Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi na sądeckich błoniach

Stanisław Śmierciak
Tereny przy ołtarzu papieskim na starosądeckich błoniach bardzo często są miejscem wydarzeń, w których uczestniczą rzesze wiernych. 23 lipca 2016 r. wypełni je młodzież z całego świata
Tereny przy ołtarzu papieskim na starosądeckich błoniach bardzo często są miejscem wydarzeń, w których uczestniczą rzesze wiernych. 23 lipca 2016 r. wypełni je młodzież z całego świata Fot. Jerzy Cebula
Stary Sącz. 23 lipca 2016 r. młodzi ze świata spotkają się tam, gdzie Jan Paweł II wyniósł Kingę w poczet świętych. Diecezjalny Dzień Wspólnoty i Festiwal Młodych to wielkie wyzwanie organizacyjne dla miasteczka.

To będzie największy zjazd pielgrzymów w Starym Sączu od kanonizacji księżnej Kingi w 1999 r. przez Jana Pawła II. Wówczas na spotkanie z papieżem Polakiem przybyło około 700 tysięcy wiernych z wszystkich stron świata.

23 lipca w roku przyszłym też przybędą z całego świata, żeby poznać się i wspólnie wyruszyć do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Będzie ich ponad 40 tysięcy.

- Do Starego Sącza przybędą ci uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, których w Polsce podejmuje diecezja tarnowska - mówi ks. dr Paweł Górski z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. - Przy jedynym zachowanym w Polsce ołtarzu papieskim będą przygotowywać się do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Będzie to również okazja do wielkiej integracji młodych, bo wcześniej, przez kilka dni, grupy zagraniczne gościć będą parafie całej diecezji. Młodzi pielgrzymi zamieszkają w domach parafian.

Na każdą parafię przypadnie około pół setki pielgrzymów. Łącznie będzie to około szesnastu tysięcy dziewcząt i chłopców. Do tej pory zarejestrowało się już 13,5 tysiąca zagranicznych pielgrzymów.

- To będzie bardzo internacjonalistyczne towarzystwo - podkreśla ks. Górski. - Na liście jest już około pięciu tysięcy Włochów, trzy i pół tysiąca Francuzów, tysiąc Słowaków i tysiąc Czechów, pięciuset młodych z Chile, trzysta z krajów Oceanii, dwudziestu z Brazylii, i trzydziestu pięciu z Taj-wanu.

23 lipca 2016 r., czyli w Diecezjalnym Dniu Wspólnoty o godzinie 16 wszyscy wezmą udział w mszy świętej celebrowanej przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Później, na wielkiej estradzie zacznie się Festiwal Młodych, czyli prezentacje artystyczne grup z całego świata.Finałem będzie Apel Jasnogórski o godz. 21.

Z własnym prowiantem

- Biskup i kapłani przygotowują duchową stronę wizyty młodych w naszym mieście - mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. - Samorządowi lokalnemu pozostanie profanum, czyli logistyka całego przedsięwzięcia - dodaje burmistrz.

Ks. Marcin Kokoszka, kustosz muzeum ołtarza i dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu planuje przy ołtarzu ustawić wielkie telebimy, by wszyscy widzieli sprawujących nabożeństwo. Wielkie ekrany muszą być też przy scenie.

- Pielgrzymów przywiezie niemal tysiąc autokarów. Muszą podjechać możliwie blisko ołtarza papieskiego, wysadzić pasażerów i odjechać na parkingi. Ruchem będą kierować policjanci i nasi wolontariusze, żeby kierowcy szybko trafili na wyznaczone dla nich miejsca postojowe.

Na to wyjątkowe popołudnie i wieczór w parkingi zamienione zostaną m.in. ulice Węgierska, Wielki Wygon, Topolowa, Magazynowa. Częściowo także ulica Jana Pawła II.

Dla aż tak wielkiej liczby ludzi zgromadzonych w jednym miejscu trzeba przygotować około 130 toalet. Muszą być bardzo łatwo dostępne, a zarazem nie dominować w krajobrazie.

W Starym Sączu nie przewidziano wydawania gorących posiłków dla pielgrzymów. Oni mają przyjechać z prowiantem przygotowanym w parafiach, które ich ugoszczą. Na miejscu będą jednak liczne stoiska z napojami gratisowymi i płatnymi. Zwłaszcza z wodami mineralnymi, z których słynie Sądecczyzna.

Fakty
Kraków i Stary Sącz

Gospodarzem Światowych Dni Młodzieży jest Kraków. Pod-wawelski gród nie jest jednak w stanie samodzielnie sfinansować wszystkich wydatków związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem tej gigantycznej, wielodniowej imprezy. Jej koszt to 202 mln zł, obecnie brakuje im około 171 mln zł, by zbilansować budżet i to bez rezerwy na nieprzewidziane komplikacje organizacyjne, a także techniczne.

Samorząd Starego Sącza zamierza wydać z przyszłorocznego budżetu zaledwie kilkadziesiąt tysięcy złotych na wsparcie przygotowań gigantycznej pielgrzymki młodych na starosądeckie błonia. Poza zabezpieczeniem parkingów dla autokarów przywożących pielgrzymów i przygotowaniem zaplecza sanitarnego w planie jest opracowanie aplikacji na smartfony w kilku kolejnych językach pozwalających poznać dzieje i atrakcje nadpopradzkiego miasteczka. Do wersji polskiej, węgierskiej, słowackiej, rosyjskiej i angielskiej, dodane zostaną francuska oraz niemiecka. Być może również włoska.

Miasto wyda również nowe foldery opracowywane w kilku językach. Materiały zostaną przetłumaczone również na język japoński i chiński. (sś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski