Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi wybrali 18 cudów Krakowa

PAULINA SZYMCZEWSKA
Panorama Krakowa, fot. Anna Kaczmarz
Panorama Krakowa, fot. Anna Kaczmarz
INICJATYWY. Jak widzą Kraków młodzi ludzie? Dowiemy się tego za sprawą książki - przewodnika po dzielnicach Krakowa. Jego wydanie zwieńczy konkurs pt. "18 cudów Krakowa według młodzieży", który właśnie dobiegł końca.

Panorama Krakowa, fot. Anna Kaczmarz

Konkurs "18 cudów Krakowa według młodzieży" to inicjatywa działaczy z grupy "Młodzi dla Krakowa": Angeliki Wielgus, Julii Brożek, Doroty Młynarczyk i Jana Jelonka. Projekt jest skierowany do gimnazjalistów i licealistów, a jego cel to wypromowanie wszystkich 18 dzielnic i zachęcenie młodzieży do kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Pierwszym etapem projektu była sonda internetowa. Na stronie www.mlodzidlakrakowa.pl opublikowano listę ciekawych miejsc we wszystkich 18 dzielnicach Krakowa - po trzy w każdej z nich. Dzięki głosom internautów wyłoniono po jednym "cudzie" z każdej dzielnicy.

Oto one: Stare Miasto - plac Szczepański, Grzegórzki - Ogród Botaniczny, Prądnik Czerwony - dworek Potockich na Olszy, Prądnik Biały - posiadłość rodziny Fischerów w Bronowicach Wielkich, Krowodrza - park Jordana, Bronowice - dawna wieś Bronowice Małe z dworkami Rydlówka i Tetmajerówka, Zwierzyniec - kopiec Piłsudskiego, Dębniki - Zakrzówek, Łagiewniki-Borek Fałęcki - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II, Swoszowice - fort Rajsko, Wola Duchacka - park Duchacki, Prokocim-Bieżanów - pałac i park Jerzmanowskich, Podgórze - bulwary wiślane z kładką, Czyżyny - Muzeum Lotnictwa, Mistrzejowice - forty Twierdzy Kraków, Bieńczyce - Zalew Nowohucki, Wzgórza Krzesławickie - dworek Matejki, Nowa Huta - pl. Centralny.

Kolejnym etapem projektu były dwa konkursy: dziennikarski i fotograficzny. Pierwszy polegał na opisaniu miejsc, które zwyciężyły w sondzie internetowej, a drugi na zrobieniu jak najciekawszych zdjęć wybranym "cudom Krakowa".

Konkursowe jury już dokonało wyboru. W konkursie dziennikarskim zwyciężył Antoni Otałęga, który napisał reportaż o Rydlówce. II miejsce zajęła Paulina Wyrębkowska, III - Piotr Tomaszek, a wyróżnienie przyznano Annie Niemiec. Z kolei konkurs fotograficzny wygrała Natalia Kwaśniewska (sfotografo- wała kładkę Bernatka). Nagrodę drugą otrzymał Krzysztof Staszkiewicz, a trzecią - Konrad Chochół. Ponadto jury wyróżniło pracę Malwiny Król.

- Zwieńczeniem naszego projektu będzie wydanie książki - przewodnika po dzielnicach Krakowa widzianych oczyma młodych ludzi. Znajdą się w nim m.in. nagrodzone teksty i zdjęcia - zapowiada Angelika Wielgus. Publikacja ma się ukazać już w czerwcu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski