Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi dostrzegli urodę i magię swojego miasta

JOLANTA BIAŁEK
Warszaty radiowe podobały się wszystkim, choć zmontować dżwiękowy reportaż nie było łatwo FOT. ARCHIWUM
Warszaty radiowe podobały się wszystkim, choć zmontować dżwiękowy reportaż nie było łatwo FOT. ARCHIWUM
Uczniowie niepołomickich szkół: Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły oraz Liceum Ogólnokształcącego, przez ostatnie pól roku nie narzekali na nudę. Udowodnili - sobie i innym - że w Niepołomicach nie brakuje ciekawych i różnorodnych wydarzeń kulturalnych oraz tradycji i zwyczajów.

Warszaty radiowe podobały się wszystkim, choć zmontować dżwiękowy reportaż nie było łatwo FOT. ARCHIWUM

EDUKACJA. Projekt "Kulturalne Niepołomice" pokazał gimnazjalistom i licealistom, że ich miejscowość ma mieszkańcom sporo do zaoferowania. Podczas zajęć powstał film dokumentalny oraz reportaże i felietony, a uczniowie bawili się znakomicie.

Inspiracją dla realizacji projektu "Kulturalne Niepołomice" był coraz bardziej widoczny proces "uciekania" z miasta młodych ludzi, którzy swoją przyszłość naukową i zawodową wiążą z Krakowem.

- Zjawisko to jest związane z ogólnym przeświadczeniem, że nasza gmina nie stwarza wystarczającej oferty sposobów spędzania wolnego czasu oraz nie proponuje zadowalających perspektyw rozwoju zawodowego. Takie są wyniki ankiet i badań przeprowadzanych wśród niepołomickiej młodzieży. Projekt "Kulturalne Niepołomice" miał zweryfikować opnie na ten temat - mówi Małgorzata Juszczyk, nauczycielka w niepołomickim gimnazjum, koordynatorka "Kulturalnych Niepołomic", na których realizację pozyskano dotację zewnętrzną.

Radio Niepołomice

Niepołomickie: grupy śpiewacze i taneczne oraz imprezy sportowe, przede wszystkim dla pasjonatów biegania, a także relacje z Festiwalu "Ballady Europy" w Niepołomicach. Takie m.in. materiały radiowe powstały podczas warsztatów dziennikarskich, prowadzonych przez Martę Szostkiewicz i Jacka Bańkę.

Cennym doświadczeniem była wizyta w Radiu Kraków, gdzie uczniowie mieli okazję poznać codzienną pracę dziennikarzy radiowych oraz - korzystając z profesjonalnego sprzętu - "zmontować" i nagrać niepołomickie reportaże.

- Prowadząc wywiady, tworząc własny reportaż oraz będąc spikerem w studiu Radia Kraków, mogłam poczuć się jak prawdziwy reporter radiowy. Po tych warsztatach zaczęłam zastanawiać się poważnie nad studiami dziennikarskimi - twierdzi Natalia Dąbek, która brała udział w projekcie.

Podczas warsztatów filmowych młodzież miała do dyspozycji profesjonalny sprzęt: mikrofon, słuchawki, kamerę i "klaps". Było jak na prawdziwym planie filmowym!

Myszkowali po mieście

- Te zajęcia nauczyły nas "wkładać" serce w to, co tworzymy. Teraz już wiem, że film to nie zlepek muzyki i ujęć, ale coś, czego przygotowanie wymaga bardzo wiele pracy - mówi gimnazjalistka Emilia Chytroś. A Aleksandra Sicińska dodaje: - Nigdy nie myślałam, że montaż filmu może sprawiać taką satysfakcję! Dzięki tym warsztatom wzbogaciłam się o kilka bardzo fajnych umiejętności.

Podczas zajęć z reżyserem Markiem Brodzkim młodzi ludzie "kręcili" atrakcje turystyczne miasta, m.in. Puszczę Niepołomicką, zakamarki Zamku Królewskiego i inne zabytkowe obiekty. Uwiecznili na taśmie filmowej także to, co dzieje się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa oraz w Muzeum Niepołomickim. Nie zabrakło relacji z tradycyjnych dla miasta imprez kulturalnych i sportowych. Powstał film zatytułowany "Niepołomice, miejsce gdzie łączy się przeszłość z teraźniejszością".W ramach projektu zorganizowano też warsztaty prasowe, a zdobytą podczas tych zajęć wiedzę, można było sprawdzić w konkursie na najlepszy artykuł dotyczący kultury w Niepołomicach. Pierwsze miejsce przyznano Natalii Dąbek za "Okupowane Niepołomice", drugie - Danielowi Dziędze ("Turystyka Niepołomic - raj dla miłośników kultury różnej"), trzecie - Edycie Krawczyk ("Niepołomice - moje miasto").

Uchwycili piękno

Uczestnicy "Kulturalnych Niepołomic" podkreślają, że przygotowanie filmu, reportażu radiowego, czy artykułu pozwoliło im spojrzeć inaczej na miasto. Dostrzegli jego urodę i różnorodność możliwości.

- Na filmie zostało ujęte całe piękno Niepołomic, którego my, mieszkańcy, z przyzwyczajenia często nie zauważamy. Niepołomice są małym miastem, a jednak jest o nim dość głośno. Ludzi przyciąga tu to "coś", a film, który powstał podczas warsztatów zdołał to uchwycić - mówi uczestniczka projektu Natalia Wojtowicz

jolanta.bialek@dziennik.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski