Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi wolą literaturę klasy B

Monika Jagiełło
Przebojem gimnazjalistów jest historia uczucia między dwójką chorych nastolatków "Gwiazd naszych wina"
Przebojem gimnazjalistów jest historia uczucia między dwójką chorych nastolatków "Gwiazd naszych wina" Mat. prasowe
Czytelnictwo. Jako swe ulubione książki młodzież wskazuje pozycje znane z filmowych adaptacji. Ale czy je czyta?

Klasyka u najmłodszych, fantastyka i erotyka u starszych - tak prezentują się wyniki wyborów, w których uczniowie szkół wskazywali trzy ich zdaniem najciekawsze książki.

W głosowaniu, zorganizowanym przez miesięcznik "Biblioteka w szkole", wzięło udział niemal 450 tys. uczniów z 2368 placówek podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Udział był dobrowolny, a średnia frekwencja wysoka - 67 proc.

O ile książki wybierane przez uczniów szkół podstawowych pokrywają się częściowo z kanonem lektur, o tyle w zestawieniu ulubionych książek starszej młodzieży nie znalazła się ani jedna lektura szkolna. Co więcej, pojawił się w zestawieniu w tej grupie wiekowej tylko jeden polski autor - Andrzej Sapkowski.

Wciąż króluje "Harry Potter", ale wskazywano też "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins i "Gwiazd naszych winę" Johna Greena. Bezsprzecznym przebojem w szkołach ponadgimnazjalnych okazało się natomiast "50 twarzy Greya" E.L. Jamesa (książka zamyka też pierwszą piątkę pozycji wytypowanych przez gimnazjalistów).

Każda z tych pozycji doczekała się wysokobudżetowej ekranizacji, a premierom towarzyszyła szeroko zakrojona promocja. Czy to znak, że czytelnicze trendy wśród nastolatków wyznaczają dziś telewizja i popkulturowe kino?

Sens życia
W V Liceum w Krakowie, gdzie w badaniach wzięło udział ponad 180 uczniów, "50 twarzy Greya" się nie pojawiło, ale też królowała fantastyka. - Część uczniów typowała książki odnoszące się do poszukiwania sensu życia, jak "Niebo istnieje… naprawdę" [również kinowy przebój - przyp. aut.] - mówi Danuta Kaniecka, bibliotekarka V Liceum.

Dodaje jednak, że kiedy liceum przeprowadziło własną sondę, w której uczniowie mieli wskazać "książkę życia", wielu wymieniało utwory Dostojewskiego i Bułhakowa. - Zauważam dwie grupy czytelników. Jedni podążają za kinowymi trendami. Pozostali to czytelnicy o bardziej indywidualnych gustach - mówi.

Ostrożnie wyniki wyborów ocenia dyrektorka krakowskiego Gimnazjum nr 2 Gabriela Olszowska. Podejrzewa, że część głosów była wyłącznie deklaratywna.

- Nie wierzę, że wszyscy przeczytali opasłe tomy autorstwa Rowling czy Tolkiena. Bardzo wielu przedstawicieli e-generacji nie umie czytać ze zrozumieniem. Wyrazy dłuższe niż trzy sylaby sprawiają im coraz więcej problemów - mówi.

Nie ma jednak nic przeciw wplataniu w program szkolny fragmentów popularnych lektur. - To zręcznie napisana literatura klasy B - kwituje.

Nie ma jak erotyka
A czy popularność "50 twarzy Greya" to znak, że na lekcjach powinno się poświęcić uwagę intymnym scenom, których w kanonie literatury nie brak? - Myślę, że młodzi akurat tę książkę przeczytali. Za moich czasów podobne emocje budziła "Sztuka kochania" Wisłockiej - mówi Olszowska. "Greya" widzi jako "popularne czytadło". - Pedagog, który sięgnie na lekcji po

"Buszującego w zbożu" J.D. Salingera, sprawi, że o cielesności młodzi dowiedzą się więcej niż z "Greya" - dodaje.
Kinga Stawarz-Popek, krakowska pedagog, zauważa, że "Greya" młodzi potraktowali jak instruktaż. Tym bardziej że panowała opinia, iż książka jest bardziej pikantna niż film... Odmienne są jej zdaniem powody popularności fantastyki.

- To światy inne niż codzienność, od której młodzi często się odcinają. Nie ma przeciwwskazań, żeby przerabiać czytane przez nich książki na lekcjach. To, co ważne, to zachować ciągłość w kanonie lektur. Łączność międzypokoleniowa to też znajomość "Fraszek" Kochanowskiego czy "Sonetów" Mickiewicza - kończy.

Co czytają? Top 3
* Klasy I -III szkoły podstawowej: "Dzieci z Bullerbyn" A. Lindgren, "Baśnie" H.Ch. Andersen, "Martynka" G. Delahey
* Klasy IV-VI Szkoły podstawowej:, "Harry Potter" J.K. Rowling, "Opowieści z Narnii" C.S. Lewis, "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkien
* Gimnazjum: "Gwiazd naszych wina" J. Green, "Harry Potter" J.K. Rowling, "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkien
* Szkoły Ponadgimnazjalne: "50 twarzy Greya" E.L. James, "Wiedźmin: Saga o wiedźminie" A. Sapkowski, "Gwiazd naszych wina" J. Green

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski