieście.

- W końcu ktoś zauważył, że chcemy aktywnie uczestniczyć w życiu Olkusza i mieć wpływ na decyzje podejmowane do tej pory w naszym imieniu - mówi Konrad Mosór, uczeń Gimnazjum nr 2. - Będąc w radzie mogłabym decydować z innymi o szybszym rozwoju miasta - dodaje Aleksandra Sroka, licealistka "dwójki". W radzie znajdą się reprezentacje uczniów gimnazjów i liceów.

Ich zadaniem będzie opiniowanie uchwał "dorosłej rady" dotyczących spraw młodzieży, podejmowanie samodzielnych uchwał, a także inicjowanie działań społecznych, kulturalnych, edukacyjnych, sportowych itp.

Jak zapewniają radni miejscy, statut Młodzieżowej Rady Miejskiej jest już wstępnie opracowany. Jednak decyzję o powstaniu tego organu podejmą radni na najbliższej sesji.

Wojciech Panek w imieniu Klubu Prawo i Sprawiedliwość i Niezależnych zapewnia, że pomysł może liczyć na pełne poparcie z jego strony.

Jeśli wszystko odbyłoby się zgodnie z planem, wybory do pierwszej MRM, na dwuletnią kadencję, mogłyby się odbyć we wrześniu tego roku.

Młodzieżowe Rady Miejskie funkcjonują już między innymi w Oświęcimiu i Kętach. W Oświęcimiu została powołana pod koniec ubiegłego roku. Zasiadają w niej uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Rada liczy 21 radnych. Ma swój budżet - 30 tys. zł i decyduje w imieniu szkolnej społeczności, na co te fundusze przeznaczyć. - Rada młodzieży dysponuje też herbem, barwami miasta i pieczęcią - mówi Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego urzędu.

Rada uruchomiła m.in. projekt kino dla młodych "Za piątaka". Z dopłaty do biletu na seans w "Naszym kinie" w Oświęcimskim Centrum Kultury mogą skorzystać uczniowie klas starszych szkół podstawowych oraz gimnazjaliści. Karnety rozprowadzane są przez młodych radnych w szkołach.

Na pierwszej w tym roku sesji młodzieżowa rada zdecydowała o przygotowaniu gry miejskiej, która ma zintegrować środowisko. Zamysł już jest. Kanwą będzie jedna z oświęcimskich legend. Pomysłodawcy chcą przeprowadzić grę jeszcze przed wakacjami.
Od października 2014 r. Młodzieżowa Rada Miejska funkcjonuje w Kętach; zrzesza uczniów liceów i gimnazjów.
Rada nie ma osobnego budżetu, ale pozyskiwane są dotacje na szkolenia i wyjazdy.

Młodzi ludzie mają już na swoim koncie opracowanie uchwały ,,Czysta gmina". - W ramach zajęć WF czy przyrody sprzątają wytypowane wcześniej miejsca. Urząd zapewnia rękawice i worki na odpady - informuje Urszula Hilarowicz-Chilarska, koordynator rady.

Dziewczęta z rady zaangażowały się we współpracę z lokalną świetlicą młodzieżową. Udzielają korepetycji i pomagają dzieciom w nauce.

- Młodzi ludzie chętnie się angażują w działania, mają swoje zdanie i pomysły. Teraz wnoszą o przedłużenie kadencji do dwóch lat, bo rok według nich to za mało - mówi Chilarska.

- Urzędnicy traktują nas poważnie. Nasze działania przynoszą realne efekty - cieszy się Agata Pukowiec z Olkusza, która jest już po maturze i szykuje się na studia. - Polecam tworzenie tego typu rad - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski