Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi szachiści rywalizowali w katowickim Spodku. Było ponad 1100 zawodników!

PS
PS
Ponad tysiąc stu uczestników wzięło udział w Synerise Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach, które odbyły się w katowickim Spodku. To siódma edycja największych szachowych zawodów w Polsce dla dzieci.

– To jest święto szachów. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się to przeprowadzić kolejny raz w Katowicach. Mamy ponad tysiąc stu uczestników, co pokazuje, że zainteresowanie jest ogromne – mówił Łukasz Brożek z UKS 21 Podlesie, dyrektor i pomysłodawca turnieju.

Jednym z gości imprezy był polski arcymistrz Maciej Klekowski, m.in. wicemistrz Europy w szachach błyskawicznych. Jak sam przyznał, karierę szachową zaczyna się bardzo wcześnie, często w wieku kilku lat.

– Ja zaczynałem dosyć późno, bo w wieku ośmiu lat, a tutaj są dużo młodsi. Turniej w Spodku to zawsze coś fenomenalnego. Każdy turniej, w którym miałem przyjemność grania w Spodku, wspominam bardzo dobrze i wierzę, że te dzieciaki też zapamiętają to fantastycznie wydarzenie. To jest świetny widok, gdy patrzymy na tych młodych graczy. Z roku na rok widzimy, jak szachy w Polsce rosną i ile młodych osób jest tą grą zainteresowanych – mówił Klekowski.

– Są przypadki, w których wybitni szachiści zaczynają później przygodę z tym sportem, np. w wieku 14 lat. To już jest późno, często dzieci zaczynają w wieku trzech, czy czterech lat. Mamy tutaj czterolatka. Coraz częściej zdarza się, zawodnicy chcąc rywalizować z lepszymi wybierają turnieje dla mocniejszych zawodników, a ci mocniejsi tą razie są dla nich seniorzy. Szachy w Polsce są coraz bardziej popularne. Myślę, że wpływ na to też mają sukcesy naszego najlepszego zawodnika Jana-Krzysztofa Dudy, ale też dlatego, że w ponad tysiącu szkół jest przedmiot szachy na świadectwie – dodał Brożek.

Uczestnicy Synerise Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w Katowicach nie kryli ekscytacji zarówno turniejem, jak i samą grą w szachy. – Gram w sumie odkąd pamiętam, bo kiedyś na urodziny dostałam szachy, a w drugiej klasie już byłam tutaj na mistrzostwach szkół i przedszkoli. W szachach uwielbiam tę rywalizację, ale również to, że trzeba się przy nich skupić – mówiła Natalia Smolarska, uczennica Szkoły Podstawowej w Siamoszycach.

Młodzi zawodnicy rywalizowali na płycie najsłynniejszej polskiej hali sportowej, bardzo ważnego miejsca dla wielu dyscyplin sportu, choćby siatkówki, ale również dla szachów, gdzie w ostatnich latach odbywały się – i będą odbywać się także w tym roku – mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych.

– Często się mówi, że Katowice to tak naprawdę polska stolica szachów. Mamy na to wiele mocnych dowodów. Tylko w tym roku byli u nas Kasparow i Anand, jest wiele imprez szachowych, w grudniu odbędą się mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, a teraz spotykamy się podczas mistrzostw szkół i przedszkoli. Jeszcze niedawno tutaj grali siatkarze, a teraz w tym samym miejscu jest ponad tysiąc stu młodych szachistów, którzy rozwijają swoje talenty i swoje pasje – mówił Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice.

W zawodach brali udział wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zawodnicy grali podzieleni na dwadzieścia grup rozgrywkowych, osobno chłopcy i dziewczęta. Najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych byli – wśród dziewcząt Maja Cholewa (Iskierka Libertów, przedszkola), Emilia Kocisz (SP3 Sokółka, klasa I), Agnieszka Ślusarczyk (SP Siercza, klasa II), Zuzanna Kamińska (SP 46 Częstochowa, klasa III), Hanna Owczarek (SP 24 Wrocław, klasa IV), Patrycja Pająk (SP 159 Sióstr Urszulanek Kraków, klasa V),Gabriela Drozd (SP Sióstr Salezjanek Kraków, klasa VI), Julia Brańka (ZSP Morawica, klasa VII), Zuzanna Gaszka (ZSP 2 Rybnik, klasa VIII) oraz Irena Hertlein (II LO Katowice, ponadpodstawowe), a wśród chłopców Jan Szumiec (Przedszkole im. Leonarda da Vinci Sułkowice, przedszkola), Adam Orłowski (SP im. Orła Białego Miękinia, klasa I), Nikodem Mrozowski (Szkoła Społeczna Starachowice, klasa II), Franciszek Czech (SP 341 Warszawa, klasa III), Wiktor Kisiel (SP 8 Chrzanów, klasa IV), Piotr Brzezina (Katolicka SP im. św. Jacka Katowice, klasa V), Władysław Pyciński (SP 11 Katowice, klasa VI), Wiktor Zmarzły (SP im. A. Mickiewicza Świerklaniec, klasa VII), Jakub Błaszkiewicz (SP 6 Jelenia Góra, klasa VIII) i Filip Wnęk (Zespół Szkól Elektrycznych nr 2 Kraków, ponadpodstawowe).

Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły firma Synerise, miasto Katowice, sieć sklepów Żabka, firma Mokate oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. – Jestem pełen radości, gdy widzę tak wielu wspaniałych graczy i tak wielu rodziców. Umiejętność logicznego myślenia, której można nauczyć się grając w szachy, to podstawa informatyki, matematyki, dyscyplin przyrodniczych, ale myślę, że to też jest gra, która pomaga w budowaniu relacji z drugim człowiekiem. Tu są Polacy, którzy w przyszłości będą budować ten kraj, tworzyć tą ekonomię i myślę, że będziemy z nich bardzo dumni. Bardzo się cieszę, że tutaj jestem i że wspieramy tą imprezę – powiedział Jarosław Królewski, prezes firmy Synerise S.A.

Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych uczestników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. W sumie regularnie szachy uprawia zatem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzi szachiści rywalizowali w katowickim Spodku. Było ponad 1100 zawodników! - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski