Młodzież wybiera takie kierunki, które dają konkretny zawód

Magdalena Uchto, Aleksander Gąciarz
Raport. „Dziennik Polski” sprawdził, ilu uczniów wybrało szkoły ponadgimnazjalne w powiatach miechowskim i proszowickim.

W klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie miechowskim naukę rozpoczęło 480 uczniów. Największym powodzeniem cieszyły się kierunki w Zespołach Szkół – nr 1 i nr 2.

W Miechowie w cenie są ekonomiści

Leonard Mazur, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu starostwa powiatowego w Miechowie, wylicza, że 189 uczniów wybrało ofertę ZS nr 1. Największą grupę skusił kierunek „technik ekonomista”. Nabór pozwolił utworzyć dwie klasy o tym profilu.

– Myślę, że zdecydował o tym fakt, iż umiejętności nabyte na tym kierunku są przydatne na rynku pracy i to w wielu zawodach. Poza tym ten profil jest mocno zakorzeniony w tradycji szkoły, która wykształciła bardzo dużą grupę ekonomistów – mówi dyrektor Marzena Samborska.

Kierunek „technik handlowiec” przyciągnął 33 uczniów, a „technik żywienia i usług gastronomicznych” – 30. Ut­wo­rzono także klasę „technik geodeta”. Lepszy nabór odnotowano też do Zasadniczej Szkoły Zawodowej, gdzie ut­wo­­rzono dwa oddziały. – Tegoroczny nabór do klas pierwszych jest największy od lat – za­uwa­ża dyr. Samborska.

Sporym powodzeniem cieszyła się oferta edukacyjna Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie. Tu naukę rozpoczęło 149 uczniów. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się kierunki „technik teleinformatyk” oraz „technik pojazdów samochodowych”. Zdaniem dyrektor Marii Paschek jest to związane z rynkiem pracy i zapotrzebowaniem na specjalistów w tych dziedzinach.

– Na nabór wpływ ma zarówno atmosfera jaka panuje w szkole jak i nowoczesne wyposażenie oraz nauczyciele posiadający bardzo dobre kwalifikacje. Szkoła się rozwija – mówi Maria Paschek.

Ponad 30 uczniów rozpoczęło naukę na kierunku „technik żywienia i usług gastronomicznych”, a ponad 20 – „technik hotelarstwa”. Natomiast 20 nowych uczniów będzie się kształcić na profilu „technik mechanizacji rolnictwa”.

Od tego roku szkolnego nowe profile wprowadziło Liceum Ogólnokształcące. Wyniki naboru pokazują, że najwięcej – bo 35 – uczniów zdecydowało się na kierunek medyczny, gdzie w zakresie rozszerzonym realizowane będą takie przedmioty jak biologia i chemia. Natomiast 33 skusił profil dziennikarski (z nauczaniem języka polskiego i historii w zakresie rozszerzonym).

Uruchomiono też dwie klasy o profilu politechnicznym. W obu uczniowie będą mieli więcej godzin matematyki (w jednej, w zakresie rozszerzonym, realizowane będą matematyka i fizyka, a w drugiej – matematyka i chemia). Jak mówi dyr. Zygmunt Dróżdż nie powstała klasa o profilu przyrodniczym, gdyż okazało się, że nie było zainteresowania nauką geografii w zakresie rozszerzonym.

W sumie w LO naukę rozpoczęło 123 uczniów. Dyr. Dróżdż zaznacza, że jeszcze 1 września na liście było ich 130. – Potem okazało się, że jest problem z naborem w liceach krakowskich i osoby, które początkowo się do tych szkół nie dostały, przeniosły się tam we wrześniu. Konkurencja Krakowa jest duża – przyznaje Zygmunt Dróżdż.

Natomiast naukę w Zespole Szkół w Książu Wielkim rozpoczęło jedynie 20 uczniów – w Liceum Ogólnokształcącym. – Jest to kolejny rok gdzie oczekiwania dotyczące naboru nie zostały spełnione. Myślę, że trzeba przeanalizować kierunki kształcenia w tej szkole – mówi starosta Marian Gam­rat.

Wskazuje jednak na bardzo dobre wyniki naboru w dwóch miechowskich Zespołach Szkół. – To oznacza, że w tych placówkach kierunki kształcenia są odpowiednie – dodaje starosta.

Żołnierze i dziennikarze z Proszowic

W powiecie proszowickim tegoroczny nabór okazał się wyjątkowo udany. Chęć nauki w klasach pierwszych wyraziło 185 osób. To o 44 więcej niż rok wcześniej. Udało się utworzyć trzy oddziały Liceum Ogólnokształcącego. W Technikum rozpoczęło naukę 28 pierwszoklasistów. Grupę uczniów kierunków dziennych uzupełniają 52 osoby, które uczą się w dwóch klasach pierwszych Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

– Zarząd powiatu liczył na uruchomienie od 1 września czterech oddziałów. Tymczasem nam udało się utworzyć sześć licznych klas. Widać wyraźnie, że nowe profile, które zaproponowaliśmy w tym roku, spotkały się z zainteresowaniem ze strony młodzieży – mówi, nie kryjąc zadowolenia dyrektor zespołu Dorota Król. Te nowe profile to m. in. klasa akademicka i dzien­nikarsko-me­dialna. Po raz drugi udało się też zebrać komplet chętnych do klasy mundurowej.

Oprócz kierunków dziennych w ZS w Proszowicach został uruchomiony jeden oddział Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych. Uczy się w nim 27 osób.

Mniej udany był tegoroczny nabór do Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych. Wprawdzie ogólna liczba uczniów, którzy rozpoczęli naukę we wrześniu jest podobna do ubiegłorocznej, ale dzieje się tak za sprawą dużego zainteresowanie kierunkami zaocznymi. Naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych oraz w ramach Kursu Kwalifikacyjnego rozpoczęło ponad 50 osób.

Na kierunkach dziennych udało się natomiast uruchomić jeden oddział Zasadniczej Szkoły Zawodowej z 28 uczniami oraz dwa oddziały Technikum, liczące 32 i 37 uczniów. Ta ostatnia informacja, przekazana podczas sesji Rady Powiatu, od razu wywołała pytanie, czy w tak licznej klasie nauczyciel ma szanse przekazać w odpowiedni sposób wiedzę.

– Moglibyśmy utworzyć trzy oddziały Technikum i myśleliśmy o tym. Jednak w uczniowie w tych klasach uczą się na kilku kierunkach i podczas przedmiotów zawodowych są dzieleni na grupy. Klasy jako całość uczą się tylko przedmiotów ogólnokształcących, których w kolejnych latach nauki jest coraz niej – przekonuje dyrektor Roman Gabru­kiewicz.

Znane są już wyniki matur poprawkowych w obu powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych. W Proszowicach do egzaminu poprawkowego przystąpiło 15 uczniów, czyli wszyscy uprawnieni. Z tej grupy zdało 9 osób. Dyrektor Dorota Król mówi, że podczas egzaminu poprawkowego z matematyki zadania były o wiele bardziej zbliżone do programu szkolnego, niż w maju.

W Piotrkowicach Małych do egzaminu poprawkowego przystąpiło 29 z 52 uczniów. Maturalny sukces odniosło 20 uczniów.

Wideo

Materiał oryginalny: Młodzież wybiera takie kierunki, które dają konkretny zawód - Dziennik Polski

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uczen
A pani Dorotka jak zwykle "Na temat" i "Do rzeczy".
p
profesorka z Piotrkowic
Droga pani Mamo! To co Pani sugeruje niestety ciągle należy do sfery marzeń i snu na jawie. To nie chodzi o to że ten czy inny nauczyciel nie umie tłumaczyć. Prawda jest taka że większość młodych ludzi przychodzi do mojej szkoły żeby uzyskać papierek przy najmniejszym wkładzie własnym. I to nie jest tylko problem matematyki, lecz dotyczy WSZYSTKICH przedmiotów. Obowiązek szkolny jest do 18 roku życia, więc gdzieś trzeba się przechować te dwa, trzy lata po gimnazjum, prawda?
M
MGR
paniusiu jeżeli nie umiesz uczyć to wynocha z tej szkoły do np sprzątania w innej bo twierdzenie iż ,,to wina uczniów,, że nic nie umieją to zakrawa na kpinę .Albo umiesz uczyc WSZYSTKICH albo po prostu zostaw tą robotę nie miernotom .
k
ktoś
pani profesor ja proponuje zeby pani zmieniła szkoły i zaczęła uczyć 1-3 nauczanie początkowe za kilka lat w piotrkowicach będą prawie sami geniusze
m
mama
Pani profesor a moze magister bo na pewno nie ma pani tytułu profesora ale tak się przyjelo.jak pani chce uczyć to nie powinna pani wypominac tej młodziezy pochodzenia jakby nie było wszyscy wywodzimy się ze wsi(pani tez pewnie nie jesy mieszczuchem) a pochodzenie chłopskie robotnicze czy inne nie ma znaczenia na wsiach też są ludzie wykształceni. A co do nauczania to z młodzieżą trzeba rozmawiać ale także trzeba im jak najlepiej przekazac swoją wiedze zeby lekcje nie były nudne zeby chcieli wracać na te lekcje a nie chodzic na wagary. weżmy taką matematyke w waszej szkole obydwie matematyczki nie potrafią nic przekazac młodzieży a niestety matmę trzeba zrozumieć a nie wyklepać na pamieć dlatego na miejscu dyrektora szukalabym nowych nauczycieli bo te oceny nie świadcza o uczniach tylko o matematyczkach
j
jola
Zawód "Technik ekonomista" jest napewno mocno zakorzeniony w tradycji tej szkoły i tylko tyle, ten tytuł w niczym nie pomaga. Ta szkoła wykształciła w ciągu 10 lat bezrobotnych techników ekonomistow. To kolejny papierek, który mogę sobie oprawić wraz z mgr.
p
profesorka z Piotrkowic
Moja ty sceptyczna romantyczko! Rozmawiać z młodzieżą, zachęcać do nauki.... Piękne marzenia! W tym sęk że chce mi się uczyć ale nie ma kogo. Przeważnie chłopskiego pochodzenia młodzież w mojej szkole skutecznie opiera się moim belferskim zapędom. Chyba mnie nie dokształcili na studiach bo przyznaję szczerze nie wiem co mam z nimi zrobić. Najchętniej cofnęłabym tych geniuszy do podstawówki żeby jeszcze raz przerobili podstawy. Owszem, nie twierdzę że wszyscy są tacy. W przeciętnej klasie 20- 25 osobowej jest jeden czy dwóch których zachęcać i namawiać nie trzeba. Moim marzeniem jest że takich uczniów będzie co roku o jednego więcej. Czyli za rok, trzech. Za dwa lata, czterech itd. Ale na razie jedyne co mogę zrobić to siąść i płakać.
B
BRYGADA ŚWI
dlaczego pani dorocia jest dyrektorem ZS? najsłabsza matura w Polsce- no i co z tego. jeżeli macie państwo zastrzeżenia oproszę o FAKTY. PAPA RADNYM WIECZNI NIE BĘDZIE
l
lowelas
ludzie uciekajcie ze swoimi dziećmi do do szkół do Krakowa, chyba że chcecie zniszczyć los swoich dzieci. Większość szkół w powiecie proszowickim, dosłownie wszystkich typów, podstawowe, gimnazjalne, licealne technika, są prowadzone przez nauczycieli którzy nie nadają się do nauczania, ( spady) natomiast posiadają zdolności do układów, kandydowania w wyborach, robienia lukratywnych nadgodzin. Szkoda tylko , że praca tych ludzi nie przynosi żadnych efektów prócz napychania ich własnych kieszeń. Niestety niekompetencja i braki w nauczaniu z czasów studiów wychodzą na żywym organizmie czyli na uczniach. Dodatkowo dochodzą do tego niekompetentne kumoterskie zarządzanie przez takich pseudo dyrektorów jak w Piotrkowichach Małych czy Proszowicach. Szanowni Państwo ambicje protektorów tych pseudo dyrektorów są tak nierealistyczne, że mamy dzisiaj efekty ich działań. Najgorsze wyniki matur w Małopolsce i najgorsze wyniki z matur w Polsce. Ci co mają godność i honor ( jeśli tacy są) niech podadzą się do dymisji, zwłaszcza ten śmieszny pan mieniący się dyrektorem w Piotrkowicach Małych który nie potrafił się wysłowić przed kamerą.
N
Natalka
Prawda jest taka że jak nie masz pleców to żaden technik Ci nie pomoże. Ukończyłam ten jakże teraz popularny kierunek w ZS nr 1 w Miechowie , czyli technikum ekonomiczne i co ? Jak każdy inny kierunek , nie masz znajomości technika możesz sobie oprawić w ramkę :)
P
Proszowice Żyjmy Inaczej
Niestety, na to już Wyborcy nie mają wpływu.
Zespół Szkół podlega pod Starostwo Powiatowe w Proszowicach.
J
Jacek
Tylko jak nie wybierzecie po raz kolejny tego samego przewodniczącego rady to jest szansa na zmianę dyrekcji w LO.
S
Sceptyczna
Właśnie jest potrzeba kogoś charyzmatycznego na tym stanowisku, kogoś kto będzie umiał rozmawiać z młodzieżą, kogoś kto zachęci ich do nauki w tej placówce, kogoś kto będzie miał smykałkę do interesów, żeby z podrzędnej budy zrobić fajną szkołę, gdzie nauczyciele będą chcieli uczyć a nie tylko odwalać brudną robotę, przecież jeżeli ktoś chce się uczyć to nie musi iść od razu do Krakowa, może tu na miejscu dostać ofertę edukacyjną, która będzie równie dobrą jak w dużym mieście.
Dodaj ogłoszenie