Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież najczęściej wybiera licea

baja
Uczniowie trzecich klas gimnazjów mogą składać podania do szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku dokumenty można złożyć maksymalnie do trzech szkół średnich. Kuratorium spodziewa się, że największą popularnością cieszyć się będą, podobnie jak w ubiegłym roku, szkoły z maturą.

POWIAT TARNOWSKI. Oferta jest duża

   Największym powodzeniem cieszą się w ostatnich latach szkoły kończące się maturą, które dają możliwość kontynuacji nauki na studiach, czyli licea ogólnokształcące i profilowane oraz technika. Z obliczeń Kuratorium wynika, że około 80 proc. gimnazjalistów wybiera szkoły z maturą, 20 proc. zasadnicze szkoły zawodowe.
   Oferta szkół średnich na ten rok jest bardziej bogata niż w roku ubiegłym. Pojawiły się takie propozycje, jak technik hodowca koni w Zespole Szkół Ekonomicznych i Gospodarki Żywnościowej w Wojniczu i w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Samochodowych w Zbylitowskiej Górze. Ta ostatnia proponuje również specjalność kowalstwo artystyczne. Nową propozycją Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Tarnowie jest mechatronika łącząca elementy mechaniki i elektroniki. Bogatą ofertę specjalności związanych z budownictwem ma na ten rok Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach proponuje duży wybór liceów profilowanych, m. in. socjalne, kształtowania środowiska, zarządzania informatyką.
   "Generalnie szkoły ponadgimnazjalne w powiecie proponują przede wszystkim bogatą ofertę zawodową. Tarnowskie licea natomiast górują w kształceniu ogólnym - podkreśla Hanna Skalska, kierownik Oddziału Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie. - W ostatnim czasie widoczny jest duży rozwój szkół średnich w mniejszych miejscowościach. Wynika to z dbałości miejscowych władz, które dużo w nie inwestują, pozyskują środki z różnych programów pomocowych. Te szkoły mają nowe sale gimnastyczne, dobrze wyposażone pracownie, Internet, doskonale przygotowanych nauczycieli, często mogących uczyć dwóch przedmiotów. Zaczynają stanowić konkurencję dla szkół tarnowskich. Nastawione na kształcenie ogólne renomowane licea w Tarnowie również muszą przedstawiać nowe propozycje, jedną z nich mogłaby być na przykład międzynarodowa matura".
   Choć pani kierownik zaznacza, że w powiecie tarnowskim absolwenci gimnazjów mają z czego wybierać, to można byłoby tę ofertę jeszcze dodatkowo uzupełnić. Niektóre z interesujących kierunków kształcenia, jak na przykład pszczelarstwo w szkole w Wojniczu, nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. "Często jest tak, że młodzież wybiera szkołę średnią na zasadzie mody, przede wszystkim ekonomię czy elektronikę, nie patrząc na to, jakie jest faktycznie zapotrzebowanie na tego rodzaju zawody" - podkreśla Hanna Skalska.
   Szczegółowe kryteria przyjęć, czyli progi punktowe, ustala sobie każda szkoła ponadgimnazjalna. Podobnie jak w ub. roku, uczeń trzeciej klasy może zdobyć maksymalnie 200 punktów, w tym połowę za egzamin gimnazjalny. Na drugą setkę składają się oceny za świadectwo i inne osiągnięcia. Rekrutacja potrwa do 13 czerwca. W dnich 8 i 9 maja uczniów klas trzecich czeka egzamin kończący naukę w gimnazjum. (baja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski