Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi ludzie z wizytą u spadochroniarzy

Łukasz Grzymalski
Łobzów. W czasie dnia otwartego 16. Batalionu Powietrznodesantowego przy ul. Wrocławskiej dzieci i młodzież mogły nie tylko zobaczyć pokazy sprawności żołnierzy w bordowych beretach. Można było też obejrzeć wojskowe wyposażenie i eksponaty z prywatnych kolekcji.

Goście ostrzeliwali cele z karabinków ASG, które miotają plastikowe kulki, armia zaprezentowała też pojazdy oraz sprzęt do nawiązywania łączności. Ponadto mali i więksi uczestnicy imprezy mogli pozować do zdjęć z przeciwlotniczym zestawem rakietowym bądź sikawką wojskowej straży pożarnej.

Dziewczynkom z klasy VIb SP nr 2 w Wieliczce podobały się przejażdżki terenówką, zjazd pododdziału specjalnego po linach i sami spadochroniarze - wojacy jak malowani.

Grupa licealistów ze Skały (z klasy mundurowej) przystanęła przy namiocie Małopolskiego Stowarzyszenia Strzelców i Kolekcjonerów Militariów. Broń krótką można było obejrzeć tylko przez szybę gabloty, za to karabiny z całego niemal świata pozostawały w zasięgu ręki.

- Pokazujemy dzieciom i młodzieży te przedmioty, by w Polsce odbudować kulturę posiadania broni. Chodzi między innymi o bezpieczeństwo. Osoba zaznajomiona z karabinem czy strzelbą wie, jak nie zrobić nikomu krzywdy takim narzędziem - objaśniał kolekcjoner Tomasz Podgórny.

Przedstawiciel MSSiKM zauważa, że przedwojenna kultura posiadania broni zanikła i że obecnie brakuje jej nawet niektórym mundurowym. Stowarzyszenie zmienia to poprzez organizację otwartych imprez, w czasie których instruktorzy strzelectwa szkolą dorosłych i starszą młodzież.

O dalszych planach edukacyjnych MSSKiM opowiedział nam szef organizacji Tomasz Kuźniak. - Teraz młodzież zna broń głównie z gier komputerowych, filmów, mediów. Jest ona demonizowana, czyni się z niej przedmiot wręcz magiczny i straszliwy. Chciałbym, by nasze stowarzyszenie mogło zapoznać młodzież licealną w szkołach z bronią. Ona nigdy sama nie strzela. Jest niegroźna, o ile stosujemy się do zasad bezpieczeństwa - tłumaczył Kuźniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski